Zakaj v drugih najprej opazimo najslabše?

2. 7. 2019
Deli
Zakaj v drugih najprej opazimo najslabše? (foto: Unsplash.com)
Unsplash.com

Vidimo tisto, kar želimo videti. Čemur namenjamo pozornost, to raste. To velja tudi za naše odnose. Zdi se, da je za človeka naravno, da se raje usmeri v negativnost. 

Ljudje radi oprezamo za vsem, kar je narobe. Ko se pogledamo v ogledalo, najprej vidimo napake, šele nato morda tudi kaj, kar nam je dejansko všeč. Kaj, če bi malce spremenili ta naš pogled? Kaj, če bi se strenirali, da bi najprej opazili pozitivne stvari? Pozitivnost je namreč lahko še bolj nalezljiva od negativnosti! Edina razlika je, da prvo dosežemo po liniji najmanjšega odpora, za drugo pa se moramo potruditi.

Seveda je ključnega pomena v življenju, da se osredotočamo prav na svoje manjke, na napake, na tisto, kar še ni celovito in harmonično. In delamo na svojih pomanjklivostih z namenom, da jih odpravimo in smo vsak dan boljši človek. A hkrati je pomembno, da tako pri sebi, kot v odnosih z drugimi, nimamo pozornosti zgolj in samo na "nepopolnem". 

Seveda je lažje iskati napake. A le-te imamo prav vsi in lahko se potrudimo in v vsakomur opazimo tudi tisto, kar ga dela posebnega in lepega. Povejmo osebi, s čim lepša naše življenje. Na ta način bomo imeli bolj zdrava, globoka in srečnejša razmerja z vsemi okrog sebe. Ljudje pa bodo lažje sprejemali tudi morebitno dobronamerno kritiko, če se bodo zavedali, da jih sicer cenimo in spoštujemo zaradi vseh njihovih dobrih lastnosti ter posebnosti. 

Hitra vaja:

zaprite oči in se osredotočite na eno barvo, recimo na rdečo. Zdaj pa odprite oči in jo poiščite. Ste opazili, kaj se dogaja? Rdeča vam pride najprej na spregled, ne glede na to, kam se ozrete. To pa zato, ker ste se aktivno osredotočili nanj. Kot je rekel že antični pesnik Qui-Gon Jin: Tvoj fokus določa tvojo realnost.

V večini primerov je problem, ki ga opazimo na drugih, v resnici naš. Zato se skušajmo od zdaj naprej osredotočati na dobro v ljudeh. Morda bomo zelo pozitivno presenečeni …  saj veste: nihče ni popoln in seveda ni treba, da grdo obnašanje nekaterih ljudi opravičujete.

Ampak konec koncev še vedno drži: spremenimo lahko le sebe. Spreminjajte sebe in spremenil se bo svet okoli vas. 

Vir: The Mind's Journal

Preberite še:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar