Manjši delavni prostori so boljši

13. 3. 2013
Deli
Manjši delavni prostori so boljši

Udobje delovnega prostora je pridobilo pomen v zadnjih nekaj desetletjih, ko so številna podjetja in raziskovalni centri skušali doseči dejavnike kakovostnega delovnega prostora.

Tako so v neki švicarski raziskavi, narejeni v 125 podjetjih, pokazali, da za srečo in uspešnost delovnega tima ne pomagajo veliki delovni prostori, v katerih so delavci izolirani, temveč manjši, bolj intimni prostori, v katerih so bolj srečni, učinkoviti, pogosteje prihajajo v službo ter so bolj pripravljeni deliti pomembne informacije.

Pogled v naravo

Po tej raziskavi je naslednja pomembna stvar v pisarni okno, ne toliko zaradi vira naravne svetlobe kot zato, da zaposlenim omogoča pogled na naravo (kolikor to okolje, v katerem delamo, dovoljuje).

Njena pomembnost za splošno človeško zdravje je dejstvo, da so nekateri znanstveniki celo skovali nov izraz – vitamin G (pri čemer G označuje 'green space', kar v angleščini pomeni zelena površina). Oftamologi trdijo, da pogled skozi okno pozitivno deluje na zdravje, ker pogoste spremembe fokalne razdalje sproščajo očesne mišice, kar preprečuje naprezanje, ki se dogaja med daljšim delom pred računalnikom. Poleg tega obstaja veliko dokazov, da že samo opazovanje narave lahko pozitivno deluje na človeško zdravje.

Z raziskavami so ugotovili, da se zaposleni, ki iz pisarne lahko opazujejo naravo, počutijo bolje, so pozitivnejši in bolj zdravi, učinkovitejši in bolj zbrani, službo manj pogosto dojemajo kot stres, zadovoljni so ter manj premišljujejo o odpovedi kot tisti, ki gledajo na območja brez narave, kot so parkirišča. Raziskave so pokazale, da tudi prisotnost hišnih ljubljenčkov v službi povečuje storilnost in zmanjšuje stres.

Opazili so, da že prisotnost sobne rastline v pisarni lahko presenetljivo pozitivno deluje na zaposlene. V takšnem okolju se počutijo stabilno in uravnovešeno, prijetno jim je delati ter menijo, da z njihovim podjetjem korektno upravljajo ter da so vodilni dobre in potrpežljive osebe, pripravljene vložiti denar v urejanje pisarne in ustvarjanje bolj zdravega in čistega okolja.

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar