Jejte kot menih: dieta z gore Atos

6. 6. 2011
Deli
Jejte kot menih: dieta z gore Atos

Zakaj menihi v samostanih na gori Atos živijo dolgo in zdravo življenje?

Na grški gori Atos domuje 20 samostanov vzhodne ortodoksne cerkve. Življenjski stil teh menihov je skoraj pozabljen in za večino ljudi popolnoma nemogoč. Tam ni časopisov, televizije, radijskih sprejemnikov in računalnikov. Pravzaprav ni ničesar, kar bi menihe lahko zmotilo pri njihovih molitvah.

»Tu menihi sledijo zgolj enemu cilju - kako priti bliže k Bogu,« razlaga pater Serapion. Tisto, kar je še posebej zanimivo, je, da ti menihi tudi neverjetno dolgo in zdravo živijo. Praktično ne poročajo o srčnih boleznih in Alzheimerjevi bolezni, pa tudi rakavih obolenj je neverjetno malo.

»Menimo, da je ključna dieta, ki zapoveduje dneve uživanja olivnega in dneve brez olivnega olja, pa tudi prehranjevanje z rastlinskimi beljakovinami,« je razložil urolog Haris Aidonopoulos za britanski Times. »Ne gre zgolj za t.i. mediteransko dieto, temveč za starodaven način prehranjevanja. Uživanje preprostih obrokov v rednih intervalih je zelo pomembno.«

Prehranjevalne navade se sicer razlikujejo od samostana do samostana, vendar vsi sledijo temeljem, ki so vzrok za njihovo izjemno zdravje. Aidonopoulos nadalje razlaga, da se menihi izogibajo olivnemu olju, mlečnim izdelkom in vinu ob ponedeljkih, sredah in petkih. Vse pridelujejo lokalno, tudi grozdje, ki ga uporabljajo za vino. Ob tem so stalnica na njihovem meniju predvsem sadje, zelenjava, testenine, riž, kruh, olive in jedi iz soje. Kadar se postijo, se držijo striktne veganske diete po več tednov skupaj.

Menihi poleg obveznih 8 ur molitve na dan opravljajo tudi razna opravila, s katerimi vzdržujejo svojo telesno kondicijo. Čas za obroke je omejen na zgolj 10 minut, kar posredno vpliva na zmanjšan vnos kalorij , ki je tudi eden glavnih razlogov za njihovo dolgo življenje.

Če torej želite jesti kot menih, ne da bi dejansko živeli kot oni, se držite naslednjih nasvetov:

  1. Uživajte manj rdečega mesa. Vedno jejte v skladu z zmernostjo in se osredotočite predvsem na pusto perutnino (iz ekološke reje) in ribe.
  2. Uživajte manj mleka, sirov in masla. Namesto teh uporabljajte olivno olje, mandljevo mleko in druge nadomestke mlečnih izdelkov.
  3. Jejte več sadja in zelenjave, predvsem temnih živil, ki vsebujejo veliko antioksidantov.
  4. Nadzorujte svoje porcije in jejte manj, vendar večkrat čez dan.
  5. Meditirajte, da se znebite stresa, ali pojdite na sprehod.
  6. Vedno ostanite telesno aktivni.

(vir: www.ekomagazin.si)

Več zanimivih vsebin na www.ekomagazin.si:

Akupunktura
Domači pripravki proti alergijam

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord