Ko otrok želi prehitro odrasti...

13. 3. 2024
Deli
Ko otrok želi prehitro odrasti... (foto: shutterstock)
shutterstock

Morda se nadpovprečna zrelost otrok zdi čudovita lastnost, ki jo občudujemo, ji ploskamo, celo ganjeni smo lahko nad njo, vendar je to lahko tudi znak za nekaj zelo žalostnega, opozarja psihologinja.

Avstralska psihologinja Briony Leo je starše opozorila, naj bodo zaskrbljeni, če se njihovi otroci obnašajo precej "zrelo za svoja leta". Psihologinja je povedala, da otrok, ki se obnaša kot zrel za svojo starost, morda to počne zato, ker je prisiljen odraščati hitreje, kot bi moral. To je lahko posledica toksičnega okolja in nezrelih staršev in lahko vodi v duševne ali fizične bolezni, zasvojenost ali druge osebnostne težave.

"To lahko pomeni, da so otroci postali 'starševski' in so morali prevzeti odgovornosti, ki so za njih prevelike, že v mladosti, saj njihovi starši tega niso zmogli," je dejala. Nekateri otroci tako stopijo v vlogo skrbnika, kar pa vodi v številne težave.

Ko se otrok vede nenaravno za svoja leta oziroma preveč zrelo, se je potrebno vprašati, ali je otrok morda prisiljen prehitro odrasti?

Če je otrok vidno pretirano zrel za svojo starost, lahko prevzame preveč odgovornosti, kar pomeni, da bo zamudil uživanje v normalnem otroštvu. To pomeni, da potem otrok prevzame 'vlogo skrbnika', namesto da doživlja tipičen proces skozi adolescenco v odraslo dobo, kar lahko nato vodi v izgorelost in pretirano skrb za druge.

Naslednje težave, ki se lahko pojavijo kot posledica prehitrega odraščanja, vključujejo občutke tesnobe in potlačene jeze do staršev, težave v službi, težave pri starševstvu lastnih otrok, težave v partnerskih odnosih in zlorabljanje različnih substanc.

Psihologinja je dejala: "Poskrbite, da ima vaš otrok možnost, da se z vami varno pogovarja, da vam pove, kako se zares počuti, kaj ga skrbi in vse, kar se mu dogaja." Raje torej ne govorite otroku, da je 'zrel za svoja leta', saj lahko to pomeni, da prevzema vlogo starša. 

Psihologinja Leo je poudarila še, da so lahko v igri tudi kakšni drugi dejavniki: "Včasih so otroci zelo občutljivi na okolje okoli sebe in se lahko odzovejo na okoljske stresorje tako, da skrbijo in trdo delajo, da bi obvladali situacijo, ki je izven njihovega nadzora."

Tudi najstarejši otrok lahko kaže podobne lastnosti, saj bo pogosto prevzel zaščitniško vlogo pred mlajšimi brati in sestrami, kar je naravno. Ta značajska lastnost, da je otrok precej "zrel za svoja leta" morda ni nujno vedno posledica tega, da je bil v zgodnjem otroštvu prisiljen v odraslost, a vendar bi morali starši vseeno kolikor je le mogoče zaščititi svoje otroke pred prevzemanjem prevelike odgovornosti v otroštvu, še opozarja strokovnjakinja. 

Vir: kidspot.com.au

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja