5 značilnosti čustveno nezrelih partnerjev

3. 2. 2024
Deli
5 značilnosti čustveno nezrelih partnerjev (foto: profimedia)
profimedia

Po teh lastnostih lahko prepoznate čustveno nezrelo osebo.

1. Izogibanje

Krizne situacije v odnosu doživljajo osebno in uporniško, rešitev pa najdejo v izogibanju ali grožnji z odhodom. Seveda se vsak kdaj znajde v situaciji, ki presega določene meje in je (premišljena) oddaljitev od situacije včasih koristen korak. A če je to edina reakcija vašega partnerja ob težavah, potem je to znak nezrelega vedenja in pomankjanja čustvene zrelosti. 

2. Konfliktnost 

Imajo posebno sposobnost ustvarjanja konfliktov v situacijah, ko drugi sploh ne vidijo problema. Potrebujejo določen ventil, skozi katerega spuščajo svoje frustracije, kažejo svoja stališča in poskušajo delovati dominantno. Nemogoče jim je ugovarjati ali predlagati rešitev za nastalo situacijo, saj se takrat zatečejo k obrambnemu vedenju. Nikoli ne bodo priznali krivde ali prevzeli odgovornosti, večinoma se bodo postavili v vlogo žrtve in zvalili krivdo na druge.

3. Želje enačijo z upravičenostjo do stvari

Samo zato, ker si nekaj želijo, mislijo, da so do tega tudi upravičeni, in da jim je okolica to primorana zagotoviti. Samo zato, ker nekaj potrebujejo, verjamejo, da si to že samodejno zaslužijo, hkrati pa so razburjeni, ko tega ne dobijo. Le redki razumejo, kaj pravzaprav pomeni izraz “zaslužiti si” in koliko dela je treba vložiti v uresničevanje svojih dosežkov. Želje se ne uresničijo same, gradijo in definirajo jih dejanja - in tega ne razumejo.

4. Impulzivne čustvene reakcije

Njihova dejanja so motivirana s trenutnimi čustvenimi stanji. Izbruh pozitivne energije in zanos jih pritegne k določenim aktivnostim in izpolnjevanju določenih obvez, a le za kratek čas. Ko ta zanos izhlapi, pa se počutijo neizpolnjene, zapuščene, prazne in se prepustijo občutkom žalosti in osamljenosti. Težko razumejo izvor takšnih stanj, ker nimajo orodij za globljo analizo lastnih občutji in identitete nasploh.

5. Vloga žrtve

Prepričani so, da so vsi "proti njim". Sistem, okolje, (ne)obstoj priložnosti ... Težko jim je razložiti, kako se prilagoditi določenim situacijam. Globoko v sebi se morda zavedajo negativnega vidika takšnega vedenja, vendar ga še naprej izvajajo, ker ne znajo delovati drugače. Ravno zaradi tega ne morejo doseči neodvisnosti. Za svoje počutje in srečo se pogosto zanašajo na partnerja (ali druge ljudi), čeprav tega nočejo priznati.

Pod površjem takšnih vedenj se lahko skriva ogromno stvari, od travm iz otroštva, pomanjkanja čustvene podpore v času odraščanja in posledično težav s samozavestjo. Pomemben korak k reševanju teh težav je sposobnost samorefleksije. Ljudje, ki niso sposobni pogledati vase, se bodo težko zgradili v močne, zdrave in stabilne posameznike. Odločitev je na vsakemu posamezniku.

Vir: sensa.story.hr

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja