Kako se je mlad par odločil za življenje v avtobusu

14. 8. 2016
Deli
Življenje v avtobusu (foto: Shutterstock )
Shutterstock

Življenje v kaotičnem hitenju, neskončno garanje z namenom, da plačuješ najemnino in stroške, ki se nenehno višajo, na koncu pa ti tako ali tako ne ostane prav dosti denarja, niti časa za življenje. Mlada Američana Andrew in Julie Puckett sta se odločila, da imata tega dovolj in kupila star šolski avtobus, katerega sta spremenila v majhno, a idilično in udobno domovanje.

Živela sta v starem in neprivlačnem stanovanju, kjer ju je pozimi zeblo, poleti pa je bilo neznosno vroče, poleg vsega se je nahajalo v nevarni četrti, a sta si ga lahko finančno privoščila. Nakar so jima najemnino povišali za 30 odstotkov. Ker nista želela plačevati višje najemnine, so ju lastniki vrgli iz stanovanja in našli druge najemnike.

Zaskrbljujče je, da gre za situacijo, ki doleti mnoge, a dobra novica je, da sta našla alternativo in še pomembneje - srečo. Rešitve torej obstajajo in srečo lahko vedno najdemo, potrebujemo le malo iznajdljivosti in veliko poguma, pravi mlad par, ki se ravna po sloganu:"Imej manj, živi več."

"Ko ne plačuješ najemnine, kar naenkrat veliko več denarja in časa ostane tvojega. Ko se nehaš obremenjevati z mislimi, kako priti do vsakega centa in z ostalimi birokratskimi nesmisli, se v možganih sprosti ogromno prostora za kreativno ustvarjanje. Ne pravim, da bi moral vsakdo prodati svoje imetje in kupiti avtobus, kot sva to storila midva. Tudi to zahteva veliko načrtovanj in vprašanj, ki jih je potrebno pretehtati, preden veš, ali je takšen življenjski stil zares pravi zate. Kar hočem povedati je, da ne glede na to, kakšne so tvoje sanje, verjami v moč nečesa, kar ni nujno skladno z družbo in njenimi pričakovanji. Sledi najinemu potovanju in morda dobiš idejo za svojo lastno avanturo," pove Julie.

Julie in Andrew v svojem domovanju

"Ljudje, ki spremljajo najino življenje na blogu, so navdušeni in pravijo, da bi tudi sami želeli storiti kaj takšnega, vendar v primeru, da ne bi imeli služb, otrok, živali, kreditov... A tudi midva imava službe, plačujeva račune, imava živali. Odločila pa sva se, da živiva drugače. Imela sva izbiro – ali izprazniva vse najine prihranke za novo najemnino ali pa za tveganje, ki nama bo poplačano na dolgi rok." Za star šolski avtobus in popolno prenovo v domovanje sta odštela med osem in devet tisoč evrov.

Notranjost avtobusa

Julie, kaj vaju je življenje v avtobusu naučilo?

Življenje v avtobusu naju odlično uči fleksibilnosti in odpornosti. Stvari v življenju skoraj nikoli ne gredo čisto po naših načrtih, zato je dobro najti način, kako uživati v življenju tudi takrat, ko se znajdeš v stiski.

Sta že imela kakšno krizo?

K sreči je bila edina kriza zaenkrat, ko je zavarovalnica preklicala zavarovanje avtobusa en mesec po tem, ko sva ga kupila. Iskanje nove zavarovalniške družbe je bilo precej težavno, a sva tudi to uspela urediti.

Največja prednost življenja v avtobusu?

Najboljša stvar je, da lahko premikava svojo hišo kamorkoli želiva. Zelo rada potujeva, zato je to največji bonus. Življenje v avtobusu nama ponuja toliko različnih možnosti! Vedi, da imeti življenje, ki ti nudi svobodo, je mogoče. In če iščeš srečo, jo boš lahko našel tudi v manjših prostorih.

Poglej v notranjost njunega doma:

Pripravila Ana Vehovar

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja