Posledice tega, kar delamo

26. 3. 2012
Deli
Posledice tega, kar delamo (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Včasih se zunanji dogodki zdijo neznosni. Toda če pogledamo, kako se odzivamo na okoliščine, bomo dojeli, da si vedno vnaprej predstavljamo, kako bi moralo biti nekaj v naši prihodnosti. Stres je pravzaprav razlika med tistim, kar je, in tistim, kar bi si mi želeli, da bi bilo.

Kaj če zahteve, ki se postavljajo pred nas, niso zunanje, temveč prihajajo iz naših zamisli o tem, kako bi bilo treba živeti? Kaj če je stiska, ki jo čutimo, odraz našega notranjega stanja?

Če prevzamete odgovornost za svoja stanja in čustva, lahko stres pridobi povsem nov pomen.

Posledice tega, kar delamo

“Prevzemanje odgovornosti pomeni sprejemanje vseh možnih posledic, ki lahko nastanejo kot izid določenega našega dejanja. Če sem se danes odločila sesti v avto in se z njim peljati v službo, sprejmem vse, kar se mi v avtu lahko zgodi. Od tega, da bom obtičala v prometu, do tega, da bom morda udeležena v prometni nesreči. Če se to zgodi, bom vedela, da sem želela sesti v avto, in ne bom preklinjala okoliščin. Mislite na posledice, premišljujte o tem, kam vas pelje to, kar počnete. In zakaj delate to, kar delate. Ali mislite, da morate, ali vas to res osrečuje. Ne bodite žrtev. Če vidite, da česa ne želite, spremenite odločitev,” pravi dr. Karriema Ali, ameriški znanstvenik, ki meni, da je za staranje in pojav številnih bolezni kriv stres.

Upajte si narediti napako

In odgovornost zase je tudi sprejemanje življenja prav takšnega, kot je, v tem trenutku. Če se vrnemo na dejstvo, da je stres odziv na zunanje okoliščine, je od nas odvisno, kako se bomo v določeni situaciji odzvali – kot žrtev ali kot odrasla odgovorna oseba, ali se bomo postavili zase ali bomo poslušali glas notranjega kritika in nadaljevali po starem.

Tukaj boste potrebovali tudi pogum, da delate napake. Ker samo z lastnimi izkušnjami lahko spoznate, da je nekaj za vas narobe ali prav. Vse nepreizkušene ideje tega sveta vam ne bodo pomagale pri tem.

Sprememba se ne bo zgodila čez noč, a volja, ki jo boste imeli, da se spoznavate in se učite, vas bo peljala v pravo smer. Zagotovo veste iz lastnih izkušenj – če ste zbrani, vas krizne situacije ne prizadenejo zlahka.

Le spomnite se na tisto staro molitev: Bog, daj mi pogum, da spremenim, kar lahko spremenim, potrpežljivost, da sprejmem, česar ne morem spremeniti, in modrost, da lahko razlikujem med enim in drugim. Če boste to uporabili v svojem življenju, bo stres pridobil povsem nov pomen.

Iva Jerković, priredila Petra Arula, foto: shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja