Kontroverzna študija pravi, da višji kot ima ženska inteligenčni količnik, manj si želi otrok

14. 6. 2015
Deli
Ali inteligenčni količnik resnično vpliva na njeno željo po otrocih? (foto: Profimedia)
Profimedia

Imeti otroka ali ne, je izbira, ki je izredno osebne narave. In ker je tako osebne narave, nanjo ne more nihče (in nič) vplivati, kajne? Evolucijski psihologi trdijo drugače.

Naš odnos do koncepta starševstva, se je v sodobni industrijski družbi vsekakor zelo spremenil. Teoretiki, ki se ukvarjajo z demografskimi faktorji, poskušajo odkriti razloge, zaradi katerih se danes ljudje odločijo za otroke - predvidevajo, da so ti razlogi zelo drugačni od tistih pred, na primer, stotimi leti. Namreč - logika sodobne družbe je popolnoma podrejena finančni racionalizaciji, rekoč, da so naše najbolj racionalne odločitve znotraj obstoječe družbe tiste, ki vodijo k izboljšanju monetarnega stanja - povedano drugače, prava odločitev je tista, ki prinese več denarja.

Zakaj se potem ljudje danes sploh še odločajo za otroke, če pa so otroci strošek? Milton Friedman, raziskovalec, Nobelov nagrajenec in zagovornik liberalnega kapitalizma, je trdil, da je odgovor na to vprašanje obenem tudi ključ do razumevanja razlogov za upade natalitete v tovrstnih družbah. 

Nedavno objavljena študija (na voljo tule, temelji pa na nacionalni britanski študiji razvoja otrok, ki se jo vodi že od leta 1958), avtor katere je Satoshi Kanazawa, povzema prav tisto, kar je Satoshi omenil že v svoji knjigi The Intelligence Paradox (Paradoks inteligence), kjer je nakazal kontroverzen zaključek, v katerem razkriva korelacijo med žensko inteligenco in njeno željo po otrocih.

Kot trdi Satoshi, da naj bi se pri ženskah za vsakih 15 točk inteligenčnega količnika (IQ) želja po otrocih znižala za okoli 25%.

Povezava deloma vključuje tudi moške, kjer se nakazuje, da naj bi bolj inteligentni fantje in dekleta izbrali življenje brez otrok v zgodnjih odraslih letih, kar pa naj bi v kasnejšem odraslem obdobju ne veljalo več za moške, temveč le še za ženske. 

Študija obenem vključuje tudi informacijo, da fantki podedujejo inteligenco po materi, punčke pa inteligenco dedujejo tako po materi, kot tudi po očetu. To pomeni, da imajo ženske veliko večji vpliv na razvoj inteligence prihodnjih generacij, kot pa moški. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja