Samopomoč za mečkače

17. 12. 2010
Deli
Samopomoč za mečkače

Mečkači lahko z močjo lastne volje spremenijo svoje delovanje, vendar ta sprememba terja veliko duševne energije in ne privede nujno do notranje transformacije v nekoga, ki deluje po načelu pravočasnosti.

Kronični mečkači potrebujejo napredno psihoterapijo spoznavno-vedenjskega tipa, ki lahko pripelje do notranjih sprememb. Koristna so lahko tudi zdravila, ki na živčni sistem delujejo tako, da blažijo občutke tesnobe, dvigujejo razpoloženje in krepijo odpornost na stres.

Če niste okorel mečkač, ki niti s prstom ne migne, dokler ni kristalno jasno, da so na obzorju težave, si lahko pomagate z lastno voljo. Če trpite za blago ali zmerno težko obliko zavlačevanja, vam bo teh nekaj trikov pomagalo, da se boste soočili z obveznostmi, ki bi jih najraje kar prespali ali pa prevalili na druge.

Sestavite ‘vozni red’

Izdelajte podroben načrt dela, ki naj vsebuje roke za vsak del naloge, ki jo morate narediti. Tako boste nenehno lovili roke, ki vas bodo polnili z adrenalinom, potrebnim za motivacijo.

Naloge razčlenite na več delov

Eden izmed razlogov za zavlačevanje je občutek, da je naloga preveč obsežna. Razdelite jo na manjše dele in se posvetite vsakemu posebej, drugemu za drugim. Če boste še vedno čutili željo po zavlačevanju, te dele razdelite na še manjše. Kmalu boste sklenili, da so te nalogice tako preproste, da bi jih najraje naredili takoj. Ko boste končali s prvim delom, se lotite drugega in tako naprej.

Odpustite si, ker ste zavlačevali

Na koncu, ali pa še raje na začetku, si odpustite, ker ste v preteklosti izgubljali čas. Če si boste lahko oprostili, boste ublažili boleča čustva, povezana s preteklimi nalogami, in sliko o sebi kot o neučinkoviti osebi.

Pozabite na ideale

Čakate na popoln trenutek, da bi se posvetili neki nalogi? Menite, da zaradi vsaj treh razlogov zdaj ni pravi čas zanjo? Vedite, da idealni čas morda nikoli ne pride in da morda noben trenutek ne bo boljši od danega. Stvari se idealno izidejo zelo majhnemu številu ljudi, večina perfekcionistov pa nikoli ničesar ne doseže. Sprejmite, da je včasih dovolj, da je kaj dovolj dobro.

Zamenjajte okolje

Različna okolja različno vplivajo na motivacijo in produktivnost. Morda bodo zadoščale že nekatere spremembe v vašem delovnem prostoru, morda pa bo bolje, če se boste preselili v drugo delovno okolje, ki vas bo bolj motiviralo za delo. Neki pisatelj, kronični mečkač, se ne more prisiliti, da bi delal doma, zato raje dela v splet­ni kavarni, čeprav mu tam uporabo računalnika zaračunajo, ali pa v restavraciji, kjer mora delati na prenosnem računalniku, kateremu se po štirih urah izprazni baterija.

Ozrite se v prihodnost

Razmislite o posledicah, če naloge ne boste opravili pravočasno oziroma je sploh ne boste. Če se ne boste učili, boste padli na izpitu. Če se ne boste pripravili na predstavitev, boste v očeh nadrejenih in strank izpadli neodgovorni. Če računalnika ne boste odnesli na servis, ne bo popravljen. Zatem razmislite o ugodnih posledicah, ki jih bodo prinesle pravočasno opravljene naloge. Ko boste stvari nekajkrat naredili pravočasno, boste zagotovo postali odvisni od tega krasnega občutka.

Zgledujte se po uspešnih

Družite se z iniciativnimi ljudmi, ki več kot očitno niso uspeli z zavlačevanjem. Če že nimate priložnosti, da bi se osebno pogovorili z Ivom Boscarolom, Billom Gatesom ali Steveom Jobsom, berite o njih in pustite, da njihova dinamičnost navdihne tudi vas.

Tekst: Ozren Podnar, Fotografije: Marko Grubišić, Model: Antonia B. (Talia)

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar