Strokovnjaki razkrili pomembne navade za DOLGO življenje

14. 3. 2024
Deli
Tu so ključne navade, ki jih je treba po mnenju strokovnjakov uvesti v svoje življenje. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Raziskovalci dolgoživosti pogosto poudarjajo, da ni ene in edine poti do dolgega življenja. Kljub temu pa lahko prevzamete nekatere pozitivne navade, da okrepite svoje kognitivno in fizično delovanje tudi v poznejših letih.

To so ključne navade, ki jih je treba po mnenju strokovnjakov uvesti v svoje življenje:

1. Redno se gibajte.

Veliko raziskav kaže, da je vsakodnevno gibanje povezano tako z dolgoživostjo kot z zdravim staranjem. Pri tem pa strokovnjaki neradi uporabljajo besede »vadba«, ker verjamejo, da ob njej vsi pomislimo na obisk telovadnice, tek ali kaj podobnega. Pod gibanje pa v resnici spadajo tudi druge dejavnosti, kot so vrtnarjenje, ročna dela, urejanje okolice hiše in podobno...

Tudi hoja šteje za gibanje, saj je izogibanje sedečemu načinu življenju pomemben vidik dolgoživosti. Vsem se nam je precej težko izogniti prepogostemu sedenju – večina nas namreč opravlja pisarniško delo. Toda eno drži: skoraj vsi ljudje, ki dosežejo visoko starost, so zelo fizično aktivni in so bili skozi celo življenje.

2. Vključite se v družabne dejavnosti.

Ljudje, ki dočakajo visoko starost, se redno družijo, bodisi tako da preživljajo čas s prijatelji ali družino, opravljajo prostovoljno delo ali se družijo s sodelavci. Raziskave kažejo, da ljudje z močnimi socialnimi povezavami živijo dlje ter ohranijo dobro kognitivno in fizično zdravje tudi v pozni starosti.

3. Naredite, kar lahko, da zmanjšate stres.

Pogost je zaradi dela, financ, zdravstvenih težav, družinskih problemov in neurejenih odnosov življenje že po naravi stresno. Veliko ljudi, ki dočakajo visoko starost, pravi, da poskušajo urediti svoje odnose tako, da niso vir večjega stresa. Seveda se ne moremo čisto izogniti stresu, pomembno pa je, da ga ne ustvarjamo še dodatno oziroma da naredimo vse, kar lahko, da ga zmanjšamo. To pa zagotovo zahteva določene veščine čustvene zrelosti. 

4. Krepite moč svojih možganov (in ne samo s križankami)

Po mnenju strokovnjakov za dolgoživost je kognitivna stimulacija pomembna tudi za zdravo staranje in obstaja veliko načinov, kako lahko krepite svoj um, ko se starate. Nikoli niste prestari, da se naučite novega jezika, igranja inštrumenta ali počnete nekaj, kar vam predstavlja kognitivni ali miselni izziv. Ključno pa je, da je to za vas miselno stimulativno. Strokovnjaki opozarjajo, da če vam določena naloga, kot je na primer reševanje križank, povzroča stres, se ne trudite in raje poiščite nekaj drugega, kar vas veseli.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik s skrivnostmi tradicionalne kitajske medicine

5. Vzemite si čas za stvari, ki vas veselijo.

Na podlagi objavljene znanstvene literature je najpomembnejše spoznanje, da visoko starost dosežejo predvsem tisti ljudje, ki počnejo stvari, ki jih osrečujejo in izpolnjujejo. Bolj kot karkoli drugega je pomembno, da se vključujete v dejavnosti, ki so za vas zabavne, vas motivirajo in vam ne povzročajo stresa.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja