Recepti po kitajski tradicionalni metodi, ki bodo pregnali številne zdravstvene težave

25. 11. 2015
Deli
Recepti po kitajski tradicionalni metodi, ki bodo pregnali številne zdravstvene težave (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Iz dneva v dan bolj spoštujem tradicionalna znanja najstarejših kultur, saj so polna modrosti, ki jih znanstveniki z najsodobnejšimi pristopi dandanes končno potrjujejo drugega za drugim.

Prav zato sem se z največjim zanimanjem udeležila delavnice prehranjevanja po kitajski tradicionalni metodi z Lino Lo Faro, strokovnjakinjo za bioenergetsko prehranjevanje po tradicionalni kitajski medicini.

Iz Line Lo Faro se znanje kar pretaka, najbolj všeč pa mi je, da je praktična in sodobna obenem – ker ne živimo 3000 let nazaj v eni od Kitajskih provinc, temveč v letu 2015 sredi Evrope, so tudi njeni nasveti in recepti prilagojeni sodobnemu življenju in našemu okolju.

Pripravila sem vam nekaj drobtinic več kot 70-letne strokovnjakinje, ki kar poka od energije in znanja (čeprav je kot mlada ženska zbolela za rakom, ki jo je tudi privedel na pot raziskovanja zdravega življenja) in čudovitih ter preprostih receptov, ki jih boste radi preizkušali tudi sami.

Zalogajčki

BOGATI Z ŽELEZOM

Vitlof s tofujem ali solata kristalka s tofujem
– v zeleni list položimo pretlačen tofu s kaprami, olivami, paradižnikovim koncentratom in čajno žličko sesekljanega svežega peteršilja). Solato primemo v mošnjiček in povežemo z drobnjakom.

KALCIJEVA BOMBA

Tahini
Skodelico sezama operemo in ga damo v že toplo ponev s sezamovim oljem, počasi mešamo le toliko časa, da se sezam posuši (če porjavi, postane grenek). Dodamo tri žlice sezamove paste, sok limone (ki stabilizira kalcij), malo soli, čilija, vode, drobnjaka in na drobno nasekljanega peteršilja. Tahini lahko mažemo na kruh, ga jemo z rižem, vanj pomakamo surovo zelenjavo ...

ZAŠČITI VSE STENE V ČREVESJU

Konzu
Uporabljamo ga namesto moke za zgoščevanje, je naravni škrob. Deluje proti raku – naredi zaščito in alkanizira, deluje tudi proti hemeroidom, saj odpravlja toploto iz črevesja (enako kot ječmen). Eno žličko lahko popijemo razredčeno v vodi 15 minut pred jedjo, tako zaščitimo želodčno sluznico. Tudi ječmen podobno zaščiti naš želodec.

ZA KREPITEV VRANICE IN JETER

Ječmen z bučo
Ječmen, kuhan v slani vodi, zmešamo z naribano bučo (surovo), oljem, čilijem in pomarančo.

Surova buča s pomarančo
Na drobno naribamo muškatno bučo in na majhne koščke narežemo pomarančo, zmešamo skupaj, dodamo še olje, kis in sol (ki nevtralizira kislino v pomaranči).

Bučna juha
V slani vodi skuhamo bučo, krompir in por. Dodamo malo olivnega olja, na katerem smo prepražili česen (in ga nato odstranili), in postrežemo.

ODPRAVI TOPLOTO IZ ČREVESJA, JE PRAVI BALZAM ZA ŽELODEC

Ječmen v solati
Z skledo damo kuhan ječmen (na slani vodi), nariban korenček, belgijski radič, malo zelja, koromača in rdeče paprike, dodamo olive in kapre ter začinimo z oljem in soljo.

Zelenjava s kuskusom
Na olivnem olju popražimo korenček, grah, krompir, malo pora in paprike, počasi dolivamo vročo vodo in dušimo. Postrežemo s kuskusom.

Jajčevci z rižem
Jajčevce narežemo na lističe, jih nasolimo in nanje postavimo nekaj težkega ter tako stisnjene pustimo čez noč, da izločijo grenkobo in so mehki. Nato jih počasi popečemo na olivnem olju. Na posamezne položimo riž, premešan s čilijem in paradižnikovim koncentratom, ter popečemo v pečici (15 minut), na koncu jih pomažemo z žlico paradižnikovega koncentrata.

Krema iz korenčka in graha s tofujem
Pretlačimo kuhan korenček in grah (vsakega posebej). Zraven postrežemo rahlo popečene koščke tofuja.

Krema iz čičerke s tofujem
Čičerko skuhamo v slani vodi skupaj s korenjem in zeleno ter dodamo malo oljčnega olja. Pretlačimo s paličnim mešalnikom in postrežemo s popečenim tofujem.

Petra Arula