Kaj pomeni, če veliko spite?

2. 3. 2024
Deli
Kaj pomeni, če veliko spite? (foto: shutterstock)
shutterstock

Nekateri ljudje spanje dojemajo kot nujno nevšečnost – obdobje neaktivnosti, ki prekinja naše vsakdanje dejavnosti. Vendar pa spanje nikakor ni pasivno stanje.

Spanje nikakor ni pasivno stanje ali zapravljanje časa, ampak nam omogoča regeneracijo, zdravljenje, preobrazbo in ja, tudi osebno rast.

Zdravilna moč spanja

Zdravilna moč spanja je koncept, star kot čas sam, a je še vedno področje, polno globokih uvidov in razodetij. Spanje je v svojem bistvu terapevtsko dejanje – nočni obred, ki nas zdravi in pomlajuje. Je čas, ko se neskončno čebljanje naših misli umiri in se telo sprosti (kolikor pač lahko), kar ustvarja pogoje za zdravljenje. A poleg teh telesnih in umskih koristi ima spanje tudi ključno duhovno funkcijo.

Ko spimo, naše telo in um doživljata proces pomlajevanja, prav tako pa tudi naš duh. Pri tem procesu ne gre samo za popravljanje tkiv ali konsolidacijo spominov; gre za usklajevanje z našim najglobljim bistvom, našim duhom. Ta uskladitev nam omogoča, da čustva, izkušnje in informacije obdelamo na globlji ravni, kar vodi k večjemu samozavedanju in notranjemu miru.

V obdobju velikih življenjskih sprememb pogosto več spimo

V tem introspektivnem stanju smo zmožni predelati čustva in izkušnje, ki smo jih morda spregledali ali potlačili čez dan. Spanje nam lahko pomaga razrešiti notranje konflikte, zaceliti čustvene rane in spodbuja osebno rast. Kot je nekoč rekel budistični učitelj Thich Nhat Hanh: »Spanje je bistveno, da se soočimo z življenjem z več miru.«

Ta preobrazbeni proces pa je lahko še posebej intenziven v obdobjih globokih osebnih sprememb in preobrazbe. V teh obdobjih lahko posamezniki ugotovijo, da spijo več kot običajno. Ta povečana potreba po spanju ni nujno pokazatelj lenobe ali pomanjkanja motivacije, temveč je lahko tudi naravni odziv na globoke spremembe, ki se dogajajo znotraj njih.

Transformacije pogosto vključujejo soočenje z globoko zakoreninjenimi prepričanji, strahovi in vzorci. Ta proces, čeprav osvobajajoč, pa je lahko tudi duševno in čustveno izčrpavajoč. Več spanja v takih obdobjih lahko obravnavamo kot obliko skrbi zase, način podpore umu in telesu, medtem ko se soočate s tem intenzivnim obdobjem sprememb.

Tako postane spanje več kot le nujnost – postane varno mesto, kjer se lahko zdravimo in rastemo brez sodbe ali prekinitve. Je čas, ko se lahko povežemo z našim najglobljim jazom in božanskim, kar omogoča zdravljenje na vseh ravneh – telesni, umski in duhovni.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik Odkrijte načrt svoje duše

Spanje služi več namenom

Spanje nam zagotavlja fizičen počitek, ki ga naše telo potrebuje za podporo intenzivnim energetskim premikom, ki se dogajajo znotraj nas.

Spanje omogoča tudi, da podzavestni um obdela priliv novega znanja in izkušenj, kar olajša prehod skozi proces prebujanja. Spanje prav tako nudi zatišje pred senzorično preobremenjenostjo, ki včasih spremlja obdobja sprememb. Ko posamezniki postanejo bolj usklajeni s sabo in svetom okoli sebe, lahko ugotovijo, da so njihovi čuti okrepljeni, kar vodi do povečanega vnosa dražljajev.

Ko spimo, se naši običajni miselni procesi umirijo, kar omogoča, da pridejo na površje globlji, intuitivni uvidi. Ti uvidi lahko nudijo vodstvo in jasnost, ko se spopadamo z včasih zmedenimi in burnimi dogajanji v življenju. 

Če veliko spimo, torej to lahko pomeni, da smo v obdobju večjih sprememb.  Vendar je pomembno opozoriti, da čeprav je spanje dragoceno orodje, ni nadomestilo za druge prakse skrbi zase (zdravo prehrano, gibanje, izražanje čustev...).

Povzeto po Awakeningstate.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord