Osebno pismo, ki ga je Umberto Eco poslal vnuku

7. 3. 2024
Deli
Osebno pismo, ki ga je Umberto Eco poslal vnuku (foto: profimedia)
profimedia

Umberta Eca poznamo iz večkrat nagrajenega romana Ime vrtnice, ob tej priložnosti pa vam predstavljamo njegovo manj znano, osebno pismo vnuku, ki ga morate prebrati. Z ženo Renato, profesorico umetnosti, je namreč imel sina in hčerko.

Ne bi rad, da bi to pismo zvenelo preveč poučno, da bi ti govoril o ljubezni do bližnjih, domovine, človečnosti in podobno. Tega ne bi niti poslušal (ti ste že odrasel, jaz pa prestar), ker se je sistem vrednot tako spremenil, da moja priporočila morda niti niso primerna. Zato ti želim dati samo en namig, ki ti lahko koristi zdaj, ko uporabljate pametne telefone.

Ne bom ti rekel, da ne uporabljaj telefona zaradi strahu, da bi zvenel kot neumen starec. Sam uporabljam mobilni telefon. Rad bi spregovoril o bolezni, ki je prizadela tvojo generacijo in tisto pred vami, ki že študira na univerzah. Govorim o izgubi spomina.

Resnica je, da če želite izvedeti, kdo je Karel Veliki ali kje je Kuala Lampura, samo kliknite gumb in takoj boste vse izvedeli na internetu. Naredite to, ko to potrebujete, in potem shranite to novico, če jo potrebujete za šolo, na primer. Slaba novica je, da vas ideja, da lahko računalnik kadar koli odgovori na vaše vprašanje, odvrne od ideje, da bi si karkoli zapomnili.

Ta pojav lahko primerjamo takole: človek se odloči, da ne bo več hodil peš, ko ve, da lahko vedno gre iz ene ulice v drugo z avtobusom ali avtom. Če pa nehate hoditi, se boste spremenili v osebo, ki se je prisiljena premikati na invalidskem vozičku. Oh, vem, da se ukvarjate s športom in znate zgraditi svoje telo, ampak gremo nazaj k možganom. Možgani so kot mišice v nogah. Če se nehate gibati, bo ohlapno in spremenili se boste v idiota. Poleg tega smo vsi v nevarnosti, da v starosti zbolimo za Alzheimerjevo boleznijo in eden od načinov, da se tej nadlogi izognemo, je urjenje spomina.

To je moj recept. Vsako jutro se naučite kratko pesmico, kot smo bili prisiljeni, ko smo bili otroci. S prijatelji lahko načrtujete tekmovanje. Če ne marate poezije, potem se spomnite sestave svoje najljubše nogometne ekipe, vendar morate poznati igralce ne le ekipe, za katero navijate, ampak tudi igralce drugih ekip, pa tudi njihove prejšnje sestave. Tekmujte, da si zapomnite naslove knjig, ki ste jih prebrali. Se vaši prijatelji spomnijo imen mušketirjev iz filma in knjige "Trije mušketirji"? Če ne želite brati Treh mušketirjev (potem ne veste, kaj zamujate), se podobno igro igrajte s prebrano knjigo. 

Vprašajte se, zakaj so računalnik nekoč imenovali elektronski možgani. To je zato, ker je oblikovan po vzoru naših možganov, vendar so naši možgani veliko močnejši in boljši.

Možgani so računalnik, ki je vedno z vami, njihove zmogljivosti se širijo z vadbo, vaš računalnik pa po dolgotrajni uporabi izgubi hitrost in ga je treba zamenjati že po nekaj letih. In vaši možgani vam ne bodo odpovedali, ko boste starejši. Pri 90 letih pa si bodo, če jih vadite, zapomnili več, kot se spomnite zdaj.

Potem je tu še zgodovinski spomin, ki ni povezan z dejstvom vašega življenja ali tem, kar berete. Shranjuje tiste dogodke, ki so se zgodili pred vašim rojstvom. Danes, ko greš v kino, moraš priti na začetek filma. Ko se začne film, je tako, kot da te ves čas vodijo za roko in razlagajo, kaj se dogaja. V mojih časih si lahko stopil v kino kadarkoli, tudi sredi filma. Veliko dogodkov se je že zgodilo pred tvojim prihodom. Rodil sem se v času, ko je bilo pomembno vedeti in razumeti, kaj se je zgodilo pred menoj. To je bilo potrebno, da sem bolje razumel današnje dogodke.

Danes naj bi te šola naučila, da se spomniš, kaj se je zgodilo, preden si se rodil, vendar nisem videl, da bi to storila pravilno. Različne raziskave kažejo, da današnja mladina, tudi študentska mladina, rojena leta 1990, ne ve in morda noče vedeti, kaj se je zgodilo leta 1980, kaj šele, kaj se je zgodilo pred 50 leti.

Upoštevajte, da lahko svoj spomin trenirate ne le s pomočjo knjig in revij, ampak tudi s pomočjo interneta. Internet je uporaben tudi za raziskovanje zgodovine, ne le za klepet z družbo. Kako so dinozavri izumrli? Kako se je imenoval bikov prednik? Pred sto leti je bilo tigrov več kot danes, zakaj? Kdo je bil drugi papež v zgodovini? Kdaj je bil ustvarjen Mickey Mouse?

O teh vprašanjih bi lahko našteval in vsa bi bila odlična tema za raziskovanje.  Prišel bo dan in postaral se boš, če se vsega tega naučiš in si nekaj od tega zapomniš, se ti bo zdelo, da si živel tisoč let. In tvoji prijatelji, ki ne raziskujejo, ne berejo in se ne spominjajo, bodo živeli samo eno majhno, kratko življenje.

Vir: stil.kurir.rs

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord