Karel Gržan: "Slovenci smo občutljive duše."

8. 2. 2024
Deli
Karel Gržan: "Slovenci smo občutljive duše." (foto: Sensa)
Sensa

"Slovenci smo na tem prostoru že tisočletja," pravi Karel Gržan v intervjuju z Ano Vehovar. Kako pa gleda na vlogo krščanstva pri tem, da je marsikaj utonilo v pozabo? Preberite si nekaj njegovih misli iz pogovora. 

Slovenci smo zmedeni glede tega, kdo sploh smo, kako daleč sežejo naše korenine. Bi nam lahko dal kakšno številko?

"Genetika pravi, da ni bilo bistvenih preselitev zelo, zelo daleč, tisočletja nazaj. Res je, da so bili posamezni vstopi v ta naš prostor, ki pa so dejansko samo plemenitili našo staroselsko kri. V to sem trdno prepričan, kar pa dokazuje tudi genetika."

Karel, glede na to, da si rimokatoliški duhovnik, me zanima, kako gledaš na odgovornost krščanske vere, ki je doprinesla k temu, da je marsikaj skozi zgodovino pri nas utonilo v pozabo? Če govoriva o starovercih, o ljudeh, ki so živeli na tem prostoru, preden je sem prišlo krščanstvo... Imeli smo zelo bogate rituale, modrosti, znanja. Vemo, da je krščanstvo doprineslo k temu, da je to izginilo. Tudi veliko cerkva je bilo postavljenih na starih svetih prostorih. Kako kot duhovnik gledaš na to?

"Bom šel malo izven našega prostora. Zame ni dovolj, da se cerkev samo opraviči staroselcem, recimo v Ameriki in Kanadi indijanskim staroselcem ali pa recimo Aboriginom v Avstraliji. Samo opravičiti se ni dovolj. Potrebno je dejansko podpihati v žerjavico in obuditi tisto, kar je bilo zadušeno in še vedno tli. To je potrebno obuditi in pomagati k sožitju.

Cerkev ne sme delovati v smeri globalizacije in globalizma, da je samo ena vera. Ne, saj tudi v krščanstvu govorimo o sveti trojici. "Oče, sin in sveti duh" je poimenovano zelo po človeško, zaradi človeka, ampak kaj je Bog? Ljubezen, zapiše apostol Janez. In kdaj bomo mi božanski? Ko bomo znali v raznolikosti dejansko drug drugega bogatiti. Ravno zaradi raznolikosti bomo živeli v ljubezni. K temu konceptu se bo potrebno vrniti. Ta koncept je bil dejansko zadušen tudi pri nas ob prihodu krščanstva.

Vstopamo v obdobje, ko resnica stopa na površje in se ne da več goljufati. Kar je bilo zaduščeno, se obuja kakor feniks iz pepela. Lahko se samo veselimo tega in ne ponavljamo starih vzorcev, ki so bili moreči, dušeči, krivični in niso bili v kontekstu te božanskosti, raznolikost v enosti in ljubezni.

Iskati moramo duhovno spokojnost, umiritev in blagost. Slovenci smo očitno občutljive duše, ker imamo toliko teh cerkvic po hribih, ki so pravzaprav mnoge ali pa večinoma prekrščeni prastari sveti prostori. To so sveti prostori, kamor se greš umiriti, se napolniš, se okrepiš in potem stopiš v stik z notranjo spokojnostjo in zadovoljstvom. Vedno več ljudi to išče. Hočejo več od tega, kar nam ponujajo v površnosti, ker hočejo dodano vrednost življenju, ta pa ni navzven, ampak je tu notri v vas - med nebom in zemljo je stičišče v srcu." 

IZ FILMA S PATROM KARLOM GRŽANOM. POGLEJTE SI CELOTEN VIDEO IN SE SPREHODITE SKOZI NAŠO BOGATO ZGODOVINO:

Ne spreglejte tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja