6 stvari, ki jih uspešni ljudje naredijo pred 8. uro zjutraj

12. 4. 2024
Deli
Kako preživimo jutro, določa ton za preostanek našega dneva. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Kako preživimo jutro, določa ton za preostanek našega dneva.

Ni čudno, da uspešni izvršni direktorji vstanejo že ob 6. uri ali še prej. Namensko namreč sledijo jutranji rutini, ki je zasnovana za uspeh. Tole je 7 stvari, ki jih uspešni ljudje vedno naredijo pred 8. uro zjutraj.

1. Meditirajo

Uspešni ljudje se takoj, ko se zbudijo, ne zaženejo v delo. Oprah, Paul McCartney, Arianna Huffington in mnogi drugi, ki jih občudujemo zaradi uspeha, preden naredijo karkoli v zvezi z delom, izvajajo samorefleksijo ali določeno obliko meditacije.

In tega ne počnejo zgolj zato, ker je to trenutno v modi, ampak zato, ker ima to številne dokazane fizične in psihološke koristi. Najpomembnejša med njimi je, da zmanjšuje telesni odziv na stres.

Meditacija nam pomaga bolje obvladovati čustva, kar nam nato pomaga prebroditi delovni dan in sprejemati dobre odločitve. Konec koncev, kako lahko dobro sodelujete z drugimi, če se hitro razjezite? Kako lahko slikate, plešete, pletete in prodajate stvari, če ste vedno preobremenjeni?

2. Pospravijo posteljo

Morda ste pomislili, da je to šala. Postiljanje postelje lahko naredi nekoga uspešnega? Vendar raziskave dokazujejo, da to drži. Čeprav pospravljanje samo po sebi ne prinese denarja na bančni račun (razen, če ste čistilka), nam pomaga krepiti neodvisnost in odgovornost – dve lastnosti, ki sta potrebni za kakršen koli uspeh.

Dejstvo, da teh stvari nihče drug ne naredi namesto vas, je vedno dober opomnik, da če želite nekaj narediti, morate to storiti sami. Tudi to, da pospravimo svojo posteljo, je dobra navada, ker psihološko občutimo, da smo nekaj dosegli.

V neki raziskavi, v kateri je sodelovalo 1000 ljudi, se je pokazalo, da 82 % tistih, ki si postiljajo posteljo, verjame, da jim ta majhna naloga pomaga biti produktivni ves dan. Dejansko je 79 % dejalo, da je postiljanje postelje najpomembnejši del dobrega začetka dneva.

3. Pospešijo svoj krvni obtok

Znanost pravi, da potrebujemo samo 21 minut intenzivne vadbe vsak dan, in uspešni ljudje to storijo takoj zjutraj, čeprav imajo pred sabo poln dan. Če lahko najbolj zaposleni ljudje to storijo, lahko tudi mi. Ali pa bi verjetno morali, da bi v življenju bili bolj uspešni.

Vadba ni dobra samo za fizično zdravje, pomaga nam tudi, da smo produktivni in budni. Pomaga pri izločanju nevrotransmiterjev, ki spodbujajo mentalno jasnost in boljšo koncentracijo. Najbolj bistri ljudje v pisarni so običajno tisti, ki so si zgodaj zjutraj pospešili krvni obtok.

4. Jedo hrano, ki jim daje energijo

Čeprav študije kažejo, da izpuščanje ali uživanje zajtrka nima velikega vpliva na splošno zdravje, je za vašo produktivnost vedno bolje, če zjutraj zaužijete nekaj, kar vam daje energijo.

Zato uspešni ljudje, čeprav ne jedo obilnega zajtrka, zaužijejo sadje, kosmiče, jogurt in druga živila, ki dajejo energijo. Po mnenju psihologinje Sarah Sarkis je energija, tako kot denar, omejena. In en način za povečanje energije čez ves dan je uživanje živil, ki vam dajejo energijo zgodaj zjutraj.

5. Berejo in posodabljajo svoj seznam opravil

Študije kažejo, da nas že samo spominjanje na naše cilje in naloge lahko naredi bolj motivirane. Čeprav seznam opravil ne naredi nekoga avtomatično bolj produktivnega, psihologi pravijo, da imamo zaradi organiziranja našega tedna in dneva veliko koristi. Dejanje zapisovanja pomembnih stvari, ki jih je treba opraviti, nam lahko pomaga načrtovati, kako bomo upravljali z našim dnevom in kako bo videti naš teden in mesec.

6. Razmišljajo o svojih ciljih

Opominjajo se na svoje dolgoročne in kratkoročne cilje ter se sprašujejo, ali še vedno čutijo enako glede njih. In če so dobro razpoloženi, si zastavijo celo nekaj vprašanj, kot so:

  • Kaj najbolj cenim?
  • Kaj me motivira, da delam bolje?
  • Kakšen je moj življenjski namen?

Za to ne porabijo ure in ure. Deset minut je dovolj. Morda to storijo po meditaciji ali med tuširanjem ... ali med potjo v službo.

Tako kot pri pregledovanju seznama opravil že samo zavedanje, da lahko to, kar počnejo danes, vpliva na njihovo prihodnost, jih lahko vodi k boljšim odločitvam čez dan – med drugim tudi to, da ne zapravljajo časa za stvari, ki jih ne vodijo k njihovim ciljem.

Povzeto po Hackspirit.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar