Kako utišati stresni hormon?

6. 12. 2010
Deli
Kako utišati stresni hormon?

S pisanjem in drugimi načini podajanja informacij pogosto izpostavljam pomen interakcije med notranjim okoljem (hormoni, živčni prenašalci, imunski sistem) in zunanjim okoljem (stres, vadba, prehrana). Kot pravi dr. Jonny Bowden: ''Genetika napolni pištolo, okolje pritisne na sprožilec.'' In slednje še kako velja v primeru regulacije stresnih hormonov (adrenalin, kortizol) v našem telesu.

Predpona 'stresni' predstavlja sklop situacijskih razmer, v katerih se adrenalin in kortizol sproščata znotraj našega telesa (odziv 'boj ali beg'). Predstavljajte si, da med sprehodom ob Ljubljanici naletite na razhudenega leva. Kako se boste odzvali!? Pričakovati je eno izmed naslednjih dveh reakcij:

A: Pograbite najbližjo vejo ali kamen in ga z vso silo zalučate v divjo žival ter s tem predate jasno sporočilo, da z vami ni šale (adrenalinska reakcija).

B: Kriče odbrzite stran od leva s svetlobno hitrostjo Usaina Bolta (kortizolna reakcija).

Kot vidite, imata oba hormona enako pomembno funkcijo, izločanje obeh pa je namenjeno našemu preživetju v 'stresnih' situacijah. Strinjamo se, da je verjetnost scenarija, kot sem ga opisal, relativno redka. Posledično je redko tudi lučanje obeh hormonov in s tem lažje vzdrževanje primernega ravnovesja med obema.

Prazgodovinskega leva nam je danes uspelo nadomestiti z vsakodnevnimi in zelo pogostimi stresorji, kot so: delo, promet, hrup, onesnaževanje, nestrpnost in ne nazadnje 'antihrana' (sladkor, bela moka, hidrogenizirana rastlinska olja in margarine), ki združeno puščajo vidne posledice na telesih in zdravju ogromnega števila ljudi v naši družbi.

Dolgoročen in vztrajen stres privede do upada funkcije nadledvičnih žlez in s tem motenega izločanja ter nesorazmerja vitalno pomembnih hormonov v telesu. Opisani pojav ste morda zasledili pod imenom 'sindrom izgorelosti'.

Slednji navadno vzklije iz naslednjih vedenjskih vzorcev:

  • spuščanje obrokov ali konstantno restriktiven odnos do hrane,
  • uživanje predelane hrane z nizko hranilno vrednostjo,
  • izogibanje telesni vadbi ali pretiravanje z njo,
  • zanemarjanje pomembnosti sprostitvenih metod,
  • premalo kakovostnega spanca,
  • uporaba sladkorjev in poživil (nikotin, kofein in nekatera zelišča) za prestavljanje meja utrujenosti,
  • izpostavljenost toksinom (okolje, hrana, čistila),
  • podoživljanje stresnih situacij,
  • zanemarjanje sebe.

S koliko točkami vam je uspelo povezati vaš vsakdan?

Število, ki ga imate v mislih, predstavlja natančno število lukenj v bazenu vaše nadledvične žleze. Za nemoteno delovanje našega telesa in optimalno izločanje obeh hormonov je treba vso odteklo vodo nadomestiti z novo, saj bomo v nasprotnem primeru zelo hitro plavali na suhem.

Posledice takega početja pa so v naši družbi videti nekako takole:

  • tesnoba in depresija,
  • avtoimunske bolezni,
  • kronična utrujenost,
  • motnje prehranjevanja,
  • fibromialgija (kronični mišično-skeletni sindrom, za katerega je značilna prisotnost nepojasnjene široko razprostranjene bolečine ali zbadanja),
  • koprivnica, izpuščaji, herpes in stopnjevanje alergij,
  • motnje v presnovi hrane, napihnjenost in zadrževanje vode,
  • pogosti glavoboli in pojav migren,
  • upad kognitivnih sposobnosti,
  • nezmožnost zanositve in upad libida,
  • nespečnost,
  • hipoglikemija in diabetes tipa II,
  • išias, krči in občutek zatrdelosti v predelu vratu,
  • pogosta in opazna nihanja telesne teže.

 

Nič od naštetega ne zveni ravno najbolje, kajne? Kljub temu se z nekaterimi simptomi spopadamo iz dneva v dan dokaj uspešno in se zadovoljimo tudi s plavanjem v bolj plitvi vodi.

Jasno je, da se verjetno nikomur med nami ne bo uspelo izmuzniti prav sem negativnim dejavnikom, predstavljenim v tem članku. Razumevanje tega me je spravilo k razmišljanju in mislim, da mi je s pomočjo besed dr. Jesse Lynn Hanley uspelo strniti nekaj rešitev v osnovno in aplikativno obliko.

Dovolite, da jih delim z vami.

Rešitev št. 1:

Nahranimo se! Vsaj trikrat na dan, celostna prehrana, brez predelane 'antihrane'.

Rešitev št. 2:

Trenirajmo manj! Včasih manj pomeni več. Vadba v stanju utrujenosti, z upočasnjeno presnovo, brez volje in motivacije je lahko vse prej kot produktivna.

Rešitev št. 3:

Pomirimo svoje živce! Sprostitev v odsotnosti skrbi, zavedanje sebe in svojega telesa.

Rešitev št. 4:

Naspimo se! Težave so vedno videti manjše zjutraj, zato ustvarimo zdrave spalne navade in pomaknimo kakovosten spanec višje na prioritetni lestvici.

Rešitev št. 5:

Odpravimo primanjkljaje! Osiromašene zaloge hranil je treba dopolniti s pravimi vitamini in minerali.

Rešitev št. 6:

Zatrimo našo odvisnost! Poslovimo se od stimulansov v obliki sladkorja, kofeina, nikotina in efedrina. Če že sladkamo, sladkajmo s stevio, namesto kave pa postrezimo surova kakavova zrnca ali skodelico organskega čaja.

Rešitev št. 7:

Nadihajmo se! Globoko dihanje in svež zrak obnovita porušeno biokemijo telesa in delujeta pomirjujoče.

Rešitev št. 8:

Prepoznajmo skrite strupe! Podučimo se o kemikalijah v izdelkih, ki nas vsakodnevno obkrožajo, uživajmo hrano ekološkega porekla in pijmo čisto vodo (brez fluorida).

Rešitev št. 9:

Zabavajmo se! Vsakodnevna opravila poskusimo prilagoditi našim užitkom in se zavestno obkrožiti s pozitivnimi ljudmi.

Rešitev št. 10:

Poskrbimo zase! Bodimo razumevajoči in prijazni do sebe vsaj toliko, kot smo do drugih ljudi. Naučimo se reči NE, ko to zahtevajo razmere, in izpolnimo še tako majhne želje, ki nam pomenijo veliko.

Zveni to bolj prijetno? Meni vsekakor. Priznam pa tudi, da je o tej problematiki lažje govoriti (pisati), kot se z njo dejansko soočati. Zato začnimo po korakih in upoštevajmo vsaj nekatere izmed desetih naštetih možnosti.

Na tak način lahko negativne posledice sindroma izgorelosti nedvomno omilimo, preprečimo ali celo popolnoma izkoreninimo ter s tem pripomoremo k vzpostavitvi oziroma vzdrževanju miru znotraj kaosa, v katerem se pogosto znajdemo. Ampak – 'c'est la vie', razloga za skrbi ni, še posebno sedaj, ko smo oboroženi z rešitvami.

Mario Sambolec, osebni trener fitnesa, www.feel-good.si
M: +38631 867 939
E: mario@feel-good.si
E: mario.sambolec@t-2.net
W: http://www.feel-good.si/

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja