Zakaj je čas s starimi starši tako dragocen za vnuke

28. 12. 2023
Deli
Zakaj je čas s starimi starši tako dragocen za vnuke (foto: shutterstock)
shutterstock

Odnos med starimi starši in vnuki otrokom lahko daje dragocene življenjske lekcije.

Študija kaže, da so stari starši, ki so bolj povezani s svojo družino, bolj zadovoljni in zdravi. Močni sostarševski odnosi med starši in starimi starši vodijo k večji družinski blaginji.

Nekateri smo, ko smo bili majhni, veliko vikendov preživeli pri starih starših. Pred spanjem so naše babice sedele poleg postelje in brale pravljice. Morda ste tudi vi lahko pozorno poslušali Rdečo kapico, Trnuljčico, Obutega mačka in mnoge druge. Počutili ste se toplo in ljubljeno. V današnji kulturi pa morda pogosto ne znamo ceniti pomembnega prispevka starih staršev k življenju svojih vnukov in obratno.

Staršu ni lahko prestopiti v vlogo starega starša. Postati stari starš zahteva prilagajanje na novo družbeno vlogo, običajno v poznih srednjih letih. Povezano je s sprejemanjem novih prepričanj in vedenj, ki lahko motijo ​​dolgo uveljavljene prakse, kot je pospravljen dom ali gledanje televizije po večerji. Zahteva nekaj, kar lahko marsikdo dojema kot "žrtvovanje", vendar odnosi z vnuki lahko prinesejo veliko dobrobiti. 

Vendar pa je v nasprotju s prejšnjimi ameriškimi ugotovitvami, ki so namigovala, da je varstvo otrok za stare starše obremenjujoče, študija Univerze Flinders v Avstraliji leta 2018, ki je vključevala 262 žensk in 168 starih staršev v prvih dveh letih njihovega prehoda v starševstvo, pokazala, da je bilo čas, porabljen za varstvo vnukov, povezan z izboljšanjem duševnega zdravja.

Druge študije iz Kitajske, kjer je sostarševstvo med starši in starimi starši zelo pogosto, so ugotovile, da so koristi za vse vpletene precejšnje, če se starši in stari starši dobro razumejo. Večina družin v tej študiji je živela v trigeneracijskih gospodinjstvih, 80 odstotkov družin pa je imelo samo enega otroka. Matere, ki so ohranile močne sostarševske vezi s starimi starši svojih otrok, predvsem z babicami, so pogosto izkusile večji občutek učinkovitosti v svojih starševskih vlogah.

Avtorji študije pojasnjujejo, da lahko stari starši, ki se opirajo na svoje bogate starševske izkušnje, nudijo dragoceno podporo, dajejo pozitivne zglede in nudijo spodbudo, ko se vključijo v sodelovanje pri vzgoji otrok. To pa lahko vpliva na stopnjo zaupanja, ki jo matere čutijo v svojih starševskih odgovornostih.

Ko matere izžarevajo večjo samozavest, se starševstva lotevajo z večjo pozitivnostjo in vztrajnostjo, kar na koncu prispeva k boljšemu socialnemu razvoju svojih otrok. 

Interakcija z vnuki pa lahko starim staršem pomaga, da ostanejo fizično in duševno aktivni. Skrb za vnuke pogosto vključuje fizične dejavnosti, kot so oblačenje, igranje, sprehodi ali pranje perila. Starim staršem lahko koristi večja socializacija, saj se družijo s prijatelji, učitelji in drugimi starši svojih vnukov. To  služi kot protistrup proti osamljenosti ali izolaciji, ki sta pogost pojav pri starejših.

Stari starši imajo pogosto priložnost deliti svoje znanje, modrost in družinsko tradicijo s svojimi vnuki. Takšne zgodnje izkušnje krepijo vnukovo samozavest in krepijo prepričanja, norme in vrednote, hkrati pa ustvarjajo priložnosti za raziskovanje identitete v kontekstu družine.

Nedavne raziskave kažejo, da je vključenost starih staršev v otroštvu, konceptualizirana kot količina stika in čustvene bližine, pozitivno povezana s čustvenim razvojem, kognitivnim delovanjem in socialno prilagoditvijo v zgodnji odrasli dobi. Lekcije, pridobljene iz odnosov med starimi starši in vnuki v otroštvu, zlasti tiste, povezane z moralnim razvojem, se ohranijo tudi v odrasli dobi.

psychologytoday.com

Ne spreglejte tudi: Kaj se zgodi, ko stari starši prevzamejo skrb za svoje vnuke?

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol