Zelenjava, sadje in polnozrnata žita za daljše življenje

4. 9. 2011
Deli
Zelenjava, sadje in polnozrnata žita

Današnji stoletniki so vse življenje praviloma jedli nizkokalorične obroke, zasnovane na zelenjavi, sadju in polnozrnatih žitih.

Zmanjšajte vnos kalorij za 20 odstotkov

To pomeni, da nehajte jesti, preden ste popolnoma siti. Stoletniki na dan povprečno zaužijejo okoli 1900 kalorij, v svojem življenju pa so jedli tudi manj. Tako se ne boste redili in zmanjšali boste nastanek prostih radikalov, ki so stranski proizvod presnove.

Jejte zgodaj

Stoletniki v Kostariki, na Sardiniji in Okinawi jedo kosilo najpozneje okoli poldneva in večerjajo najpozneje okoli petih popoldne. Tako telo preskrbijo z dovolj energije za ves dan, sladkor v krvi pa nima hitrih vzponov in padcev.

Tridnevna dieta

Spite od sedem do osem ur vsako noč. Približno petnajst minut pred spanjem dokončajte vse opravke, da se boste znebili skrbi, ki bi vam lahko motile spanec. Če težko zaspite, se pred spanjem izogibajte spodbujajočim dejavnostim, kot sta gledanje televizije ali telovadba.

Toda za vsakogar veljajo drugačna pravila. Nekateri pravijo, da jim telovadba pomaga utoniti v sanje. Seks priporočajo kljub temu, da je spodbujajoča dejavnost, saj nas pomirja, zbližuje, osrečuje.

Preuredite dom in um. Iz hladilnika odstranite nezdravo hrano, znebite se hidrogeniziranih maščob, predelanih žit in vse predelane in neekološko pridelane hrane. Začnite tridnevno dieto – cilj se je navaditi na kakovostno hrano in razumne količine. Jejte tri četrtine običajnih obrokov in tako zmanjšajte vnos kalorij, kar dokazano zmanjšuje senilnost. Medtem pijte vodo s sokom limete ali limone ali zeleni čaj. To bo pospešilo izločanje strupov iz telesa.

Več o najnovejših dognanjih o prehrani, podkrepljenimi z znanstvenimi rezultati in osredotočenimi na naš hormonski sistem, si preberite v članku Hormonska terapija: Spremenite svoj življenjski slog.

V branje priporočamu tudi naš nedavni prispevek Kako dočakati sto let.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja