Zakaj nekateri ljudje pišejo žaljive komentarje na družbenih omrežjih?

18. 8. 2023
Deli
Zakaj nekateri ljudje pišejo žaljive komentarje na družbenih omrežjih? (foto: shutterstock)
shutterstock

To so razlogi, zaradi katerih ljudje na družabnih omrežjih puščajo žaljive komentarje.

Na družbenih omrežjih lahko zelo pogosto naletimo na žaljive komentarje. Zdi se, da se lahko, ne glede na vsebino, vedno najde nekdo, ki je pripravljen kritizirati. Torej, zakaj ljudje puščajo žaljive ali celo sovražne komentarje? Je v ozadju sovraštva globlji pomen?

Po mnenju strokovnjakov za družabna omrežja ljudje puščajo sovražne komentarje iz različnih razlogov. Nekateri to počnejo, da bi pritegnili pozornost (ker jim te primanjkuje v življenju). Drugi, da se počutijo močnejše (ker imajo občutek šibkosti). Tretji pa, da na tak način prikrijejo lastno negotovost. Vendar pa se v središču vseh teh razlogov vedno nahaja globok občutek nezadovoljstva in nesreče.

Z vzponom socialnih omrežji so ta postala platforma za izražanje svojih misli in občutkov. To je odprlo prostor predvsem za izražanje potlačenega sovraštva, gneva in frustracij, ki jih ljudje v resničnem življenju ne znajo izraziti na produktiven in zdrav način.

Na družbenih omrežjih pa se, skriti za ekrane, počutijo bolj varne. Ker lahko napišejo kar hočejo, brez strahu pred posledicami, se ljudje zaradi svoje (delne) anonimnosti pogosto počutijo opolnomočene.

Psihologi so odkrili, da imajo ljudje, ki pogosto objavljajo sovražne komentarje, veliko potrebo po nadzoru. Verjamejo, da so oni tisti, ki bi morali imeti nadzor nad določeno situacijo, in da bi morali vsi prisluhniti njim, njihovim mislim in občutkom. To je pogosto povezano s skritim občutkom manjvrednosti, nizko samopodobo ali pomanjkanjem nadzora nad drugimi vidiki njihovega življenja.

Pomemben podatek je odkrila tudi študija, objavljena v Frontiers in Psychology. V njej so raziskali psihološki profil ljudi, ki so objavljali sovražne komentarje na spletu med zimskimi olimpijskimi igrami 2018. Raziskovalci so ugotovili, da so sovražni komentarji pokazali visoko raven ene specifične lastnosti temne triade – psihopatije.

Poleg tega pisanje sovražnih komentarjev signalizira močno potrebo po pozornosti. Takšni ljudje želijo biti opaženi, pisanje ponižujočega komentarja pa je eden od načinov, da stopijo pod “žaromet”. Ko se drugi strinjajo z njihovimi negativnimi komentarji, se počutijo opažene in potrjene. Zelo verjetno je, da jim je tega v družini primankovalo oziroma jim to še vedno manjka. 

Torej, kaj morate storiti, če ste tarča žaljivih pripomb?

Prvi korak je, da se spomnite, da ta komentar več pove o osebi sami in o njenem čustvenem stanju ter njeni čustveni zrelosti, kot pa o vas. Ključnega pomena je, da tega ne jemljete osebno in se zavedate, da se oseba verjetno ukvarja s svojimi globokimi težavami, ki pa jih zaenkrat še nezna razrešiti na drugačen (bolj učinkovit) način.

Vir: psychologytoday.com in medium.com

Preberite is še: “Pa kaj si čisto zmešan?” - Kako je Karel Gržan povedal staršem, da bo postal duhovnik

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord