Tri ženske in sveta modrost

6. 8. 2020
Deli

Zgodba o treh ženskah in sveti modrosti.

Zjutraj sem po elektronski pošti prejela povezavo na tekst, objavljen na hrvaškem portalu za neodvisno novinarstvo – in ne morem si kaj, da vam ne bi posredovala kratkega povzetka.

Članek je nastal ob nedavni razsodbi turškega sodišča, s katero je znamenita istanbulska Hagija Sofija iz muzeja ponovno spremenjena v mošejo. Cerkev s simbolno izjemno pomenljivim imenom – Sveta modrost – ima dolgo zgodovino. Bila je največja cerkev vzhodnorimskega imperija in več stoletij največja katedrala na svetu. Zgrajena je bila pred 1500 leti, potem je bila skoraj 700 let bizantinska krščanska stolnica, nato kratek čas katoliška stolnica in zatem dve stoletji grška pravoslavna stolnica, od leta 1453 do leta 1935 pa osmanska mošeja. Odločitev, da Hagija Sofija spet postane mošeja, je tako močno razburkala svetovne duhove – enim se je zdela primerna, drugi so jo razumeli kot namerno provokacijo, tretji so v njej videli napad na svetovni napredek.

Avtorica članka se ob tej priliki spominja treh žensk, ki jih je spoznala pred desetimi leti v Los Angelesu – bile so voditeljice majhnih verskih skupnosti. Prva je bila rabinka Miriam, h kateri je novinarka odšla na sobotno molitev v majhno sinagogo. Prijetno presenečena je v vrsti za seboj opazila muslimanko s hidžabom na glavi, ki – kot ji je prišepnila – pogosto zahaja sem ob sobotah in uživa v molitvi. Po končanem obredu je sledilo kosilo, na katerem sta ji bili predstavljeni še dve drugi ženski – Soraya, voditeljica nakšibendijske sufijske skupnosti, in Janet, evangeličanska pastorka. Gostja je bila presunjena.

Rabinka Miriam ji je pojasnila, da je njena židovska skupnost majhna in da v Los Angelesu ne morejo sami najeti ali kupiti zgradbe, ker so nepremičnine predrage, zato se je z muslimanko in krščansko pastorko dogovorila, da bodo združile moči in sredstva. Najele so skupni prostor, ki v petek služi kot džamija, v soboto kot sinagoga, v nedeljo kot cerkev. Molitveni prostor preuredijo tako, da vsaka skupnost postavi svojo scenografijo, ki ga zahteva posamično obredje. V preostalih dneh med tednom prostor po dogovoru uporabljajo vse tri skupnosti v različne izobraževalne namene.

Prebrano je osupnilo tudi mene. Prevzela me je lepota tega živega vzgleda treh pogumnih Evinih hčera, skozi katere se manifestira sofija – sveta Božanska modrost sama. Govori nam, da je miroljubno sobivanje v skupnosti drugačnih v tem svetu vendarle možno; da je mogoče živeti v medsebojnem dialogu, ki temelji na vzajemnem spoštovanju naših razlik; da obstaja ključ, ki odpira človeško srce za drugega; da se v ljubeznivosti vse naše misli, želje in pričakovanja porajajo in razodevajo miroljubno in radostno; da nam je to, kar povezuje naše duše, skupno in močnejše od vseh naših zunanjih razlik. Pa še nekaj – morda ženski spol besede modrost vendarle ni zgolj naključje?

Ko Ljubezen vstopi v človeško srce, svet prevzame drugačen videz. Postane prijeten, čudežno živ in svetel – tako lep, kot ga še nikoli nisi videl. Svet je temačen, nerazumljiv in konflikten samo za tistega, ki ni sposoben ljubiti.

"Ljubezen rešuje vsa nasprotja.

Človek brez Ljubezni ne more imeti smisla.

Modrost premaga vsa nasprotja uma.

Resnica premaga vsa nasprotja človeške volje.

Ljubezen gradi harmonijo sveta.

Modrost je njen najvišji vrh. Odpravlja nasprotja med dobrim in zlim.

Resnica je vrhovni vodja: usmerja celoten kozmos," je dejal Mojster.

iz uvodnika urednice Vesne Fister v tiskani reviji Sensa avgust/september 2020; v prodaji od 7.avgusta

Iz nove številke:

Sensa Intervju

  • David Cigoj, sociolog: Razvoj zavesti je najboljše, kar se nam lahko zgodi

Special: V prisotnosti mojstrov

  • 15 vprašanj, ki bi jih morali zastaviti svojemu duhovnemu učitelju
  • Mooji: umreti preden umreš
  • Beinsa Douno: Smernice duhovnim učencem
  • Šri Ramana Maharši: Sreča je nevtralno stanje

100% Resnično

  • Mahatma Gandi: Nenasilje je orožje močnih in pogumnih
  • Pogovor s prof. dr. Ahčanom in kirurgom mag. Bitencem
  • Alma M. Karlin: Močna ženska, ki še vedno navdušuje in navdihuje

V ravnovesju

  • Dr. Živan Krevel: Ali nam homeopatija lahko pomaga pri epidemiji koronavirusa?
  • Darja Krebs: karate je trening za življenje

Lepota bivanja

  • Štirje letni časi ženske

Vsa čutila

  • Slovenska jezera, ki jih morate obiskati

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar