Smo takšni kot 5 ljudi, s katerimi se najpogosteje družimo

3. 2. 2024
Deli
Smo takšni kot 5 ljudi, s katerimi se najpogosteje družimo (foto: profimedia)
profimedia

V naši družbi hvalimo dolgotrajna prijateljstva in občudujemo zakonce, ki so poročeni petdeset let, ne sprašujemo pa se, kako kakovostni so ti odnosi. Odpuščanje hvalimo tako močno, da pogosto ostajamo v odnosih, v katerih se pod površjem skrivajo številne zamere, prav tako pa je normalno obrekovanje. Ko se naučite določati zdrave meje, spoznate, da je to zastrupljajoče.

Naučite se postaviti meje

Tale citat pogosto pripisujejo Sigmundu Freudu: »Preden si diagnosticirate depresijo in nizko stopnjo samozavesti, se prepričajte, da niste obkroženi z bedaki.« Ko imate samo kakovostne odnose, se vaše življenje izboljša. Če pa želite izboljšati svoje odnose, morate najprej izboljšati svojo komunikacijo. Postavljanje mej pomeni, da ste postali bolj samozavestni in se spoštujete. Učenje komunikacije pomeni, da ste pridobili spretnosti, tako da lahko drugemu izrazite svoje nezadovoljstvo na štiri oči. Ko vidite, da drugi tega ne počnejo, vas to lahko vznemiri.

Vsem ljudem ne bo všeč vaš novi jaz

Ljudje v vašem življenju poznajo drugačno različico vas; vsi se ne bodo prilagodili novi. V resnici bo mnogim všeč prejšnja in se bodo trudili, da bi spet postali taki, zato je ključen del postavljanja mej odločitev, kdo ima dostop do vas. Ni treba, da ste vsem na voljo. Eden najboljših načinov, kako zaščititi svojo energijo in srce, je, da ju podarite samo tistim, ki si to zaslužijo in so dokazali, da vas spoštujejo. Verjetno boste ugotovili, da bolj ko osebno rastete, manj ste na voljo drugim.

Zavestno izbirajte, s kom se družite

Pravijo, da smo takšni kot pet ljudi, s katerimi se najpogosteje družimo. Neizogibno je, da njihove besede in dejanja vplivajo na vas, tako zavestno kot nezavedno, in včasih se, ko osebno zrastete, vaši odnosi spremenijo.

V naši družbi ohranjamo odnose, kakršni so. Družba nas ne nauči, da jih imamo pravico čez čas ponovno oceniti in razmisliti, kateri so zdravi. Vprašajte se, kako se ob osebi počutite. Lahko se je osredotočiti na majhne trenutke, ko je bila prijazna in spodbudna, toda poskusite razmisliti o odnosu kot celoti. Razmislite, kako se ob njej počutite večino časa. Ne pozabite, da se lahko od ljudi oddaljite ali pa odnos končate. Ne vztrajajte v odnosu samo zato, ker traja že dolgo. Bolje je imeti dobrega prijatelja kot starega.

Vprašajte se, ali si osebe v vašem življenju zaslužijo še naprej biti v njem

Vprašati se morate, ali dobre plati odtehtajo slabe. Seveda vsi odnosi preživljajo faze in včasih druga oseba potrebuje več vaše podpore kot pa vi njene, toda na splošno bi moral biti odnos uravnotežen. Nihče vas ne sme namenoma spravljati v slabo voljo, če pa to počne nenamerno, bi mu morali to biti zmožni povedati in težavo razrešiti. Če se oseba zatem ne spremeni, se vprašajte, ali si zasluži biti v vašem življenju.

Odločitev, ali odnos končati ali pa se zgolj oddaljiti od osebe, je odvisna od tega, ali je odnos postal zastrupljajoč ali pa le prehajata skozi različne življenjske faze. Če bi vajin odnos opisali kot zastrupljajoč, potem oseba ne sme biti več del vašega življenja. Vsak odnos se spreminja, toda zastrupljajoči odnosi sledijo vzorcem, ki se bodo spremenili samo, če jih bo spremenila druga oseba – ne pa, če boste to želeli sami.

Povzeto po knjigi Radost sebičnosti

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja