Sonce je včeraj eksplodiralo z največjim izbruhom v zadnjih 6 letih. Zemljo bo zadel v...

15. 12. 2023
Deli
Sonce je včeraj eksplodiralo z največjim izbruhom v zadnjih 6 letih. Zemljo bo zadel v... (foto: shutterstock)
shutterstock

Močan sončev izbruh, ki se je sprožil 14. decembra, prihaja proti Zemlji. Ocene kažejo, da bi lahko hitrost CME (izbruh koronarne mase) presegla 2100 kilometrov na sekundo. 

Sonce je sprožilo najmočnejši sončni izbruh v zadnjih letih (iz Sončeve pege 3514), ki so ga opazili v četrtek, 14. decembra, kar je vzbudilo skrbi glede vesoljskega vremena. Dogodek, ki ga je posnel Nasin observatorij za sončno dinamiko, je najmočnejši izbruh trenutnega 25. sončnega cikla in je spodbudil opazovanje geomagnetne nevihte.

Strokovnjaki opozarjajo, da bi se lahko 15. ali 16. decembra pojavile manjše geomagnetne nevihte razreda G1 zaradi vhodnega toka sončnega vetra, ki vsebuje prikriti izmet koronalne mase (CME). Razmere se lahko zaostrijo do zmerne stopnje nevihte G2 ali celo močne stopnje G3 do 17. decembra, ko naj bi CME, povezan z nedavnim izbruhom, dosegel Zemljo.

Največji sončni izbruh v zadnjih 6 letih 

Četrtkov sončni izbruh ni samo največji v trenutnem sončnem ciklu, ampak tudi največji po 10. septembru 2017. NASA poroča, da je na Soncu izbruhnil ogromen sončni izbruh, ki je sproščal veliko količino energije sevanja, ves dogodek pa je posnelo vesoljsko plovilo.

Vesoljska agencija je v četrtek objavila slike, ki jih je Center za napovedovanje vesoljskega vremena NOAA označil za največji sončni izbruh po 10. septembru 2017. O izbruhu so poročali kot X2.8 (X-razred so močne nevihte, število 2.8 pa pomeni, da gre za močen dogodka vendar na dnu tega razreda), ki je med najintenzivnejšimi dogodki in je proti Zemlji poslal izbruh sevanja. Najmočnejši sončni izbruh v zabeleženi zgodovini naj bi bil X45, ki se je zgodil leta 2003, vendar je večina dogodkov razreda X razvrščenih med število 1 in 9.

Center za napovedovanje vesoljskega vremena je dejal, da je bil zadnji dogodek dovolj močan, da je povzročil nekaj izpadov visokofrekvenčnega radia na Zemlji. Zvezne agencije so dogodek opisale kot "enega največjih sončnih radijskih dogodkov, kar jih je bilo kdaj zabeleženih" in celo povedale, da je prišlo do motenj radijske komunikacije z letali. Znano je, da sončni izbruhi in drugi sončni izbruhi vplivajo na komunikacijsko opremo, električna omrežja in vesoljska plovila. Na Mednarodni vesoljski postaji pa doslej niso poročali o nobenih nepravilnostih. 

Vrhunec sončeve aktivnosti v letu 2024

Sončna aktivnost je v porastu, povezana z vrhuncem 25. sončnega cikla, ki naj bi se zgodil leta 2024. Uradniki Centra za napovedovanje vesoljskega vremena so povedali, da je četrtkov izbruh tudi največji izbruh, ki so ga zaznali v tem sončnem ciklu. Koronalni izbruh mase, ki je večji od sončnega izbruha in se pogosto imenuje CME, lahko privede do nekaterih najsijajnejših prikazov severnega sija.

Vremenoslovci so povedali, da so ta teden odkrili tudi dva majhna CME, ki naj bi na Zemljo prispela do petka in sobote. Napovedi za aurore so na splošno objavljene le 24 do 48 ur vnaprej, zadnja napoved pa kaže, da vrednosti ostajajo v nizkem do zmernem območju. Jih bomo tudi tokrat videli pri nas? 

Vir: foxweather.com, India today

Ne spreglejte tudi: Adijo Mars! Na prestol v 2024 stopa SONCE! Bomo zažareli ali izgoreli?

Prisluhnite podkastu, v katerem smo govorili o pomenu psihoterapije: 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja