Se otroci ločenih staršev kot odrasli pogosteje ločijo tudi sami?

11. 11. 2023
Deli
Se otroci ločenih staršev kot odrasli pogosteje ločijo tudi sami? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Razumljivo je, če menite, da bo ločitev staršev vplivala na to, da se bodo tudi vaši otroci kot odrasli hitreje odločili zanjo.  

Znanstveniki so preučili odnos med ločitvijo staršev in verjetnostjo ločitve v prihodnjih generacijah, imenovano »medgeneracijski prenos«. Rezultati kažejo rahlo povečano tveganje za ločitev.

Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da je verjetnost ločitve kompleksna in da nanjo vplivajo različni dejavniki, kot so socialno-ekonomski status, kakovost zakona, konflikti med starši, starost ob poroki, izobrazba in dohodek.

Kaj pomeni »rahlo povečano tveganje«?

Otroci, ki odraščajo v družinah, ki se ločujejo ali so že ločene, so pogosto izpostavljeni konfliktom med starši, stresu (finančnemu, čustvenemu in psihološkemu) ter nestabilnosti. Ker opazujejo takšne situacije, se naučijo nezdravih dinamik odnosov ali slabih veščin komuniciranja. Primanjkuje jim dobrih vzorov zdravih odnosov.

Velika možnost je, da bodo imeli kot odrasli težave z zaupanjem in oblikovanjem zdravega partnerskega odnosa. Nekatere študije kažejo, da genetski in okoljski dejavniki (način vzgoje, konflikti pred ločitvijo in po njej …) vplivajo na »medgeneracijski prenos« ločitve. Prav tako igrajo vlogo osebne značilnosti (temperament, osebnost itd.), pa tudi socialni, kulturni in verski vplivi iz otroštva.

Toda pri delanju zaključkov je treba biti previden

Dejstvo je, da se lahko otroci ločenih staršev odločijo, da se bodo iz izkušenj svoje družine nekaj naučili in kot odrasli sprejemali drugačne odločitve, ki bodo vodile k uspešni zvezi. Verjetnost je tudi, da zaradi napredka in povečanega ozaveščanja, vedo več o izzivih partnerskega odnosa, zato lahko zavestno izberejo drugačno pot. Več imajo tudi na voljo pomoči (partnerska terapija ipd.)

Ti otroci se učijo od svojih staršev in tudi iz njihovih napak, zato pogosto kasneje v življenju iščejo drugačne rešitve in načine reševanja konfliktov.

Kako lahko zmanjšate možnost medgeneracijskega prenosa ločitve?

Čeprav raziskave kažejo rahlo povečano tveganje, obstajajo načini, kako zmanjšati ta vpliv. Starševstvo po ločitvi je zahtevnejše, toda če se z nekdanjim partnerjem uskladita pri načinu vzgoje, je to lahko dobro izhodišče.

Vaši otroci potrebujejo veščine negovanja odnosov: Naučite jih učinkovite komunikacije, empatije, čustvene inteligence in veščine reševanja konfliktov.

Vaši otroci potrebujejo pozitivne vzornike: Pomagajte jim, da se bodo o odnosih učili tudi od drugih družinskih članov, prijateljev in mentorjev.

Vaši otroci se morajo naučiti odpornosti in zdravih načinov spoprijemanja: Učite jih o pomembnosti duševnega zdravja ter kako obvladovati stres in težka čustva.

Vaši otroci morajo razumeti pomen ločitve: Poskrbite, da se boste pogovarjali z njimi o izzivih in posledicah ločitve, ne da bi s tem zanetili sovraštvo do drugega staršu. Poudarite, kako pomembne so v partnerskem odnosu zavezanost, medsebojna podpora in skupne vrednote. Pomagajte jim oblikovati pozitivno zgodbo o »preoblikovanju« vaše družine.

Na koncu pa se je potrebno zavedati, da so starši tisti, ki dajejo vzor otroku, kako se spoprijemati z izzivi v življenju. 

Povzeto po Psychologytoday.com 

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar