Kdaj je najprimernejši čas za uživanje različnih vitaminov?

23. 8. 2023
Deli
Kdaj je najprimernejši čas za uživanje različnih vitaminov? (foto: shutterstock)
shutterstock

Medtem ko se nekateri ljudje odločijo za jemanje vitaminov takoj zjutraj, jih drugi jemljejo ob različnih urah čez dan ali skupaj s hrano. Če že dlje časa jemljete vitamine ali pa razmišljate, da bi jih začeli, se morda sprašujete, kdaj je optimalen čas, da jih vzamete.

Najpomembneje je vedeti, da je to predvsem odvisno od vrste vitamina, ki ga uživate. Nekatere je najbolje uživati zjutraj, medtem ko se drugi bolje absorbirajo, če jih zaužijete s hrano ali določenimi živili. V tem članku bomo raziskali, kdaj je najbolje zaužiti nekatere najpogostejše vitamine. 

Vodotopni vitamini

Če uživate vitamin C ali katerega od osmih vitaminov skupine B – B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenska kislina), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folna kislina) ali B12 (kobalamin) – gre za vitamine, ki so topni v vodi. Ti vitamini se absorbirajo v vodi, kar pomeni, da jih ni nujno uživati s hrano, da se pravilno absorbirajo. Zato je za uživanje teh vitaminov primeren katerikoli čas!

Ena od prednosti teh vitaminov je, da telo shrani tisto, kar potrebuje, presežek pa izloči z urinom. To pomeni, da ne boste imeli koristi, če boste uživali večje količine od priporočenega odmerka, zato se raje držite navodil na embalaži.

Pri uživanju vitamina C je dobro upoštevati, da lahko povzroči prebavne težave. To je posledica povečane kislosti v želodcu. Čeprav lahko dodatek vitamina C uživate kadarkoli čez dan, raziskave kažejo, da je bolje, če ga zaužijete skupaj s hrano, saj lahko s tem zmanjšate neželene prebavne motnje.

Vitamini, topni v maščobah

Nasprotno pa so vitamini A, D, E in K topni v maščobah. To pomeni, da se ti vitamini absorbirajo v maščobi namesto v vodi.

Vitamin A

Pomanjkanje vitamina A je sicer redko, toda če ga jemljete, je pomembno, da ga zaužijete skupaj s obrokom, ki vsebuje maščobe, da omogočite optimalno absorpcijo.

Vitamin D

Mnogi odrasli vitamin D jemljejo v obliki dodatkov, saj ni naravno prisoten v veliko živilih, poleg tega pa številni premalo časa preživimo na soncu, ko se vitamina D sintetizira v telesu.

Vitamin D je ključen za zdravje kosti in delovanje imunskega sistema. V raziskavi, objavljena v reviji Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, so ugotovili, da je absorpcija vitamina D za približno 30 odstotkov boljša pri ljudeh, ki ga zaužijejo skupaj s hrano, ki vsebuje maščobe.

Vitamin E

Vitamin E se nahaja v mnogih živilih, vendar je lahko za določene skupine ljudi, kot so tisti s Crohnovo boleznijo ali sindromom kratkega črevesja, potrebno uživanje dodatka vitamina E, da se prepreči njegovo pomanjkanje.

Običajno se priporoča uživanje tega dodatka skupaj s hrano. Vendar pa je študija, objavljena v reviji The American Journal of Clinical Nutrition, pokazala, da morda to ni potrebno, če zaužijete dovolj maščobe pri naslednjih obrokih.

Vitamin K

Vitamin K je še eno hranilo, ki ga običajno najdemo v prehrani, zato je njegovo pomanjkanje redko. Če kljub temu jemljete dodatek vitamina K, je priporočljivo, da ga zaužijete skupaj s hrano, ki vsebuje maščobe.

Pomembno je omeniti, da se vitamini, topni v maščobah, za razliko od vodotopnih ne izločajo enostavno iz telesa, če imate zadostne zaloge. To pomeni, da je večja možnost za presežek teh hranil v vašem telesu. Zato je nujno, da se držite priporočenega odmerka in se posvetujete z zdravnikom, preden se odločite za jemanje teh dodatkov.

Multivitamini

Multivitamini so zelo priljubljeni, saj vsebujejo mešanico vitaminov in mineralov. So bolj priročni od uživanja posamičnih vitaminov in mineralov ter so lahko tudi cenejši.

Ker multivitamini vsebujejo tako vodotopne vitamine kot tiste, ki so topni v maščobah, je priporočljivo, da jih zaužijete skupaj s hrano, ki vsebuje maščobe, da zagotovite optimalno absorpcijo hranil.

Kalcij in vlaknine

Čeprav to nista vitamina, ljudje pogosto jemlje kalcij kot dodatek. Mnogi ne uživajo mleka ali mlečnih izdelkov, zato je pomembno, da kalcij dobijo iz drugih virov. Ta je namreč izjemno pomemben za zdravje kosti.

Kalcij lahko vpliva na absorpcijo železa, pa tudi cinka in magnezija. Če jemljete dodatek kalcija, ga zato zaužijte ob drugem času kot dodatke cinka, magnezija ali železa.

Tudi vlaknine so pogosto uporabljen prehranski dodatek, ki nam pomaga izboljšati prebavo. Dobro pa je vedeti, da tudi vlaknine vplivajo na absorpcijo drugih hranil. To pomeni, da bo najbolje, če boste dodatek z vlakninami zaužili ločeno od drugih dodatkov. Po priporočilu Washington Posta lahko vlaknine zaužijete pred spanjem, če ob tem času ne zaužijete drugih dodatkov.

Pomembno: posvetujte z zdravnikom, preden začnete uživati kak prehranski dodatek, da se prepričate, da je primeren za vas in da jemljete pravilen odmerek za svoje telo.

Povzeto po Lifehack.com 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar