Lasje - simbol svobode

7. 10. 2011
Deli
Lasje, simbol svobode (foto: Mladen Šarić)
Mladen Šarić

Lasje so od nekdaj simbol svobode, hipijevskega gibanja in boja proti orožju. O njih so prepevale pesmi in pripovedovali muzikali. V starem Egiptu so si zaradi prevelike vročine lase obrili, vendar pa so v javnosti nosili lasulje.

V prozi so imeli čudovite dolge lase številni bojevniki, pa tudi berberski biblijski junak Samson, ki mu je Dalila odrezala lase, v katerih se je skrivala skrivnost njegove moči. Francoski general Napoleon Bonaparte, ameriški predsednik George Washington, pevka Janis Joplin … Dolgi lasje so mit, skrita želja vsake ženske in vsakega frizerja.

V času, ko so modni podaljšani lasje, likalniki in močni sušilniki, je težko najti mesto za zdrave lase.

Velikokrat se vprašamo, kako je bilo včasih

Kako si je jamski človek umival svojo gosto grivo... Šampona ni bilo, balzam ni obstajal, prav tako pa niso poznali frizerskih spretnosti.

V antični Grčiji so ženske svoje lase mazilile z različnimi pomadami, vodicami za izpiranje in pastami za umivanje las. Obstajal je tudi primitivni tip navijalk, prej podoben kosu orodja kot finemu frizerskemu pripomočku. Vseeno pa verjamemo, da so bili lasje povprečne Grkinje bolj zdravi kot lasje povprečne Evropejke danes.

Najbrž predvsem zato, ker je bila voda bolj čista, lase so si prale redkeje, vsi pripravki za umivanje in nego las so bili na rastlinski ali živalski, torej naravni osnovi, in kar je morda najpomembneje, ni bilo onesnaženja.

Danes so lasje v mestu ‘prekriti’ s smogom, izpušnimi plini, v telo pa ponavadi vnašamo še slabo hrano, živimo pod stresom, ne pijemo dovolj vode in ne skrbimo za zdravje. Na naših laseh se tako kot na koži obraza vse to dobro vidi. Včasih pomislimo, da imamo slab dan za lase, kot to radi rečejo ameriški zvezdniki, a morda bi bilo bolje razmisliti, ali imamo slab mesec, leto oz. življenjski slog za lase.

Naravno je najboljše

Kadarkoli beremo o naravni negi las, nas nagovarjajo z zahtevnimi naravnimi recepti za pripravke na osnovi oljčnega olja, medu, pivskega kvasa, kisa … A kdo si pravzaprav želi lase obeliti z oljem in kisom? Po teh babičinih čudodelnih tretmajih lasje ne dišijo lepo, oljčnega olja pa ne moremo izprati niti po treh zaporednih šamponiranjih.

Po drugi strani pa so že pripravljeni šamponi iz trgovine tako preprosti za uporabo, čudovito se penijo, zapeljivo dišijo, lasje pa so po umivanju z njimi zares videti čisti in sijoči, nemalokrat tudi brez uporabe balzama.

A zagovorniki naravne nege pravijo, da je na daljši rok bolje uporabljati rastlinske pripravke. Razlika med rastlinskimi šamponi in tistimi drugimi je v aktivnih sestavinah za čiščenje las. Pri naravnih so to npr. glutaminati, trsni sladkor, sladkorna pesa, ki ustvarijo nekaj manj pene, a prav tako dobro čistijo lase, pri drugih pa so to sintetični detergenti.

Pionir rastlinske nege las je francoska znamka Phyto. Že davnega leta 1968 je ustanovila laboratorije za nego las, njihov kultni proizvod Phyto 7, dnevna vlažilna krema za nego suhih in celo zelo suhih las, pa danes praznuje že 40 let. Nežna, a zelo učinkovita formula vsebuje sedem rastlin, odgovornih za lepoto las.

Odvisna od genov

Na preparate, ki jim ne ustrezajo, se lasje odzovejo, vendar ponavadi s časovnim zamikom. Postali bodo ali premastni ali presuhi, pa tudi na videz bodo delovali mrtvi in neukrotljivi, lahko pa celo začnejo izpadati.

Strokovnjaki pravijo, da je normalno, da nam dnevno izpade od 50 do 100 las. Biologi zatrjujejo, da je izpadanje las stvar genetike, nutricionisti pa trdijo, da lasje izpadajo zaradi pomanjkanja železa v telesu, da so tanki in lomljivi zaradi pomanjkanja bakra. Kalcij, cink in silicij so pomembni, ker pomagajo pri rasti in izboljšanju strukture vezivnega tkiva.

Ne glede na to, ali je rast naše grive odvisna od genetike ali od prehrane, puščanje las do pasu traja v povprečju sedem let. Če želimo imeti torej zdrav in lep naglavni okras, ga moramo znati čuvati in negovati.

Kaj so lasje?

Lasje so izrastek, zgrajen iz proteinov. Njihova glavna sestavina je keratin − protein, sestavljen iz dolgih verig aminokislin. Lasje rastejo iz epidermisa, čeprav so folikli (korenine las) umeščeni globoko v dermisu temena. Folikli nastanejo v petem mesecu razvoja zarodka. Povprečen človek ima okoli 100.000 foliklov, iz katerih raste povprečno pri svetlolasih 145.000 las, 110.000 pri ljudeh s črnimi lasmi in 86.000 pri rdečelasih. V času življenja lahko iz folikla las izraste 20 las.

"Ne pozabite, da zemlja uživa ob dotiku vaših stopal, veter pa se rad igra z vašimi lasmi." -Kahlil Gibran

Ivo Parać, Nika Veger, fotografije: Mladen Šarić, model: Karin Š., Midikenn

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez