Zvočna masaža s tibetanskimi skledami

12. 5. 2011
Deli
Zvočna masaža s tibetanskimi skledami

Če je vsak zvok vibracija in če se vibracija dotakne čisto vsakega delčka našega telesa, lahko razumemo, da zvoka ne zaznamo zgolj s pomočjo ušes, temveč skozi sleherno celico v telesu.

Znanstveniki so odkrili zanimive povezave med zvokom plimovanja in oseke morja, glasovi ljudi, pesmimi delfinov ter žvrgolenjem ptic – vsi zvenijo podobno. Če upočasnijo zvočne posnetke govora ljudi, postane zvok neverjetno podoben valovanju morja. Če jih pospešijo, zveni govor kot pesem delfinov. Še nekoliko hitreje – kot žvrgolenje ptic. In obratno.

Raziskave čedalje pogosteje potrjujejo, da takšne podobnosti niso naključne ter da imajo zvoki, kot so vibracije oglašanja delfinov ali starodavnih inštrumentov, kot so bobni, diđiriduji, planetarni gongi ali tibetanske sklede, izredno blagodejno in zdravilno učinkujejo na nas. Izmed vseh zgoraj naštetih inštrumentov pa ima prav zvok tibetanskih skled najbolj raziskan učinek na emocionalni, duhovni in fizični ravni posameznika.

Še več, vedno več mainstreamovskih zdravstveno-izobraževalnih ustanov po svetu uporablja zdravilne učinke zvoka tibetanskih skled kot vitalni del procesa zdravljenja raka. V kalifornijskem centru Deepak Chopre so ugotovili celo, da se zvok tibetanskih skled kemično metabolizira v telesu v endogene opiate, ki delujejo na telo kot notranja protibolečinska in zdravilna sredstva.

Med zvočno masažo s tibetanskimi skledami se elektromagnetno možgansko valovanje poglobi iz beta v alfa in theta možgansko valovanje, s čimer se posameznik prepusti meditativnim in umirjenim občutjem, čistosti misli in intuiciji. Tibetanske sklede se med zvočno masažo polagajo tudi na posamezne dele telesa.

Znano je, da je naše telo sestavljeno iz okoli 80 % vode ter da je prav voda idealen prenašalec vibracij iz okolja, tako da se ob zvoku tibetanskih skled zvočne vibracije prenesejo v kri, notranje organe, tkiva, vse do celičnega spomina. Zvočne vibracije vplivajo tudi na živčni sistem v telesu, saj spodbujajo t. i. relaksacijski odziv v telesu in inhibirajo stresne in bolečinske dražljaje. Upočasnita in uskladita se tudi dihanje in srčni utrip, kar ustvari t. i. »srčno-dihalno sinhronizacijo«, idealno stanje v telesu, da se blokirana energija sprosti in se telo povrne v ravnovesje. Tisti, ki so zvočno masažo s tibetanskimi skledami že doživeli, svoja občutja med in po masaži najpogosteje opišejo kot peresna lahkotnost, mir, globoka sprostitev, jasnost misli, brezskrbnost, brezčasnost …

Še posebej v stresnih obdobjih, ob padcu imunskega sistema, ob izgubah in drugih čustvenih intenzivnih dogodkih protibolečinska masaža blagodejno vpliva na posameznika. Lajša tudi fizično bolečino v sklepih in mišicah, prebavne težave, glavobol, uravnava krvni pritisk, omogoča globoko mišično relaksacijo, pripomore k izločanju toksinov iz telesa, uravnava delovanje čaker, posamezniku pomaga pri preseganju negativnih vedenjskih vzorcev ter telo vrne v ravnovesje in harmonijo. Holističen pogled na človeka, njegovo zdravje in blagostanje se je že pred tisočletji izkazal za učinkovitega, pomembno je le, da vsak zase najde tisto celostno metodo, ki mu v danem obdobju v življenju v največji meri koristi. Vsekakor si tudi zvočna masaža s tibetanskimi skledami zasluži mesto med njimi.

Eva Novak, univ. dipl. psih., ambasadorka Tanergija pilatesa

*1: Center za nevroakustično raziskovanje in Kalifornijski znanstveni inštitut
*2: Benson, H. in Klipper, M. Z. (1976). The Relaxation Response. HarperTorch.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja