7 znakov, da je oseba čustveno nezrela

14. 6. 2023
Deli
7 znakov, da je oseba čustveno nezrela (foto: shutterstock)
shutterstock

Čustvena zrelost je ključna za zdrave in izpolnjujoče medosebne odnose, saj nam omogoča, da se soočamo s čustvi na zdrav način ter vzpostavljamo globlje povezave. Poglejte si nekaj pomembnih znakov, ki lahko kažejo na čustveno nezrelost. 

1. Ne obvladuje svojih čustev

Čustveno nezrela oseba ne zmore zavestno zares razumeti in predelati svojih čustev, zato so tudi njene reakcije temu primerne. Pogosto burno in iracionalno reagira, ima neučinkovite izbruhe jeze, se takoj postavi "v obrambo" takrat, ko jo nekaj prizadene, za svoje občutke pa več ali manj obtožuje druge ali pa se enostavno zapre vase.

2. Težko sprejema čustva drugih

Tudi če drugi na popolnoma sprejemljiv način izrazijo svoje občutke, je osebi ob tem neprijetno. Morda celo očita drugim, da so pretirano čustveni ali da pretiravajo, kadar delijo svoja čustva.

3. Obnaša se "otročje"

Čustveno nezrela oseba je v mnogih pogledih podobna otroku; ne zmore sklepati kompromisov in iskati rešitev, saj pričakuje, da bodo rešitve našli drugi. Namesto tega vztraja pri svojem in trmari, brez, da bi se ob tem ozirala na druge.

4. Ignorira težave

Nezrela oseba ignorira težave (lastne in v odnosu) v upanju, da bodo izginile. Morda se pretvarja, kakor da se nekaj ni zgodilo, ko pa se drugi hoče z njo pogovoriti, mu lahko očita, da ne zna spustiti preteklosti ali da se osredotoča le na negativne stvari.

5. Ne zmore se spopadati s konflikti

Čustveno nezrela oseba ne razume, da ima vsak odnos izzive, kamor spadajo tudi konflikti. Težko se spopada s konflikti, zato se jim povsem izogiba, ali pa ima tako burne reakcije, da konflikt ni nikoli produktiven.

6. Vedno krivi druge

Čustveno nezrela oseba vam bo povedala, da je vedno bila kriva druga oseba. Tudi v konfliktu ne bo videla svoje odgovornosti. Ni pripravljena sprejeti odgovornosti za lastne napake in krivca vedno poišče drugje.

7. Obremenjuje se z videzom

Čustveno nezrela oseba lahko pogosto čuti potrebo po tem, da drugim pokaže, kako "popolna" je. Morda ima željo po izpostavljanju na družbenih omrežjih, ali pa opazite, da se v družbi obnaša bolj ljubeče, kakor takrat, ko sta sama.

Dobra novica je, da vsi lahko postanemo čustveno zrelejši. Prav vsak od nas lahko razvije veščine za boljše spopadanje in predelovanje svojih občutkov. 

Znaki, da je oseba pripravljena delati na čustveni zrelosti:

  • Opazi, da njene reakcije predstavljajo težavo;
  • Zaveda se, od kod čustvena nezrelost izvira in prepozna disfunkcionalne vzorce iz svoje družine;
  • Odprta je za učenje, strokovno pomoč, terapijo, branje knjig in druge načine, s katerimi bi si lahko pomagala.
  • Pripravljena je delati na izboljšanju svojih odnosov.

Znaki, da oseba ni pripravljena postati čustveno zrelejša:

  • Ne razume, v čem je težava.
  • Za vse težave krivi vas oziroma druge.
  • Redko se opraviči.
  • Vsaka oblika pomoči se ji zdi neumna in morda se celo posmehuje tistim, ki si poiščejo pomoč.

Prirejeno po: @the.holistic.psychologist

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja