Imate ADHD? Tukaj je nekaj nasvetov, kako si pomagati pri delu

22. 2. 2024
Deli
Imate ADHD? Tukaj je nekaj nasvetov, kako si pomagati pri delu (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Mnogi odrasli z ADHD težko sledijo hitremu tempu sodobnega sveta, pravočasno opravijo naloge in napredujejo v svoji karieri. Seznam opravil se neprestano daljša, telefon nenehno zvoni in običajno je treba žonglirati z več projekti hkrati. Ljudje z ADHD pogosto težko obvladujejo zahteve takšnih delovnih okolij.

ADHD otežuje ohranjanje osredotočenosti, upravljanje s prioritetami in organiziranost. Vendar pa način, kako ADHD vpliva na delovno uspešnost, močno variira od osebe do osebe. Na eni strani se nekdo lahko bori z neurejeno mizo in zamujanjem na sestanke. Na drugi strani pa nekdo drug morda pride na sestanke pravočasno, vendar ne more vztrajati pri projektih do konca ali graditi odnosov s sodelavci.

Oglejmo si nekaj strategij, ki vam bodo pomagale ostati angažirani, motivirani in samozavestni na delovnem mestu.

Zmanjšajte motnje

Težko je verjeti, da lahko kdorkoli ostane produktiven s stalnim tokom e-pošte, telefonskih klicev, sestankov in vprašanj. ADHD še posebej otežuje ohranjanje osredotočenosti ob tolikšnem dogajanju. Čeprav je nemogoče popolnoma nadzorovati svoje delovno okolje, pa lahko sledite spodnjim nasvetom, da zmanjšate motnje.

Določite specifične časovne bloke za delo z vmesnimi odmori. Med temi delovnimi obdobji izklopite telefon ali uporabite nastavitev »ne moti«. Načrtujte specifične ure za preverjanje telefona čez dan – recimo zjutraj, preden začnete z nalogo, med kosilom in enkrat popoldne.

Prav tako zaprite vse zavihke, ki niso povezani z delom, ki ga trenutno opravljate. Študije so dokazale, da večopravilnost ne deluje. Dejansko vas naredi precej manj učinkovite. Poskusite uporabljati en brskalnik za stvari, ki niso povezane z delom, in drug brskalnik za delovne projekte. Ko je vaše vidno polje preveč natrpano z preveč zavihki, obvestili ali opozorili na vašem računalniku, je veliko težje vztrajati pri vaših ciljih. Ugotovite tudi, kaj vam pomaga, da se osredotočite. Potrebujete tiho mesto za delo? Bi vam koristile slušalke za zmanjšanje hrupa?

Preberite še: Otrok z ADHD motnjo pove psihologu: "Vi odrasli ste enaki!"

Organizirajte svoj delovni prostor

Ne glede na to, ali delate od doma ali v pisarni, boste verjetno ugotovili, da je v urejenem okolju veliko lažje delati. Nered je samo še ena motnja, ki vam lahko preprečuje, da bi dali vse od sebe.

Začnite z izhodiščem, da ima vsaka stvar svoje mesto. Ustvarite ta mesta z mapami, škatlami ali košarami in jih označite z imeni, kot so »Nujno opraviti«, »Pomembno, vendar ne nujno«, »Zanimivo za kasneje« in »Nejasno«.

Nekateri ljudje imajo navado, da ob koncu delovnega dne vse pospravijo, tako da začnejo naslednji dan s prazno mizo. Drugi so navajeni, da uredijo svoj delovni prostor, preden začnejo delati, medtem ko uživajo v skodelici kave. Čist prostor vas bo naredil bolj mirne in osredotočene med delom, in kdo si ne želi tega?

Razporedite si čas

Za vaš poklicni uspeh je bistveno, da svoje delo opravite pravočasno. Ko dosledno izpolnjujete svoje roke, boste pridobili ugled zanesljive in vestne osebe. Uporabljajte koledar in časovnice za načrtovanje svojega dela. Razdelite projekte na manjše dele, tako da lahko občutite zmagoslavje, ko opravite en del, ki vas spodbuja, da nadaljujete.

Preberite še: Dr. Gabor Maté: "Med ADHD in zasvojenostjo obstaja tesna povezava."

Povežite se s sodelavci

Spletanje prijateljstev na delovnem mestu je tako čustveno bogato kot tudi koristno. Če ste kdaj zmedeni, frustrirani ali potrebujete podporo, je neprecenljivo imeti sodelavca, na katerega se lahko obrnete. Pomagal vam bodo razrešiti problem ali vam pojasnil nekaj, česar niste razumeli med sestankom.

Praznujte svoje dosežke

Vzemite si čas, da prepoznate, da je, če imate ADHD, delo lahko še dodatno težko. Praznujte svoj napredek in dosežke. Vzemite si čas na koncu vsakega dne ali vsakega tedna, da razmislite o treh stvareh, ki so vam šle dobro, pa tudi o tem, kaj ste se naučili in kaj ste dosegli. Zapišite te stvari, da jih lahko ponovno preberete, kadar potrebujete dvig samozavesti.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar