Zdrave odločitve Promocijsko sporočilo

V menopavzi: 5 dejstev za dobro počutje

7. 11. 2018
Deli
V menopavzi: 5 dejstev za dobro počutje

Vas zanima, kako najlažje preprečite ali premagate neprijetne ‘stranske učinke’ menopavze in to obdobje živite polno in zadovoljno?

 

Obdobje menopavze se običajno začne okoli 50. leta starosti, vendar se simptomi, ki jo napovedujejo, začnejo že bistveno prej. Nočno potenje, vročinski oblivi, nespečnost, nihanje razpoloženja, glavoboli, nihanje telesne teže, včasih celo depresija ... Vse to seveda moti kakovost življenja ženske, ki pa lahko to prepreči, če poskrbi za zdrav duh v zdravem telesu.

1 Hormonska joga

… uspešno blaži simptome menopavze. Renata Reiner, certificirana inštruktorica hormonske joge, nam je pojasnila, da gre za edinstven sistem vadbe in terapevtsko metodo, ki deluje kot naravna terapija in obenem močna detoksikacija, s pomočjo katere lahko dosežemo in ponovno vzpostavimo hormonsko ravnovesje v telesu.

»Hormonska joga je zelo dinamična, energetsko učinkovita metoda, s pomočjo katere se energijsko telo očisti in uskladi, nato pa se aktivirana energija s pomočjo tehnik za koncentracijo in vizualizacijo usmeri v endokrine žleze: jajčnike, nadledvične žleze, ščitnico in hipofizo,« je še povedala in nas prepričala, da je vredno poskusiti.


2 S hrano do ravnovesja

Pravilna prehrana je pomemben dejavnik pri ohranjanju splošnega zdravja, to vemo vsi. Kot lahko nepravilna prehrana vodi k bolezni, pa lahko pravilna prehrana prispeva k izboljšanju zdravja in vitalnosti organizma. S katerimi živili pa lahko še posebej izboljšate kakovost življenja v menopavzi? Značilne simptome menopavze lahko po mnenju večine strokovnjakov ublažimo z uživanjem stročnic, kot so soja, čičerka, leča, stročji fižol, grah, fižol. Poleg tega je v prehrano koristno vključiti lanena in druga semena, različne oreščke ter polnovredne žitarice.

Glavni vir zdravih maščob v menopavzi naj bi bilo ekstra deviško olivno olje. Raznolika zelenjava in solate ter ribe in morski sadeži pa vam bodo prav tako koristili v tem življenjskem obdobju.

3 V dobri družbi

Druženje z ljudmi, ki v nas sprožajo pozitivna čustva, lahko neverjetno dobrodejno učinkuje na naše počutje. V nas se začnejo sproščati hormoni sreče, kot je serotonin, kar vpliva na celotno stanje v našem organizmu, predvsem pa višja raven serotonina vpliva na boljše razpoloženje. Dobra družba je torej tista, zaradi katere se bomo počutili psihično dobro, to pa bo seveda vplivalo na naše fizično počutje.

4 Skupinska vadba

Lahko združite dvoje v enem in se odpravite na skupinsko vadbo. Vključite tako aerobno vadbo, s katero skrbimo za zdravo srce in ožilje ter zmanjšujemo stres in anksioznost, kot vaje za moč, ki pomagajo krepiti kosti, ter raztezne vaje za gibljivost in preprečevanje poškodb. Redna vadba pomaga ohranjati tudi zdrave reflekse in koordinacijo. Gibanje bo vsekakor dobro delo vašemu telesu in ga spravilo v ravnovesje; če se boste gibali v skupini podobnih, pa bo to za vas dodatna motivacija oziroma tisti pravi zagon. 

 

5 Nega telesa

V menopavzi bi morale ženske še zlasti negovati svoje telo. Če se dobro počutite v svoji koži, se boste tudi na splošno dobro počutile.

Najprej poskrbite za dober (lepotni) spanec! Premalo spanca spodbuja razdražljivost, pozabljivost in druge znake menopavze. Najprimernejši čas za spanje je med 22. in 5. uro, saj se v tem času tvorijo hormoni, ki so pomembni za dobro počutje. 

Poskrbite tudi za kožo!

Zaradi upočasnjenega procesa obnove celic ter zmanjšanega ustvarjanja in obnove elastičnih in kolagenskih vlaken ter hialuronske kisline so spremembe na koži v menopavzi hitro vidne. Koža postaja bistveno tanjša, bolj groba, suha in se lušči, postaja tudi neelastična, obešena, prežeta s številnimi gubami. V menopavzi moramo nego kože torej premišljeno prilagoditi zahtevam kože. Ne prhamo se predolgo in ne s prevročo vodo in takoj po tuširanju na kožo nanesemo hranilni losjon.

Čistila in pilingi ne smejo biti pregrobi in prepogosti, redno pa nanašamo hranljive in vlažilne izdelke. Svoj ritual nege začnite z osnovo, to je odstranjevanje ličil in nečistoč s kože, da lahko ta čez noč 'prosto diha'.

Vsak dan uporabite kakovostno vlažilno in hranljivo dnevno in nočno kremo, kot je Vichyjev Neovadiol, ki je posebej ustvarjena prav za to obdobje. Vsi izdelki proti staranju iz te linije ciljno delujejo na težave, kot so izgubljanje gostote in volumna kože, suhosti in neenakomernega tena v menopavzi, in omogočajo, da je koža ponovno mladostna, da ima volumen, gostoto, mehkobo in sijaj.

              

Ne pozabite tudi na piling, ki bo odstranil mrtve celice in očistil pore. Uporabljajte ga enkrat na teden, najbolje bo encimski brez zrnc, ki lahko dražijo kožo.

Na koncu uporabite kremo z zaščitnim faktorjem, da se izognete dodatnim poškodbam kože zaradi UV- žarkov. Ko jo nanesete na obraz, je malo razmažite še po rokah, na katerih se z menopavzo prav tako začnejo kazati znaki staranja kože.

Vse, ki vas muči menopavza in vam ti preprosti namigi niso dovolj, se lahko priključite Facebook skupini #BREZPAVZE V MENOPAVZI, kjer boste redno deležni številnih nasvetov strokovnjakov, izmenjali pa boste lahko tudi svoja občutja in izkušnje z ženskami, ki imajo podobne težave.