Kako mi je bolečina v križu rešila spolno življenje

15. 7. 2019
Deli
Kako mi je bolečina v križu rešila spolno življenje (foto: Unsplash.com)
Unsplash.com

Kljub temu da je, odkar smo spoznali Tino, minilo že kar nekaj časa, je njena zgodba tako polna upanja in optimizma, da se nanjo večkrat spomnimo. In žal nam bi bilo, da zanjo ne slišite tudi vi.

Tisto megleno septembrsko jutro je zaznamovalo tri leta neprestanega zbujanja z bolečino v predelu ledvene hrbtenice. Tina je poskusila domala vse, opravila večkratno slikanje z magnetno resonanco, obiskala lepo število javnih in zasebnih terapevtov, preizkusila različne terapevtske programe in vadbe. Vsemu trudu navkljub, jo je vsako dopoldne pričakal zbadajoč občutek v hrbtenici, ki se je preko dneva razširil po celem telesu in zaobjel njeno telo vse od vratu do kolenskega sklepa. Tina je bila obupana. Kljub temu, da je svojo mladost preživela z udejstvovanjem v profesionalnem športu, ji trenutna situacija ni omogočala niti daljšega večernega sprehoda.

Bolečina seveda ni prišla iznenada. Naporni treningi v mladostnih letih, so v njenih tridesetih terjali svoj davek. V samem začetku težav se je Tina vztrajno izogibala telesni aktivnosti. Kasneje nam je povedala, da je bil prvi nasvet, ki ga je prejela: »Malo počivaj, pa bo boljše.« Osebni zdravnik ji je napisal tudi napotnico, a je morala do prve obravnave kar precej počakati.

Iz tedna v teden je Tina opazovala kako se njeno telo spreminja. Zaradi bolečine se je tudi njena splošna pripravljenost zmanjšala in počasi je začela pridobivati odvečne kilograme. Že vse življenje se je soočala z bolečimi spolnimi odnosi, sedaj pa je izgled in neprestana bolečina botrovala k popolni spolni abstinenci. Čeprav je imela oporo partnerja, je njena zdravstvena situacija načela njuno bližino. Tinina splošna psihofizična kondicija je postajala vse slabša. Zdravniki so ji zatrjevali, da z njo ni nič narobe in ji začeli namigovati, da ji lahko predpišejo zgolj zdravila za učinkovito spopadanje s stresom.

S Tino smo se prvič srečali teden po tem, ko je praznovala tretjo obletnico življenja z vsakodnevno bolečino. Bila je povsem obupana. V studiu Meridian FIT smo najprej prisluhnili njenim težavam in se z njo pogovorili. Po natančnem pregledu medicinske dokumentacije smo se odločili za izvajanje kombinirane terapije v sodelovanju s specialistom za terapevtsko masažo in diplomiranim fizioterapevtom. Zaradi večletnega sobivanja z bolečino je bilo Tinino telo povsem v krču. Slabo fizično počutje so spremljali tudi jeza, potrtost in neprestan strah, kaj se bo zgodilo z njenim življenjem. Najbolj pa jo je skrbel odnos z njenim partnerjem.

Po petih obravnavah s terapevtskim maserjem se je Tinino psihofizično stanje počasi začelo izboljševati. Tina je poročala o prejokanih jutrih, a kljub temu čutila, da se v njej dogajajo spremembe – na bolje. Po dveh tednih obravnav je Tina začela z izvajanjem vadbenega programa. Tina je začela povsem na začetku. Povedal ji je, da da je za uspešno okrevanje potrebno zgraditi močno fizično bazo in v vsakdan postopno vključevati čim več aktivnosti. Tina se je zaradi bojazni po še večji škodi tri leta načrtno izogibala aktivnosti. Tini smo razložili, da bo aktivnost v njenem primeru pomagala k hitrejšemu okrevanju. Najprej je bila skeptična. Skoraj vsaka aktivnost je namreč prinesla občutek bolečine. Kljub temu je zaupala nasvetu, da v je v njenem primeru neaktivnost bistveno bolj škodljiva kot občutek bolečine. Po dobrem mesecu dnevnih vaj še vedno ni čutila nobenega olajšanja. V napadu obupa je nekega dne začela jokati in prvič v treh letih nekomu zaupala svojo največjo stisko: »S partnerjem nisva bila intimna že več kot tri leta. Že prej je bilo težko, sedaj pa preprosto ne zmorem. Vse me boli. Ne vem, koliko časa bo še ostal z mano…« Tina je znotraj programa vaj začela izvajati tudi vaje za mišice medeničnega dna. Terapevt je poslušal njene težave in ji svetoval, da se o svojih težavah pogovori tudi z osebnim ginekologom ali fizioterapevtom za zdravje žensk, ki naj preveri pravilnost stiska mišic ter poda mnenje, kaj lahko Tina še naredi za svoje fizično počutje.

Točka preloma v Tininem življenju je bil iskren pogovor s tretjo osebo ter upanje, ki ga je dobila v odgovor. Počutila se je olajšano, da nekdo razume njene težave.  Vztrajala je z rednim izvajanjem vaj in kmalu začela opažati prve izboljšave. Pogostost srečanj z našim terapevtskim timom so se zmanjševala, saj je Tina vestno izvajala vaje doma ter samoobčasno prišla na obisk - po nove,  težje vaje. Po treh mesecih smo s Tino opravili še zadnje mesečno srečanje, z velikim nasmeškom smo si segli v roke. »Ne morem verjeti, da sem v treh mesecih dobila nazaj vse, kar sem izgubila v treh letih! Ni bilo lahko, a bilo je vredno,« se je nasmehnila.

Leto je postopno zamenjalo svoje barve, a Tina je ostala zadovoljna. V zgodnjih poletnih mesecih smo jo po dolgem času spet srečali na Trubarjevi ulici. »Joj, sem vas vesela! Super sem,« nasmešek je ostal nespremenjen od zadnjega srečanja. Nato je stopila bližje in povedala: »Pa nikoli si nisem mislila, da bom lahko uživala v spolnosti! Vedno se mi je zdelo, da bom živela z bolečino in skoraj sem se že sprijaznila s tem. Hvala, ker ste mi dokazali, da bolečina ni naravno stanje in mi pomagali, da sem spregovorila ter se soočila s težavami. Ter da ste mi pokazali vaje, ki so mi pomagale. Ta »križ« mi je dobesedno rešil moje spolno življenje

Seveda vsako zdravstveno stanje ni enako Tininemu. Kljub temu obstajajo vaje, ki jih priporočamo. Z njimi lahko uspešno lajšate svoje bolečine v hrbtenici, kot tudi tiste očem bolj skrite, a zagotovo prisotne pri številnih ženskah. V nadaljevanju vam predstavljamo vaje, ki vam bodo lahko pomagale tudi pri vaših bolečinah. V primeru, da se bolečina ne zmanjša, vam svetujemo obisk pri ustrezno izobraženem terapevtu.

1. vaja: VADBA MIŠIC MEDENIČNEGA DNA

Udobno se namestite v ležeči položaj. Pod koleni nastavite blazino, tako da se lahko v položaju čimbolj sprostite. Z izdihom stisnite in dvignite mišice medeničnega dna, kot da bi vse hoteli dvigniti višje v medenici. Stisk zadržite ob sproščenem dihanju med 6 in 10 sekund in vajo ponovite 10-krat. Če želite vaje izvajati pravilno, se je potrebno popolnoma osredotočiti le na mišice. Vaje za mišice medeničnega dna nikakor ne izvajajte med uriniranjem, saj lahko le-to vodi do nastanka vnetja mehurja. Vajo izvajajte dnevno.

2. vaja: ZIBANJE MEDENICE

Leže na hrbtu s pokrčenimi nogami se namestite v udoben položaj. Sprva pričnemo s sproščenim dihanjem. Nato pa vajo izvedemo tako, da z izdihom počasi in kontrolirano potisnete medenico ob podlago. Sledi počasni in globoki vdih, ob katerem kontrolirano ''odlepimo'' medenico od podlage. Zibanje ponovimo 10- do 15-krat in pazimo, da je ob izvajanju vaje prisotno pravilno dihanje. Vajo izvajajte dnevno.

3 vaja: DVIG MEDENICE

Uležite se na hrbet. Nogi pokrčite v kolenih in rahlo napnite mišice trebuha, zadnjice in mišice medeničnega dna. Stopala so ves čas v stiku s podlago, roke so iztegnjene ob telesu. Med zadrževanjem napetosti dvignite zadnjico. Medenico dvignete tako visoko, da so rame, boki in kolena poravnani, nato počasi spustite v začetni položaj. Vajo izvajajte dnevno.

4. vaja: KREPITEV GLOBOKIH STABILIZATORJEV

Vajo izvajate leže na hrbtu, v sproščenem položaju. Pokrčite kolena, stopala so v stiku s podlago. Začnite z globokim dihanjem s trebušno prepono tako, da položite dlan na trebuh in z vdihom skozi nos odrinite dlan navzgor in z izdihom pustite, da le-ta sledi gibanju trebuha. Ko vam gre dihanje dobro od rok, je čas za krepitev globokih stabilizatorjev. Med globokim dihanjem zadržite izdih in nato narahlo potegnete popek oziroma trebuh proti podlagi. Zadržite stisk približno 10 sekund in nato sprostite. Vajo izvajajte dnevno.

 Meridian fit

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja