Zjutraj se vprašajte TO (nasvet Alberta Einsteina)

11. 10. 2023
Deli
Zjutraj se vprašajte TO (nasvet Alberta Einsteina) (foto: Profimedia)
Profimedia

Odgovor na to vprašanje ne bo določal le poteka vašega dneva, ampak tudi kakovost vašega življenja.

Kaj vam najprej pade na misel, ko se zbudite?

Ali razmišljate o delu, ki ga morate opraviti danes, o vseh tistih elektronskih sporočilih, na katera je treba odgovoriti, o papirjih, ki se kopičijo na vaši mizi, o gospodinjskih opravilih, ki vas čakajo?

Ali pa razmišljate o stvareh, ki vas osrečujejo?

O objemu vašega otroka, preden gre v šolo, o poljubu ljubljene osebe, ko pridete domov ali o tem, da je v vašem življenju vse v redu, čeprav nimate vsega, o čemer sanjate?

Albert Einstein je nekoč rekel: "Najpomembnejša odločitev, ki jo mora človek sprejeti, je, po kakšnih načelih želi živeti. Ali želi živeti v prijaznem ali v sovražnem svetu?”

V kakšnem svetu živite vi? Kako je naravnan vaš pogled na okolico?

Na nas je, da se odločimo, skozi kakšno prizmo bomo dojemali svet - in to odločitev sprejemamo vsako jutro.

Ko se zbudimo, si moramo takoj zastaviti vprašanje: "Ali živim v dobrem in prijaznem svetu?"

Način, kako vidite okolico in se odzivate nanjo, vpliva na to, kako bo potekal vaš dan.

Pozitivna naravnanost poskrbi, da vam zasijejo oči in vas napolni z energijo in srečo. Ko začnete dan v prepričanju, da je svet dober, ste manj nagnjeni k negativnim reakcijam, če gre kaj narobe, imate več potrpljenja in upanja, poleg tega pa se tudi drugi ljudje na vas odzivajo bolj pozitivno.

Dobro rodi še več dobrega

Način, kako doživljate začetek svojega dneva, vpliva na količino dobrih stvari, ki se vam bodo zgodile čez dan.

Susan Reynolds, avtorica knjige "Train Your Brain to Get Happy" meni, da lahko občutek sreče tako močno stimulira človeške možgane, da se naravnajo na to, da bolje zaznavajo pozitivne stvari okoli sebe. Z drugimi besedami: več dobrote kot vidite v svetu okoli sebe, več dobrote boste prejeli v zameno. 

Pozitivna naravnanost zelo ugodno vpliva tudi na naše fizično in psihično zdravje. To seveda ne pomeni, da moramo ves čas razmišljati samo pozitivne misli in ne smemo čutiti negativnih čustev - vsekakor ne, saj to ni niti zdravo niti koristno. Pozitivna naravnanost zgolj pomeni, da ohranjamo pozitiven odnos do svoje okolice, smo odprti in damo ljudem ter stvarem priložnost, da nas pozitivno presenetijo, namesto da se že vnaprej odločimo, da bo nekaj slabo. 

Prirejeno po: Sensa.rs

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar