Najpogostejše težave, zaradi katerih obiščejo psihoterapevta starejši ljudje

13. 2. 2024
Deli
Najpogostejše težave, zaradi katerih obiščejo psihoterapevta starejši ljudje (foto: profimedia)
profimedia

Psihoterapevti so razkrili nekatere teme, o katerih največ slišijo od starejših strank, pa tudi kako jim pomagajo ali svetujejo pri obvladovanju teh stisk.

Čeprav smo vsi na nek način edinstveni, verjetno niste edini, ki se spoprijemate z določenimi težavami. Vsako življenjsko obdobje ima namreč svoje radosti in težave. 

Žalovanje za različnimi izgubami

S staranjem se zgodi veliko sprememb in žalovanje za tem, kar je bilo nekoč, je normalno in razumljivo. To velja za izgubo bližnjih, vendar to ni edina vrsta žalovanja. Starejši lahko žalujejo tudi, ko se upokojijo, saj se nehajo ukvarjati z delom, ki jim je desetletja dajalo smisel in namen. Prav tako lahko žalujejo, ko začnejo opažati upad svojega duševnega in fizičnega zdravja. Tudi pri soočanju z boleznimi pride psihoterapevtska podpora izjemno prav. 

Čeprav je pomoč terapevta, ki vam lahko pri tem pomaga, pametna poteza, to morda ni dostopno za vse. Če to velja za vas, je pomembno, da se obrnete na prijatelje in družino ter jim poveste, kaj potrebujete.

Težave v odnosih z odraslimi otroki

Ko se starate, tudi vaši otroci odraščajo, kar vodi do spremembe v dinamiki odnosov. Vzorci so pogosto vzpostavljeni v otroštvu in adolescenci, in nekaterim starejšim se je težko prilagoditi temu, kako biti starš odraslih otrok.

V tem primeru je najpomembnejše, da se osredotočite na komunikacijo in skupno delo. Strokovnjaki za odnose priporočajo, da v tem primeru raziščete načine za izboljšanje komunikacije, krepitev povezanosti in vzpostavljanje zdravih meja v odnosu. To lahko med drugim pomeni zastavljanje več odprtih vprašanj ali udeleževanje v dejavnostih, v katerih uživate tako vi kot vaši otroci.

Težave s telesno samopodobo 

Spremembe telesa lahko sprožijo globok občutek nestabilnosti, izgube nadzora in strahu pred neznanim. Dejstvo je, da živimo v kulturi, v kateri proces staranja ni sprejet, ki nam postavlja nerealna pričakovanja in lahko med staranjem okrepi občutek slabe samopodobe. Če se s tem spopadate tudi sami, je pomembno, da se neposredno soočite s svojimi čustvi, najbolje s strokovnjakom ali prijatelji, ki se soočajo s podobnimi spremembami

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik Odkrijte načrt svoje duše

Soočanje z obžalovanjem ali občutkom krivde

Staranje pogosto prinaša refleksijo. Starejši pogosto razmišljajo o preteklosti in o tem, kaj so dosegli v življenju. So izpolnili svoj namen, dosegli svoje cilje in živeli življenje tako, kot so želeli?

To je še ena pogosto omenjena tema v terapiji. Psihoterapevti pravijo, da se njihove stranke nostalgično spominjajo tako lepih časov, po katerih hrepenijo, kot težkih, ki jih obžalujejo. Pomembno pa je spoznanje, da je še vedno čas za razvoj novih lastnosti in hobijev, če si to želite. To lahko pomeni, da se na primer potrudite bolj za odnose, se vpišete na tečaj risanja ali plesa ali pa začnete opravljati prostovoljno delo.

Povzeto po Huffpost.com

Preberite še:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar