Kam na ekopočitnice?

9. 7. 2013
Deli
Ekopočitnice (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Eko je moderno, eko je trend in zelenemu navdušenju sledimo tudi pri Sensi. A ko sem pobrskala po svetovnem spletu, da vidim, kaj vse se skriva pod besedo ekopočitnice, sem našla marsikaj, kar mi ni dišalo po ekološko ozaveščenem preživljanju prostega časa.

Greben Buck Island na Deviških otokih je bil označen za top detinacijo ekološkega turizma – in vsako leto si ga ogleda kar 30.000 obiskovalcev.

Verjamem, da je tamkajšnji ekosistem zelo raznovrsten in še vedno ohranjen – a koliko časa še? Verjamem, da bi bila nad potovanjem navdušena, a kakšen ekološki odtis bi pustila za seboj, samo zato, da si ogledam znameniti greben in spim na Deviških otokih, ki že davno niso več deviški?

Ohranjanje narave

Čeprav verjamem, da za Greben Buck Island, ki je postal leta 1961 prva ameriška podvodna naravna znamenitost, skrbijo z vsemi močmi, menim, da jaz – če hočem biti ekološko osveščena – tja nimam kaj hoditi, ker so Deviški otoki preprosto predaleč in ker si jih ogleda že preveč ljudi.

Svoja potovanja moram prilagoditi drugačnim prevoznim sredstvom od letal, pa tudi turistična veriga, ki potegne za sabo poleg dolgih prevozov še nočitve, oglede v tropu turistov in vse drugo, kar sodi v masovni turizem, ni ekološka.

Zame je ekoturizem predvsem ohranjanje narave – in ne le na destinaciji, ki zveni eksotično ekološka, temveč od tistega hipa, ko sem s svojim kovčkom zapustila stanovanje, do prihoda domov, obenem pa ohranjanje kulturne dediščine, naravnih znamenitosti, spoštovanje domačinov in njihovih navad.

Prevozi

Ko želimo biti ekoturisti, se odločajmo za prevoze, ki niso potratni – letalo torej odpade, razmislimo tudi, koliko se na posamezne destinacije moramo voziti z avtomobilom in ali res moramo bisere narave, skrite daleč od civilizacije, odkrivati z džipom.

Kdaj ste se nazadnje peljali z vlakom? Ste razmišljali, da bi letošnji dopust preživeli na kolesu in raziskovali zelene kotičke naše dežele, spoznavali njeno zgodovino, prečesali vasice in mesta? Ali pa bi našo deželo kar prehodili?

Prenočevanje

Z naravo in s samimi seboj se boste najbolj povezali, če boste prenočevali pod milim nebom. Tudi šotor in viseča mreža sta čudovita rešitev, prav tako prenočevanja pri prijateljih, znancih, sorodnikih, ki jim v zameno za posteljo in zajtrk pomagajte na kmetiji ali vrtu, na izlet ali kopanje vzemite njihove otroke ali jim pustite nekaj denarja.

S počitnicami, med katerimi obiščete sorodnike, prijatelje in znance, boste končno utrdili tudi tako zelo pomembne medčloveške vezi, obenem pa bo tako prenočevanje eden izmed najbolj ekološko nepotratnih načinov, predvsem če boste pri vsakem sorodniku preživeli le par dni in boste s seboj vzeli spalne vreče in brisače, da jim ne boste po nepotrebnem polnili pralnega stroja.

Tudi ekokmetije so čudovita rešitev, na njih boste drugače zaživeli tako vi kot vaši otroci; a še enkrat – če živi na kmetiji kakšen vaš sorodnik, obiščite raje njega, prav gotovo bo vesel tako vašega obiska kot vaših pridnih rok.

Hoteli? Včasih pristanemo tudi v njih – če že ne med počitnicami, pa za različne poslovne ali druge priložnosti. Če imate možnost, izberite ekohotel.

In tudi tu ste lahko bolj ali manj ekološko naravnani – pazite, koliko brisač porabite, pozanimajte se, na koliko časa menjajo posteljnino in če vaše še ni treba zamenjati, sobarici napišite prijazno pismo, da ji ni treba zamenjati vaše posteljnine.

Ugašajte luči, klimo prižgite le takrat, ko jo potrebujete. Ostanke mil in drugih negovalnih sredstev vzemite s seboj domov in jih porabite do konca. Hrane naložite na krožnik  le toliko, kolikor je boste pojedli.

Kaj jesti?

Verjetno boste tudi na potovanjih želeli jesti ekološko pridelano in čim bolj svežo hrano. A najpomembneje je, da jeste lokalne proizvode, četudi ne bodo opremljeni s certifikati; le tako se boste izognili dolgim prevozom in hlajenjem hladilnic za 'sveže' sadje in zelenjavo. Obenem boste z okušanjem novih jedi bogatili svojega duha in sprejemali darove in navade pokrajine in ljudi, ki vas gostijo.

Kam torej po Sloveniji?

Slovenija žal nima enotne spletne strani za ekoturizem, najrazličnejše ponudbe pa boste našli, če boste v Najdi.si odtipkali eko turizem, ekokmetije ali trajnostni turizem, združenje turističnih kmetij Slovenije, pojdite tudi na portal slovenske turistične organizacije in se podajte na stranske poti, ki so še vedno najlepše.

Na ekoturizem.si vas čaka ponudba ekoizletov po obali in Krasu. Odločite se lahko za enodnevni izlet po zavarovanih območjih ali se pridružite različnim vodenjem, kjer boste spoznavali naravno in kulturno dediščino.

Ob Soči stoji čudovit Eko kamp Korita, kjer je vse narejeno iz naravnih materialov iz okolice, za delovanje parka izkoriščajo predvsem naravne vire, obenem pa je duh kampa tak, da gostje avtomatično bivajo ekološko.

Taborjenja Naraja so posebna doživetja na čudovitih lokacijah na slovenski obali in drugod po Sloveniji. Taborjenj se lahko udeležijo otroci in odrasli, predvsem pa želijo povabiti družine ter starešine (dedke in babice), ki s svojimi modrostmi prispevajo pomemben del k skupnemu duhu 'plemena', kjer vsi delujejo kot ena družina, pleme, kjer se vsi učijo od vseh, predvsem pa iz narave, ki pomaga prebuditi naša notranja vedenja in modrosti.

Za več o programih povprašajte na modri.blisk@gmail.com.

V sosednjih Avstriji in Italiji je ekoturizem razvit veliko močneje kot pri nas; naslovi farmholidays.com, biohotels.info za Avstrijo in aiab.it ter romanroadwalks.com za Italijo vas lahko odpeljejo na nepozabne in naravi prijazne počitnice ter polne želodce lokalnih dobrot.

Četudi se letos še ne boste odločili za t. i. ekopočitnice, svoj dopust vsaj malo obarvajte zeleno. Tudi če boste spremenili le eno stvar, ki bo zato bližje naravi, boste premaknili kamenček k lepšemu sobivanju z okoljem, ki prav tako kot mi trpi, ko je preobremenjeno.

Zakaj bi ga preobremenili s svojim 'nabiranjem energije'?

Petra Arula, foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez