Karma: Ko utišamo um, nas intuicija vodi k dobrim delom

22. 5. 2014
Deli
Karma: Ko utišamo um, nas intuicija vodi k dobrim delom

Ko se naučimo svoje življenje opazovati kot nekakšno sosledje nagrad in kazni, se nam lahko zgodi spoznanje o tem, kako nas v življenju spremlja predvsem slaba karma. V takšnih trenutkih si kaj kmalu zastavimo vprašanja: ali lahko sploh kaj storimo, da bi to nekako spremenili, ter ali lahko vsaj tukaj in zdaj prenehamo ustvarjati slabo karmo?

Prav takšna vprašanja pa si že tisočletja postavljajo tudi številni duhovni učitelji. Sklep, glede katerega so si bili edini, pa bi lahko povzeli v naslednjo zmagovalno strategijo: da bi nam lahko uspelo v knjigi življenja obrniti nov list, je nujno, da najprej utišamo svoj um. Tako bi nam končno lahko uspelo slišati svoj notranji glas, ki nas bo znal usmerjati k edinim pravim in pravičnim ciljem.

S svojim 'starim', zakoreninjenim razmišljanjem namreč vedno znova le ustvarjamo iste 'stare' situacije. V primeru, da se tako 'zataknemo' v lastnih negativnih miselnih vzorcih (katerih ujetniki smo bili tudi v preteklosti), se tako ne more zgoditi nič drugega kot to, da se nam vedno znova pojavljajo iste problematične situacije oz. slaba karma.

Skrivnost uspešnega in srečnega življenja je namreč življenje, ki je očiščeno slabe karme, kar je mogoče doseči le s čiščenjem uma oz. z meditacijo in daljšo abstinenco od govora.

S temi tehnikami samoopazovanja bomo presekali trdovratni gordijski vozel negativnega razmišljanja in govora (s katerim si mimogrede nakopljemo negativno karmo), lažje dosegli nadzor nad svojim umom, ozavestili svoje notranje stanje in končno dosegli tudi stanje notranjega miru. V trenutku, ko bi nam to uspelo, bi se lahko naenkrat počutili, kot da smo se na novo rodili, in čutili, da smo povsem pripravljeni začeti znova.

Nataša Zupanc

Karma - univerzalni zakon

Karma: Bog je le priča

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar