V razmerju obstajata 2 kritična trenutka

3. 3. 2024
Deli
V razmerju obstajata 2 kritična trenutka (foto: profimedia)
profimedia

Vsi vemo, da je za uspešno razmerje ključna zdrava komunikacija. To pa ne velja le v napetih situacijah, kot so prepiri ali nujne okoliščine, ampak tudi v prijetnih trenutkih, ko s partnerjem delimo dobro novico. Način, kako se naš partner odziva in komunicira v teh trenutkih, lahko bodisi poveča zadovoljstvo v razmerju bodisi nakazuje njegov konec.

V razmerju obstajata dva kritična trenutka, ki lahko močno vplivata na njegovo prihodnost.

Kako se partner odziva v prepiru

Raziskave kažejo, da so prepiri in težave v komunikaciji med najpogostejšimi razlogi za konec razmerij. Ključno ni le, o čem se s partnerjem prepirata, ampak tudi, kako.

Na primer ton partnerjevega glasu, nagnjenost k prekinjanju sogovornika ali poveličevanje lastnih težav lahko močno vplivajo na razplet spora. Čeprav prepir sam po sebi ni škodljiv, pa lahko obrambna drža, trma ali umikanje od pogovora škodujejo razmerju.

Če pa po drugi strani med prepirom ugotovite, da je vaš partner kljub vajinim različnim pogledom razumevajoč, skrben in prijazen, ima to zdravilni učinek v težkih časih. Tudi med prepirom je mogoče ohranjati spoštljiv ton in partnerju kljub nestrinjanju dati vedeti, da vam je mar zanj. Tak način prepiranja temelji na reševanju težav brez obtoževanja ter spoštljivem ravnanju.

Kako se partner odziva na dobre novice

Deljenje dobrih novic in trenutkov veselja s partnerjem lahko bodisi izboljša bodisi poslabša kakovost vajinega razmerja, odvisno od njegovega odziva. Ko partner deli vaše veselje, je to znamenje, da mu je mar za vašo srečo in dobro počutje. V teh trenutkih lahko ugotovite, kako zelo ste mu pomembni.

Priložnosti za to lahko najdemo vsak dan. Raziskave kažejo, da je ključnega pomena pozitivno in pozorno odzivanje, ko se partner želi povezati z vami tako, da vam nekaj reče, postavi vprašanje ali naredi gesto, s katero išče vašo pozornost.

Na primer, da vaš partner opazi čudovit cvet med sprehodom. Da bi se povezal z vami in delil svoje veselje, bi lahko rekel: »Zelo sem vesel, da sva danes šla na dolg sprehod!« Če se na to odzovete pozitivno, na primer da nekaj časa skupaj opazujeta cvet ali da predlagate, da bi preživela skupaj še več prostega časa, na primer: »Tudi jaz sem uživala! Kaj praviš, da ta vikend preizkusiva novo pohodniško pot?«, lahko na preprost način poglobite vajin odnos.

Da se lahko pozitivno odzivamo na partnerjeve dobre novice, moramo najprej poskrbeti zase

Strokovnjaki za odnose pa prav tako poudarjajo pomembnost skrbi za lastno duševno zdravje, da postanete bolj odziven partner. Raziskovalci so namreč ugotovili, da se ljudje bolj odzivamo z navdušenjem na partnerjeve dobre novice, ko sami doživljamo pozitivna čustva.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar