Ljudje, ki so globoko v sebi nesrečni, a se pretvarjajo, da so v redu

9. 4. 2024
Deli
Ljudje, ki so globoko v sebi nesrečni, a se pretvarjajo, da so v redu (foto: shutterstock)
shutterstock

Kako izgledajo vedenja tistih, ki so v resnici nesrečni, a se odlično pretvarjajo, da je vse v redu? 

Pomembno je na začetku poudariti, da vas ti ljudje ne poskušajo manipulirati, da bi mislili, da so v redu – ampak zgolj poskušajo preživeti kljub notranjim bitkam, ki jih bijejo vsak dan.

So mojstri prikrivanja

Ljudje, ki so skrivoma nesrečni, pogosto postanejo mojstri v skrivanju svojih iskrenih čustev. Postali so tako dobri v tem, da lahko preslepijo skoraj vsakogar. Masko sreče in zadovoljstva nosijo tako prepričljivo, da je težko videti bolečino pod njo.

Če pa pozorno opazujete, boste opazili subtilne nepravilnosti v njihovem vedenju. Morda se smejijo malo preveč glasno ali se smehljajo malo preširoko. Njihovo veselje in vedenje na splošno pogosto deluje prisiljeno ali pretirano. Ne gre za prevaro; gre samo za poskus preživetja. S tem namreč poskušajo zaščititi sebe – in pogosto tudi druge – pred bolečino, ki jo nosijo v sebi.

Izogibajo se osebnim vprašanjem

Sprva morda mislite, da le varujejo svojo zasebnost. Toda sčasoma ugotovite, da je izogibanje osebnim vprašanjem način, na katerega skrivajo svoje notranje bitke. Nočejo namreč razkriti globine svoje nesrečnosti ali obremenjevati drugih s svojimi težavami. To je subtilno vedenje, ki ga sprva spregledamo, toda ko ga enkrat opazimo, postane žalosten opomnik na bolečino, s katero se je spopadajo za svojo veselo fasado.

Neobičajni vzorci spanja

Ljudje, ki skrivajo globoko zakoreninjeno nesrečo, imajo pogosto tudi neobičajne vzorce spanja. Morda ostajajo pokonci pozno v noč ali imajo težave z nespečnostjo. Po članku Ameriškega inštituta za srce, pljuča in kri obstaja močna povezava med motnjami spanja in duševnimi zdravstvenimi težavami, kot je depresija. Če se nekdo nenehno pritožuje nad pomanjkanjem spanja ali se zdi ves čas utrujen, je to lahko subtilen znak, da se bori z notranjimi demoni.

Perfekcionizem ali motnje hranjenja 

Perfekcionizem je pogosto znak skrite žalosti. Ljudje, ki so globoko nesrečni, morda čutijo potrebo po nadzorovanju svoje okolice, ker ne morejo nadzorovati svojega notranjega čustvenega stanja. Podobno funkcijo imajo stroge diete ali motnje hranjenja, skozi katere človek prav tako izraža nadzor, ki ga ne more imeti nad drugimi stvarmi.

Ti posamezniki lahko postanejo pretirano natančni in iščejo popolnost v vsem, kar počnejo. Bodisi gre za delo, hobije, prehrano ali celo osebno urejenost, osredotočajo se na najmanjše podrobnosti kot način, da se odvrnejo od svojih čustev.

Pomanjkanje skrbi zase

Ljudje, ki nosijo težko čustveno breme, pogosto zanemarjajo skrb zase. To se lahko manifestira na različne načine, od ignoriranja fizičnega zdravja do zanemarjanja čustvenega počutja. Morda boste opazili, da so prenehali z dejavnostmi, v katerih so nekoč uživali. Morda se slabo prehranjujejo, ne gibajo ali zanemarjajo osnovno higieno.

Vedno so na voljo drugim

To se morda zdi protislovno, toda ljudje, ki so globoko nesrečni, pogosto storijo vse, da bi osrečili druge. Vedno, kako je biti na dnu, in nočejo, da bi se kdorkoli drug počutil tako kot oni. Njihove lastne izkušnje s skrito žalostjo jim dajo edinstveno sposobnost, da se vživijo v druge. Toda medtem ko so zaposleni s skrbijo za vse druge, pogosto zanemarjajo lastne potrebe in čustva.

Zavračajo povabila

Ljudje, ki so skrivoma nesrečni, se pogosto umaknejo iz družabnih dejavnosti; ne iz nezanimanja, ampak ker poskušajo prikriti svoja prava čustva. Morda se bojijo, da bo njihova žalost razkrita, če bodo preveč časa preživeli z drugimi.

Redko prosijo za pomoč

Najpomembnejše, kar morate razumeti, je, da posamezniki, ki so skrivoma nesrečni, pogosto težko prosijo za pomoč. Tako zelo so navajeni skrivati svojo bolečino in nositi pogumen obraz, da je zamisel o iskanju pomoči in priznanju, da niso v redu, skoraj nemogoča. Morda se bojijo sodbe, ne želijo obremenjevati drugih ali verjamejo, da bi morali biti sposobni sami obvladovati svoje težave. Ta odpor do iskanja pomoči je lahko eden najbolj očitnih znakov skrivanja žalosti.

Če opazite, da nekdo kaže ta vedenja, ne oklevajte: pristopite do njega, vprašajte ga, kako je, in bodite sočutni. Včasih lahko že zavedanje, da nam nekdo stoji ob strani, naredi veliko razliko.

Povzeto po Hackspirit.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar