Starost ni omejitev za kreativnost

26. 8. 2013
Deli
Starost ni omejitev za kreativnost (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko gledam Leonarda Cohena, razmišljam... Kako skoraj 80 let star gospod izžareva energijo, inteligenco, ki jo kaže skozi svojo nesmrtno poezijo in s svojo prezenco na odru vsem kaže, kako starost ni omejitev za kreativnost in kako neprestani trud ter vlaganje v sebe ustvarita tako rekoč nesmrtnost.

Na kaj pomislite, ko si predstavljate 80 let starega človeka?

Na zgubanega starčka, ki se komaj premika, ves sključen živi iz dneva v dan ter čaka na teto Matildo? Ali na poskočnega moža, ki skoraj v vsaki pesmi, ki jo izvaja, počepne in se z lahkoto dvigne?

Danes želim poudariti, da smo vsi pri omenjenih letih lahko poskočni, čili in zdravega uma ter duha, če že danes začnemo delati na sebi.

Kaj pomeni 'delo na sebi'?

To je tista esenca vsakega človeka, ki sam sebi želi dobro, pozitivno in uravnoteženo bivanje. Da vlaga vase, da bistri misli in se zaveda vsakega trenutka življenja, kako je neprecenljivo in neponovljivo in le eno samo, tukaj in zdaj.

Če imaš cilj pred seboj, če se veseliš prav vsakega trenutka, ki ga živiš s polnimi pljuči, potem si že skoraj na pol poti do srečne in zadovoljujoče starosti. Sicer pa, kaj pa je dandanes starost? Meje medicine in bioinženiringa se premikajo, kar se je včasih zdelo nemogoče, je zdaj realnost, življenjska doba se podaljšuje, pa vendar se zdi, da bomo imeli vedno krajše življenje. Zakaj?

Živimo v hitrem svetu, polnem stresa, kjer nam je vse na dosego roke ali le dva klika z miško stran, imamo virtualna prijateljstva, delamo na daljavo, menimo se prek kablov in žic ter s pomočjo takšnih in drugačnih računalnikov.

Osebne izmen­jave energije je še komaj kaj ostalo, pa še ta je velikokrat napojena z zavistjo, nestrpnostjo, negativnim nabojem in žlehtnobo. Se pravi, da smo mi tisti, sami odgovorni zase, da si naredimo življenje in njegovo podaljševanje vredno in se imamo odlično tudi v tako imenovani zreli dobi ali na jesen življenja.

Vemo namreč, da je telo mešanica fizisa, energij, uma in čustvovanja. Torej je treba že kmalu, ko smo še na vrhuncu moči, vlagati v vsa zgoraj navedena področja ter iskati vedno znova porušeno ravnovesje med posameznimi delci, ki posledično tvorijo našo zdravo, harmonično in pozitivno naravnano celoto.

Večina vas dela verjetno bolj ali manj na telesni ravni, to pomeni, da tečete, hodite v fitnes, se ukvarjate z različnimi športi, ki dejansko krepijo telo in duha, kar je super, in pazite na prehrano. A če to ni uravnovešeno tudi z drugimi področji, ki nas vodijo in delajo pametne ter sposobne, potem rezultata na dolgi rok ne bo.

Želim poudariti, da je optimistično ukvarjanje s seboj, želja biti sebi v največje veselje in znati težave sproti konstruktivno reševati prava pot do uravnovešenosti. In ko to dosežemo, nas ni strah prihodnosti.

Tako bomo tudi v širši skupnosti, v družini in v svoji socialni mreži želi pozitivno energijo, ki je najboljši temelj zdravega življenja na vseh ravneh in v vseh starostnih obdobjih.

Malo je treba za dobre rezultate. A kot je to vedno v življenju, tudi tukaj velja, da brez lastnega vložka in želje, da bi to dosegli, enostavno ne bo poskočne in zdrave starosti.

Prehitro se bomo vdali malodušju, kup bolezni in bolečin bo naš gospodar, goltali bomo cele pesti različno obarvanih tablet za to in ono bolečino ter menili, da je itak kmalu čas, da gremo s tega sveta.

Toda življenje je ja lepo in enkratno, nekaj malega vlagajte skozi celotno bivanje in obresti bodo prišle.

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok; v reviji Lisa

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar