Naravna nega pred potenjem

17. 7. 2013
Deli
Naravna nega pred potenjem (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Priznajmo si – želimo si biti naravne, naravno lepe, a (nenaravno) dišeče. Svoj vonj hranimo le še za dragega (pa še tega marsikatera ženska najraje 'zamaskira' z najnovejšim parfumom), v zunanjem svetu pa je nezaželen, od ljudi, s katerimi smo v stiku, si ne želimo tako osebnega podpisa.

A tudi proti neprijetnemu vonju, ki ga povzročajo stranski produkti potenja (predvsem ob stresnih situacijah), si lahko pomagamo naravno; antimikrobna sredstva, umetni parfumi in aluminijeve spojine ter alkoholi so lahko koži in zdravju škodljivi, predvsem če jih nanašamo na nežno, sveže pobrito kožo pod pazduhami.

"Dezodoranti so pravzaprav  'odišavljevalci' (de - odor: odor = smrad)," razlaga Aleksandra Košak, dipl. inž. kemije. Še nevarnejši pa  so antiperspiranti, saj preprečujejo potenje – potimo pa se zaradi čiščenje telesa in izločanja strupov iz našega sistema.

"Večinoma pot ne smrdi. Problem so bakterije, ki se na toplem in vlažnem hitro razmnožijo, neprijeten vonj pa oddajajo njihovi presnovni produkti. Izjema so ljudje s hormonskimi motnjami ali spremembami, ki izločajo močan vonj zaradi spremembe v delovanju hormonskega sistema," razlaga Košakova in obenem svari:

"Če uporabljate antiperspirante, strupi, ki bi se s potenjem izločili, ostajajo v podpazduhi in ti resnično lahko škodijo. Ni zanemarljivo, da se večina raka na dojkah pojavlja ravno na delu, kamor nanašamo 'mali kemični laboratorij za razstrupljanje'. Antiperspiranti so velikokrat dodani dezodorantom, zato vedno preverite, ali je dezodorant res samo to."

Pred nanosom

  • Koža pod pazduhami naj bo obrita in sveže umita ter posušena.
  • Oblačite le naravne materiale, ki dihajo z vami, na potenje in predvsem neprijeten vonj potu namreč močno vplivajo oblačila iz umetnih vlaken.
  • Uporabljate lahko tudi bombažne blazinice, ki vpijajo pot in jih vstavimo v rokav.
  • Pri sebi imejte vlažilne robčke z naravnimi sestavinami, s katerimi lahko obrišete pot. Z njimi boste odstranili tudi bakterije, ki so se morebiti pojavile, je pa v zelo vročih dneh potrebno pogosto brisanje.
  • Če imate težave s hormoni (ali ste noseči oz. mlada mamica), vam Košakova svetuje naslednje: "Kar jeste, tako dišite. Odišavite se od znotraj z dišečimi jabolki, pomarančnim sokom, svežo limonado, eksotičnim mangom, sladkim grozdjem ... Pomembno je, da sadje resnično diši, da je torej pridelano organsko. Spijte veliko vode, da neprijetno dišeče izločke razredčite. Savna enkrat tedensko prav tako močno pospeši izločanje, da se strupi ne kopičijo. Privoščite si masažo, limfno drenažo, preden se oprhate, se zmasirajte s pestjo grobe soli, v kopel dodajte nekaj žlic medu.Vse to ugodno vpliva tudi na zdravje in lepoto, ne le na prijeten vonj."

Da ne bo smrdelo

Tudi če ste naredili vse, kar smo opisali zgoraj, se verjetno bojite, da bi po nekaj urah začeli oddajati neprijeten vonj. Poleg kristala, ki je zelo učinkovit in popolnoma neškodljiv, je brez vonja in prepreči razvoj bakterij, se lahko odločite tudi za domače mešanice, ki bodo naravno odišavile vaš dan in poskrbele, da boste skozenj zakorakali samozavestno, brez skrbi, da bi za vami obračali nosove.

Petra Arula, foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja