Čudoviti svet oreškov

1. 2. 2011
Deli
Čudoviti svet oreškov

Na plan s kleščami za orehe. Za grizljanje med obroki ali slastno pecivo – ni boljšega kot hrustljavi oreški.

Hrustljava raznolikost!

Orehi, mandlji, lešniki in druga čvrsta jedrca poskrbijo za slastno aromo in hrustljavost tort, kolačev in piškotov. Oreški makadamije so odlični v piškotih spekulaas, arašidi v čokoladnih tolarjih, brazilski
orehi pa v orehovem kruhu. Lešniki poskrbijo za aromo kifeljčkov, mandlji pa za edinstven okus marcipana. Z orehi lahko lepo okrasite piškote.

Nakup

Sesekljani ali mleti orehi hitro izgubijo svojo aromo. Najbolje je vedno kupovati cele orehe in jih sesekljati ali zmleti tik pred uporabo. Test s potresavanjem: če orehi v lupini 'rožljajo', niso več sveži.

Lupljenje

Veliko orehov ima grenko kožico, ki jo je treba pred peko ali mletjem odstraniti. Lešnike popražite v teflonski ponvi brez dodatka maščobe, na koncu pa jih odrgnite. Mandlje in brazilske orehe poparite z vročo vodo, jih oblijte z mrzlo vodo in odstranite kožo. Orehe uporabite s kožico, saj se trdno drži nagubane površine.

Sekljanje

Oreške pred sekljanjem posujte z malce sladkorja. Tako koščki ne bodo leteli po vsej kuhinji. Lahko pa jih zdrobite tudi v vrečki za zamrzovanje.

Shranjevanje

Vedno jih shranjujte na suhem in hladne ter nepredušno zaprte – najbolje kar v hladilniku. Ker oreški vsebujejo veliko olja, hitro postanejo žaltavi. Lešnike lahko v suhem prostoru hranite do meseca dni, v hladilniku pa 3–4 mesece. Orehi bodo v lupini ostali sveži 2–3 mesece, arašidi do 6 mesecev, mandlji pa tja do 12. Oreške makadamije vedno uporabite takoj.

Alergija na oreške

Arašide in druge oreške lahko nadomestite z enako količino fino mletih ovsenih kosmičev, ki imajo prav tako lahno oreškast okus.

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije