Zdravljenje zmrzljivosti

25. 10. 2012
Deli
Zdravljenje zmrzljivosti

Po kitajski tradicionalni medicini se tako imenovane zimske bolezni in zmrzljivost zdravijo poleti.

Če vas rado zebe, imate roke in noge pozimi ali celo poleti mrzle, morda bolehate za kronično astmo, bronhitisom ali sinusitisom, vas pogosto pestijo prehladi in driske, čutite bolečine v sklepih in kosteh in imate težave s kožo, potem je treba te težave preventivno zdraviti v poletnem času.

V tem obdobju najbolj zaleže preventivno zdravljenje bolezni, ki nas mučijo pozimi. Kitajci, ki imajo podobne težave, ta čas množično obiskujejo zdravnike tradicionalne kitajske medicine, ki jim predpišejo terapijo, denimo prilepijo prah zmletih zelišč na akupunkturne točke ali točke nežno ogrevajo z mokso, to je tleča cigara iz posušenega divjega pelina, ter jim svetujejo, katero hrano in zelišča naj jedo.

Dediščina stare kitajske medicine jemlje človeka kot bitje telesa, čustev in duha. Temelji predvsem na preprečevanju obolenj, posebnost je njihovo zgodnje odkrivanje z različnimi prijemi. Zanimiv je poudarek, da je treba zimske bolezni zdraviti poleti, spomladanske jeseni ... Zakaj?

Ženska in moška energija

Ker je človek neločljiv del narave, zunanji dejavniki – tudi menjava letnega časa – vplivajo na delovanje organizma. Navzven se izrazi, kako sezonsko drugačno je tudi kroženje krvi in vitalne energije – či. Kitajski zdravniki so se dokopali do tega, da se v spomladanskem in poletnem času prebuja in dviga energija jang (to je moška, čista in sončna sila), za jesen in zimo je značilen porast energije jin (to je ženska, hladna in pasivna sila). V osnovi zelo preprosta ugotovitev je zelo pomembna v kitajski tradicionalni medicini, saj je zdravljenje človeškega organizma oziroma vsaj občutnega izboljšanja stanja tesno povezano z določenim nivojem energije v telesu oziroma njenim ravnovesjem. V vednost: jin in jang sta enakovredna pola, ki se dopolnjujeta in tvorita harmonično celoto.

Okrepimo se s toploto

Znotraj kitajske filozofije zdravljenja obstaja razporeditev vzrokov oslabljenih telesnih funkcij. Denimo, bolezen se razvije, ko se poruši ravnovesje in eden od principov, jin ali jang, izrazito prevlada v telesu. Vemo, da nas pozimi hitro zebe, bolijo nas sklepi in kosti, cirkulacija krvi se poslabša, telo je dovzetnejše za prehlade, gripe in viroze. "Takrat prevladuje energija jin, topla energija jang pa je bolj v stanju mirovanja, zato se telo ne more uspešno braniti pred vdorom hladu. Posledica je izbruh ali poslabšanje bolezni, ki se je v obdobju viška energije jang, torej pomladi in poleti, potuhnila ali zakrila," pove zdravnica tradicionalne kitajske medicine, dr. Wu Lingling.

V Ljubljani je dobro leto in je odlična diagnostičarka, izkušena splošna zdravnica, pediatrinja in ginekologinja. Smiselno je torej, da ljudje, ki pozimi kronično zbolevajo, kot tudi tisti, ki se želijo zaščititi pred tipičnimi jesenskimi in zimskimi nadlogami, poleti okrepijo imunski sistem.

Kateri tip ste?

Kazalniki, ki nam na splošno povedo, kakšen tip človeka smo, so različni. "Zelo posplošeno velja, da se lastnosti hladnega tipa človeka odražajo s hladnimi okončinami, hitrim pulzom, slabo prekrvavljenostjo, belim jezikom, pogostim siljenjem na bruhanje in driskami ter pomanjkanjem energije. Pri toplem tipu človeka je jezik rdeč, roke in noge so tople, pulz je počasen, potenje ni izrazito, pogost simptom so boleči zobje, zelo suho blato oziroma težko odvajanje," povzame dr. Wu Lingling. "Seveda vemo, da zbolimo tudi zaradi podvrženosti stresu, skrbi in šokov, vendar velja, da pri ljudeh, ki nimajo izrazito oslabljene energije jang, ne pride v poštev zdravljenje zimskih bolezni poleti."

Kdaj nad tegobe?

Poleti je v naravi energija jang v porastu, enako je v našem telesu. "Posledično so pore bolj odprte, akupunkturne točke na telesni površini so občutljivejše in dovzetnejše za krepitev janga, ki gre prek meridijanov do notranjih organov." Na kratko to pomeni, da lahko toplota seže globlje v telo. "Največji učinek pri preventivnem zdravljenju zimskih bolezni dosežemo, če se zdravimo v treh najtoplejših dneh tekočega koledarskega leta.

Terapije

"Seveda je idealno in učinkovito priti k zdravniku ob omenjenih treh dnevih, v dopoldanskem času, do dvanajste ure je energija jang namreč najbolj v vzponu," pove dr. Wu Lingling. Telesu priskrbimo maksimalno raven energije jang za mrzle zimske dni ter tudi vzpostavimo harmonično ravnovesje celotnega organizma z akupunkturo, uživanjem krepčilnih juh, nošenjem posebnih obližev iz zmletih zelišč na določenih akupunkturnih točkah in z moksibustijo. "Zadnja je posebno učinkovita pri krepitvi imunskega sistema. Moksa je v cigaro zvito posušeno listje divjega pelina. Tleča moksa se približa akupunkturnim točkam in jih greje, kar najprej odpravi hlad in vlago iz meridijanov, primanjkljaj janga se popravi, s čimer se regulirata vitalna energija či in pretok krvi. Divji pelin ima zelo močno učinkovanje, bolj kot katero drugo zelišče."

Vse črpamo iz ledvic

Dr. Wu Lingling ima v Ljubljani ordinacijo že leto dni. Pri Slovencih opaža veliko alergij, kroničnih bolezni pri starejših ljudeh, kot so visok tlak, sladkor, holesterol, precej nas je nespečnih in depresivnih. "Dobro je vedeti, da različne tehnike stimuliranja akupunkturnih točk od zunaj uravnavajo vitalno energijo in cirkulacijo krvi, vendar je za oslabelega človeka priporočljivo, da najprej okrepi okrepljene strukture od znotraj, torej s hrano, z namenom, da se poškodovane strukture popravijo in oslabljene funkcije izboljšajo, sicer se lahko zgodi, da bo ob točkovni terapiji sicer dosegel začasno dober učinek zaradi urejenih pretokov, osnova pa ne bo urejena.

Živimo v stresnem času. Ljudje, ki so zelo obremenjeni v službah, ki so brez energije, iztrošeni, jim začne zvoniti v ušesih in jih boli križ – to pomeni oslabljeno delovanje ledvic po kitajski tradicionalni medicini. Energijo črpamo iz ledvic, to je naša zasnova. Torej jih krepimo. Ker velja, naj jemo tisto, česar nam primanjkuje, torej uživajmo ledvice ali jetra. Ljudje si lahko pripravimo kurjo juhico z nekaterimi kitajskimi zelišči, ki krepijo či in ledvice. Na Kitajskem je to tako splošno, da si v supermarketu kupiš vrečko zelišč za krepitev čija in ledvic. Še to: če smo pod stresom, pokrčimo komolec. Kjer je konec gube, ki nastane na komolcu, globoko pritisnemo – to deluje protistresno."

Center za tradicionalno kitajsko medicino; www.centertkm.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja