Kako se pogovarjati z otrokom o vojni?

24. 10. 2023
Deli
Kako se pogovarjati z otrokom o vojni? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Številni ljudje po vsem svetu čutijo posledice nove vojne v Izraelu, skupaj s tistimi, ki jih je prizadela vojna v Ukrajini. Za odrasle je že samo po sebi težko opazovati tako nasilje in sovraštvo, še posebej težko pa je to pojasniti otrokom.

Spodaj najdete nekaj nasvetov, kako pristopiti k tej temi in poskrbeti za svojega otroka ter zase v luči strašljivih dogodkov.

Za pogovor o vojni se odločite takrat, ko boste lahko otroku namenili dovolj časa

Bodite iskreni, vendar pazljivo izberite besede, da ne bi otroka preveč prestrašili. Informacije posredujte postopoma in pozorno opazujte otrokove odzive.

Sprašujte, ali ima kakšna vprašanja, in nato odgovarjajte le na tisto, kar vas vpraša, brez dodatnih podrobnosti. Če ustvarite varno okolje, v katerem se otrok počuti dobro, bo postavljal nadaljnja vprašanja, ko mu bodo prihajala na misel.

Morda se zdi težko zagotoviti občutek miru in varnosti v svetu, kjer ni zagotovila za varnost, a za vašega otroka ste vi najpomembnejši vir varnosti. Če ste mirni in trdni, se bo tudi otrok počutil bolj varnega.

Omejite otrokov stik z novicami

Na družabnih omrežjih in novičarskih portalih prikazujejo grozljive in nasilne fotografije. Te slike ne bodo pomagale otroku razumeti dogodkov, saj so preveč pretirane. Če želi otrok brskati po spletu, poiščite otroku prijazne novice, pri tem pa ga podprite in mu omogočite prostor za pogovor med brskanjem.

Povežite otroka z dobrosrčnimi ljudmi v skupnosti

Pogovorite se z otrokovim učiteljem, kako se otrok počuti v šoli. Če je vaš otrok tesnoben zaradi zastrašujočih dogodkov po svetu, prosite, naj se z njim pogovori tudi usposobljen strokovnjak, na primer šolski pedagog ali terapevt.

Ohranite rutino

Otroku bo predvidljivost rutine v pomoč, ko se svet zdi še posebej nepredvidljiv.

Poudarite pomočnike

V vsaki težki in nevarni situaciji obstajajo ljudje, ki stopijo naprej, da pomagajo drugim: na primer reševalci, gasilci, tisti, ki zbirajo potrebna sredstva za pomoč, prijatelji in družina, ki odpirajo svoje domove ljudem, ki so bili razseljeni. Poudarite to svojemu otroku.

S tem mu boste pokazali, da ljudje niso samo slabi in da vedno obstajajo takšni, ki priskočijo na pomoč. Kot je zapisala Anne Frank: »Kljub vsemu še vedno verjamem, da so ljudje v svojem srcu res dobri.« To je pomemben vir tolažbe: prepoznati, da je v svetu veliko dobrega, tudi če se zavedamo trpljenja.

Ni enostavnih odgovorov na to, kako razumeti ali kaj storiti, ko opazujemo trpljenje drugih. Pot skozi težave vodi preko povezanosti z ljubljenimi. Vaša zmožnost, da ste prisotni, iskreni in mirni, bo pomagala otroku, da se počuti bolj varnega.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar