Najmočnejši kozmični izbruh žarkov gama zadel Zemljo

9. 10. 2023
Deli
Najmočnejši kozmični izbruh žarkov gama zadel Zemljo (foto: profimedia)
profimedia

Zemljo je zadel najmočnejši val žarkov gama, kar jih je bilo kdaj zabeleženo. 

Nova znanstvena raziskava je razkrila, da je naš planet prejel osupljivo močan val žarkov gama iz skrivnostnega pulzarja. Pulzar je zelo namagnetena, vrteča se nevtronska zvezda, ki oddaja žarke elektromagnetnega valovanja. Oddaja redne impulze elektromagnetnega sevanja, ki segajo od radijskih valov do žarkov gama.

En močan val energije, ki izvira iz oddaljenega pulzarja, je nedavno zadel Zemljo

Močan kozmični izbruh žarkov gama, ki ga je zaznalo veliko število teleskopov v Namibiji, je bil najmočnejši zabeležen doslej. 

Vir te izredno močne eksplozije žarkov gama je Vela Pulsar (radijski, optični, rentgenski in gama sevajoči pulsar, povezan z ostankom supernove Vela v ozvezdju Vela), ki je od nas oddaljen približno tisoč svetlobnih let. Gre za ostanek ogromne zvezde, ki je eksplodirala v supernovi pred približno 10 tisoč leti.

Najnovejša študija, objavljena v reviji Nature Astronomy, je razkrila, da najbolj energijsko intenzivni žarki gama, ki so jih kdaj zabeležili, izvirajo prav od tod.

Skoraj 1000 svetlobnih let od mesta, kjer trenutno sedite, torej leži vrteča se, močno namagnetena nevtronska zvezda, ki je tako gosta, da je bi ena žlica njene mase bila enako težka kot Mount Everest. 

5. oktobra so znanstveniki objavili, da podatki iz observatorija High Energy Stereoscopic System (HESS) v Namibiji kažejo, da je ta kozmični čudež pravkar postal še malo bolj izjemen. Zdi se, da je Vela sprostila najvišjo energijsko sevanje, ki je bilo kadarkoli videno iz pulsarja.

Običajno se pričakuje, da bodo pulsarji oddajali sevanje z energijami pod desetinami gigaelektronvoltov (GeV), kaj šele, da bi spadali v skrajno področje TeV (1 gigaelektronvolt je enak 1 milijardi elektronvoltov).

"Iskali smo pulzno emisijo iz Vele pri nižjih energijah," je dejal Djannati-Ataï, znanstvenik v laboratoriju Astroparticle & Cosmology v Franciji, "toda zaznavanje fotonov, ki so dosegli 20 TeV, je bilo res presenečenje." Edini drugi pulsar, ki je bil kadar koli viden, da ima emisije na ravni TeV, je Crab Pulsar, ki se nahaja več kot 6000 svetlobnih let od Zemlje - vendar je celo ta dosegel najvišjo vrednost okoli 1 TeV.

Že so se pojavila številna ugibanja, ali to pomeni, da nezemljani poskušajo stopiti v stik z nami in so vir energije, ki je zadel Zemljo, v resnici poslali namerno. "Žal ne," je za MailOnline povedal eden od avtorjev raziskave. Obstaja povsem znanstvena razlaga: močan val žarkov gama je zadel Zemljo, ker Vela pulsar med vrtenjem oddaja te žarke. 

Vir: space.com

Več na: metropolitan.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja