Zdrave praznične odločitve

22. 12. 2011
Deli

Kako naj se upremo vsem tem prazničnim dobrotam, predvsem ko vemo, da niso koristne za naše zdravje? Izbirajte le najboljše sestavine in praznične poslastice raje pripravite kar sami!

Čokolada

Najkakovostnejša je tista z visokim odstotkom kakava (60 % in več). Večji kot je odstotek kakava, manjši je delež drugih sestavin, kot so mleko v prahu, sladkor in podobno, ki niso zdravju koristne, saj vsebujejo preveč maščob, slabijo imunski sistem.

Zadetek v polno je čokolada s certifikatom organske pridelave, saj to pomeni, da v telo ne boste vnašali težkih kovin, ki jih je v ‘navadnem’ kakavu v izobilju.

Takšna čokolada je seveda dražja, a je vredna svojega denarja!

Drobna zanimivost

Če je na čokoladi, ki jo kupujete, napis Fair trade ali pa simbol stiska dveh rok, to pomeni, da pri nabiranju kakavovih zrn niso sodelovali otroci, temveč le odrasli, ki so za svoje delo prejeli pošteno plačilo.

Suho sadje

Rozine, fige, datlji, marelice, slive … vedno jih imejte pri roki in jih grizljajte namesto piškotov. Suho sadje je odličen vir hranilnih snovi, predvsem če je sušeno naravno, brez kemijskih dodatkov in sladkorja.

Drobna zanimivost

Eno ali več vrst suhega sadja prelijte z vodo in na počasnem ognju kuhajte od 10 do 15 minut. Pretlačite in dobili boste izvrsten pire, s katerim lahko sladkate sladico, naredite kroglice z oreški in podobno.

Oreškasti plodovi

Mandlji, lešniki, orehi … To so sestavine vaših prazničnih dobrot z visoko hranilno vrednostjo. Mandlji in lešniki vsebujejo manj maščob od orehov in so lažje prebavljivi. Dobro jih je prej popražiti na majhnem ognju, da dobijo polnejši okus. Tisti s certifikatom organske pridelave ne vsebujejo kemijskih dodatkov.

Drobna zanimivost

Pražene mandlje ali lešnike zmeljite in zmešajte s pirejem iz suhega sadja ali z agavinim sirupom ter z vlažnimi rokami oblikujte kroglice. Povaljajte jih v kokosu in slastna sladica je že pripravljena!

Moka

Namesto tega, ali je gladka ali ostra, se vprašajte, ali je prečiščena ali polnozrnata. Vsekakor se raje odločite za polnozrnato, saj vsebuje za prebavo tako zelo potrebne vlaknine in vitamine skupine B, sestavine, ki jih v prečiščeni moki ni. Za biskvit, kolačke in vzhajano testo uporabljajte polnozrnato moko, za piškote in zavitke pa moko T-850 ali mešanico polnozrnate moke in moke T-850. Seveda spet dajemo prednost organskemu.

Drobna zanimivost

Vedno več ljudi pšenice ne prebavlja dobro, nekateri so nanjo celo alergični. Moka iz pire lahko v celoti nadomesti pšenično moko, obenem pa ne povzroča negativnih odzivov telesa.

Sladkor

Tu dilema ni preprosta. Seveda je v pecivo najlažje vreči sladkor, a hkrati je to slabo za zdravje. V prvem koraku bel sladkor nadomestite z rjavim, zaradi česar vam receptov ne bo treba spreminjati.

Še boljša izbira za zdravje so rižev slad, agavin ali javorov sirup, vendar morate vedeti, da je priprava sladic z njimi malo drugačna.

Drobna zanimivost

Agavin sirup je izvrstno sladilo. Poln je sladkega okusa in, kar je zelo pomembno, ne nadvlada okusa drugih sestavin, zato je zelo primeren za biskvite in kreme. Zaradi nizkega glikemičnega indeksa je priporočljiv tudi za ljudi, ki so na sladkor še posebno občutljivi.

Maslo ...

margarina ali olje ... Če so v vaših sladicah mandlji, lešniki ali orehi, morate vedeti, da ti vsebujejo veliko maščob, zato maščob pogosto sploh ni treba dodajati.

Pol skodelice kakovostnega sončničnega olja z nevtralnim vonjem povsem zadostuje za cel kolač.

Najdite margarino, ki ne vsebuje hidrogeniziranih maščob, saj je takšna veliko boljša za zdravje (pa tudi za težo!), še boljša izbira pa je maslo ali kokosova maščoba.

Drobna zanimivost

Večina današnjih kolačev je iz treh glavnih sestavin: sladkorja, bele moke in jajc. Vse tri se v telesu pretvorijo v maščobo, predvsem kadar pretiravamo s količino, kar največkrat v resnici počnemo.

Najbolj preprosto bi bilo, da bi pecivo in druge sladkarije jedli samo ob praznikih, a moko, sladkor in jajca uživamo vsak dan, v takšnih in drugačnih kombinacijah. Za praznike količino samo še povečamo.

Začimbe

Vanilja, cimet, kokos, muškatni orešček, pomarančna in limonina lupinica so priljubljene začimbe za praznične sladice. Pomembno je, da so kakovostne.

Vanilja v prahu ali v obliki stroka je sicer dražja od sintetične, vendar okus ni primerljiv. Ker gre za redko in dragoceno začimbo, je treba z njo ravnati temu primerno. Dodajte je največ pol ali celo žličko.

Če se vam zdi, da bosta imela pecivo ali krema pretežek okus, dodajte pomarančno ali limonino lupinico, ki sladicam dajeta lahke note.

Posebna začimba za sladice je lahko tudi ingver. Nastrgajte svežo korenino in precedite sok ter ga žličko ali dve dodajte k sladici. Njegov malce pekoč okus se odlično sklada s sladkim. Če boste žličko ali dve ingverjevega soka prelili z vrelo vodo ali z blagim banča čajem, boste dobili odličen napitek, dober za želodec in prekrvavitev.

Drobna zanimivost

Kakovostna, organska in 100-odstotna eterična olja vanilje, pomaranče, limone in cimeta so lahko tudi začimbe. Dovolj bo že ena sama kapljica!

Jadranka Boban Pejić, fotografije: Kristina Lenard, za pomoč pri pripravi članka se zahvaljujemo restavrciji Makronova.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol