Einsteinova tehnika REŠEVANJA TEŽAV

20. 4. 2024
Deli
Einsteinova tehnika REŠEVANJA TEŽAV (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko se naslednjič znajdete v težavni situaciji, uporabite to Einsteinovo tehniko.

Slavni znanstvenik Albert Einstein še danes velja za enega najinteligentnejših ljudi v zgodovini. Preden se začnete razburjati ali obupovati nad težavami, poskusite to tehniko.

Einsteinova strategija reševanja težav

1. Redefinirajte problem

Definiranje problema ima pomembno vlogo pri njegovem reševanju. Na primer, če redefinirate potrebo po tem, da morate do konca dneva narediti določeno stvar, s tem, da pol ure z iščete rešitve, ki vam bodo olajšale to delo, boste postali veliko bolj produktivni. 

2. Na problem poglejte z vseh zornih kotov

Na težavo, s katero se soočate, ne glejte samo od spredaj, ampak poskusite na stvari pogledati z več zornih kotov. Seveda se ni priporočljivo izgubljati v podrobnostih, a tudi ni dobro, da se zataknete na eni točki. Poskusite stopiti nekaj korakov nazaj in na stvari pogledati iz širše perspektive. Kaj vse še obkroža ta problem? Kaj vse je povezano z njim?

3. Problem razdelite na več delov

Ko se soočate z velikim izzivom, ga razdelite na več delov in jih poskušajte rešiti enega za drugim. Ne samo, da boste lažje razumeli situacijo, v kateri ste, ampak boste bolje videli možno rešitev.

4. Upoštevajte vse možne posledice

Preden sprejmete nadaljne odločitve, premislite, v katere smeri bi se lahko razvila vaša težava. Predstavljajte si, kako bi se lahko situacija odvijala dalje in kaj bi to pomenilo za vas in za druge. Na ta način boste v mislih ustvarili več možnih scenarijev, ki vam bodo dali širši vpogled.

5. Ustvarite motivacijski kontekst

Ko razmišljate o problemu, ne uporabljajte negativnih konstruktov, ampak nanj glejte kot na nov, razburljiv izziv ali uganko, ki jo je treba razvozlati. Pri tem upoštevajte še nekaj: izziv oblikujte v vprašanje.

6. Kaj je najslabši scenarij?

Pomislite na najhujše, kar se lahko zgodi v tem primeru. Ko enkrat razumete, kakšen neuspeh bi vas lahko pripeljal do te situacije, boste motivirani, da naredite vse, kar je v vaši moči, da dosežete svoj cilj. Hkrati pa se s tem lahko tudi soočite s strahom pred neuspehom.

7. Raziščite vzroke

Poskušajte se spomniti vzrokov, ki so povzročili težavo ali vas do nje pripeljali. Ne preskočite tega koraka, še posebej, če je vaša situacija zelo zapletena. Tako boste veliko lažje našli dobro rešitev. Ko boste več pozornosti posvetili analizi samega problema, boste ugotovili, da trud, ki ste ga vložili, ni bil zaman. Ste že našli svojo rešitev?

Sensa.mondo.rs

Preberite si še:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar