Tudi to je Indija!

25. 12. 2013
Deli
Tudi to je Indija! (foto: profimedia)
profimedia

Indija - dežela čudovitih prilik, ljudi, tradicije, zgodovine, mitologije, vonjev, okusov ... ima tudi svojo drugo plat.

Le nekaj (nelepih) dejstev:

  • Več kot 80 odstotkov prebivalcev Indije se preživlja od ust do ust, iz dneva v dan, zgolj s takšnim in drugačnim delom na črno.

  • V naravnost grozljivo neenakopravnem položaju so v patriarhalni Indiji ženske, ki jih iztrebljajo že pred in takoj po rojstvu. Indija se tako že sooča z velikim pomanjkanjem žensk, nadvse pogosta pa so tudi posilstva, ki se dogajajo celo v družinah.

  • Po kriteriju pismenosti, ki je med osnovnimi pokazatelji razvoja družbe, se je Indija od leta 1990 z le 49,3 odstotkov pismenega prebivalstva do leta 2001 le povzpela na 61 odstotkov.

  • V šolskem letu 2003/2004 je šolo obiskovalo 93 odstotkov vseh mladostnikov med šestim in štirinajstim letom, vendar pa je zaskrbljujoč podatek, da je v istem obdobju šolo zapustilo kar 31 odstotkov vseh dijakov. Tako World Bank je tako leta 2009 navajala da, srednje šole dejansko obiskuje manj kot 40 odstotkov indijskih mladostnikov.

  • Leta 2005 se je le 28 odstotkov indijskih šol lahko pohvalilo z elektriko, le polovica šol pa je premogla več kot dva učitelja ali dve učilnici.

  • Le 40 odstotkov učiteljev v osnovnih šolah je diplomantov, kar 30 odstotkov pa naj ne bi zaključilo niti svoje srednješolske izobrazbe.

  • Dostop do visokošolskega izobraževanja ima po podatkih iz leta 2009 Education in India - the World Bank le eden od desetih mladih. Ker mora skoraj polovico stroškov visokošolskega izobraževanja kriti posameznik sam, si tako šolanje lahko privoščijo le bogatejši Indijci.

  • Indijsko zdravstvo je prav tako v slabem stanju. Po dostopnih podatkih je v Indiji v letu 2003 umrlo 60 novorojenčkov na 1000 porodov. Velik problem za Indijo predstavljata tudi HIV in AIDS. Samo leta 2005 je v Indiji živelo kar 5,2 milijona ljudi, okuženih s tem smrtonosnim virusom.

Dejstvo je, da bo Indija enostavno morala investirati v svoje zdravstvo in šolstvo, če naj bi bodoče generacije (in Indija je demografsko gledano nadvse mlada država) uspela pripravit na zdravo in delovno življenje (na dolgi rok pa to seveda pomeni tudi več pravih davkoplačevalcev), zagotovo pa bo morala narediti več za opolnomočenje polovice svojega prebivalstva - to so ženske.

In ena od možnih - in ta trenutek s pilotskimi študijami dokazano najbolj obetavnih - rešitev je gotovo uvedba univerzalnega temeljnega dohodka. Indijsko gibanje za uvedbo UTD je v zadnjih letih nadvse dejavno, država pa je dejansko tik pred tem, da ideji, za katero se ogrevamo tudi v Evropi (z evropsko državljansko pobudo) in drugod po svetu, na široko odpre vrata.


Za več branja na temo univerzalnega temeljnega dohodka (UTD):

Kdor ne dela, naj vsaj je.

Univerzalni temeljni dohodek - vsi razlogi ZA!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja