Sem direktor na Finskem in ta 3 načela so za nas SVETA

27. 4. 2024
Deli
Sem direktor na Finskem in ta 3 načela so za nas SVETA (foto: profimedia)
profimedia

Direktor podjetja razkriva, kako je biti zaposlen v najsrečnejši državi na svetu.

Finska je že sedmo leto zapored po raziskavah označena za najsrečnejšo državo na svetu. Pri iskanju sreče pri delu Fincem pomagata dva glavna dejavnika: visoka stopnja zaupanja v institucije in sodelavce ter močna osredotočenost na ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem, pravi Miika Mäkitalo, izvršni direktor podjetja HappyOrNot.

Razkriva, da obstajajo tri načela, ki še posebej odražajo finsko mentaliteto, ko gre za iskanje sreče in zadovoljstva pri delu.

1. Nihče se ne rodi kot profesionalec.

Nihče se ne rodi z znanjem in vedno se je treba nekaj naučiti, pravi Mäkitalo. Ta stavek naj bi opolnomočil ljudi, da si prizadevajo delati dobro, tudi če se še vedno učijo na delovnem mestu. Če imate sanje, jim sledite. Prijavite se za položaje, ki si jih želite. In ko dobite določeno delovno mesto, se naučite, kako ga najbolje opravljati.

Strokovnjaki se strinjajo, da je razmišljanje o napredovanju pri delu ali prepričanje, da lahko s prakso izboljšate svoje sposobnosti, privlačna lastnost delavcev. Finsko načelo tudi poudarja, da je v redu delati napake v učnem procesu, dokler te izkušnje in konstruktivne povratne informacije uporabljate za izboljšave.

2. Vsi v podjetju vedo, kakšna je vizija podjetja in lahko direktorju povedo, ko se moti.

Mäkitalo pravi, da je to načelo namenjeno rahljanju hierarhije, kar je običajno v finski delovni kulturi. Glavno bistvo je: Vse, kar je nujno, bo postorjeno, vendar nas ne zanimajo strukture in nazivi. Vsak zase ve, kaj mora narediti. Mäkitalo pravi, da spodbuja povratne informacije neposredno od svojih zaposlenih. "Vsakdo v organizaciji lahko pride k meni in reče: "Miika, to nima nobenega smisla. Bolje moramo določiti svojo strategijo."

“Mislim, da so to dobre povratne informacije, še posebej, če temeljijo na dejstvih," pravi. Finski delavci imajo lahko različne vloge in nadzorne odgovornosti, vendar vsi prispevajo enako. Zaposlene lahko opolnomoči to, da prevzamejo odgovornost za svoje delo. “Ko vsi v organizaciji poznajo strategijo in vizijo, lahko delujejo sami in jim ni treba govoriti, kaj je treba,” še dodaja.

3. Naprej - pomembno je iti naprej.

"Naprej, je rekla babica v snegu." To je finska vizualna metafora – stavek, ki naj bi ljudem pomagal pri premagovanju izzivov. Mäkitalo pravi, da se v podjetju ne bojijo narediti korakov naprej tudi v bolj zahtevnih situacijah - pomembno je, da se premikajo naprej in sproti iščejo rešitve, namesto da bi se zataknili na mestu in si razbijali glavo. Vse se da rešiti, zato le pogumno naprej.

Vir: Sensa.mondo.rs in cnbc.com 

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije