2 uganki za spodbujanje uma

22. 6. 2018
Deli
2 uganki za spodbujanje uma (foto: Unsplash.com)
Unsplash.com

Zen je starodaven način razmišljanja, pri katerem dosežemo razsvetljenje z introspekcijo in uvidi. Od drugih ver in filozofij se loči po tem, da se pri iskanju odgovorov na vprašanja, ki jih prinaša življenje, ne upira na ustaljene oblike razmišljanja ali mišljenja.

Ena izmed osrednjih točk zena je intuitivno razumevanje. Zato besede in stavki nimajo stalnega pomena, logika pa je marsikdaj nepomembna. Besede imajo pomen samo v odnosih do osebe, ki jih uporablja, do osebe, ki so ji naslovljene, in okoliščin, v katerih so uporabljene. Zen menihi dobijo različne koane, o katerih nato preudarjajo. Koani so na pogled nerešljive uganke, njihov namen pa je prisiliti človeka, da išče rešitve onkraj meja linearnega mišljenja. Pri linearnem mišljenju za to, da pridemo do rešitve, uporabljamo ustaljene miselne vzorce. Drugače povedano, samoumevne odgovore iščemo na samoumevnih krajih. Koani nimajo odgovorov, vsaj ne v smislu našega običajnega logičnega mišljenja. Vendar pa v zenu ni nemogočih vprašanj ali problemov. Odgovor lahko najdemo v vprašanju ali v svoji notranjosti. Do njega pridemo tako, da zavržemo običajni način razmišljanja in dovolimo intuiciji, da nam da odgovor.

Za primer si oglejte priliko o ploskanju ene roke:

Mojster templja Kennin se je imenoval Mokurai ali Tihi grom. Imel je varovanca po imenu Tojo, ki je bil star komaj 12 let. Tojo je videl, da hodijo starejši učenci vsako jutro in vsak večer v mojstrovo sobo po napotke za sanzen, usmerjanje osebnega razvoja. Pri tem so dobivali koane, da jim misli ne bi uhajale k nebistvenim stvarem.

Tojo si je zaželel, da bi tudi sam začel s sanzenom: »Malo še počakaj,« je rekel Mokurai. »Premlad si«. Toda deček je vztrajal in učitelj je navsezadnje popustil. Zvečer je mali Tojo šel ob pravem času do praga Mokuraijeve sobe za sanzen. Udaril je ob gong, da bi naznanil svojo prisotnost, se trikrat spoštljivo priklonil pred vrati, nato pa vstopil in sedel pred mojstra v spoštljivi tišini. »Kadar dlan udari ob dlan, lahko slišiš zvok ploska«, je rekel Mokurai. »Ti pa mi pokaži zvok ploskanja ene dlani«.

Tajo se je priklonil in odšel v svojo sobo, da bi razmislil o nalogi. Skozi okno je slišal glasbo gejš. »A, že vem« je vzkliknil. Ko mu je naslednji večer mojster ukazal, naj pokaze zvok ene roke, je Tojo začel igrati glasbo gejš. »Ne, ne«, je rekel Mokurai. »Ni dobro. To ni zvok ene roke. Sploh nisi razumel«.

Ker je mislil, da ga taka glasba lahko moti pri razmišljanju, se je Tojo preselil v mirnejšo sobo. »Kaj je lahko zvok ene roke!« je razmišljal. Slučajno je zaslišal kapljanje vode. »Že vem«, je pomislil. Ko je naslednjič stopil pred mojstra, je posnemal kapljanje vode.

»Kaj je to?« je vprašal Mokurai. »To je zvok kapljanja vode, ne pa zvok ploskanja ene roke. Poizkusi znova«.

Tajo je zaman meditiral, da bi slišal zvok ploskanja ene roke. Slišal je vzdihe vetra, toda Mokurai tega zvoka ni sprejel. Slišal je klic sove. Tudi tega mojster ni sprejel. Zvok ploskanja ene roke niso bile niti kobilice. Tajo je šel k Mokuraiju več kot desetkrat, vsakič z drugačnim zvokom. Vsi so bili napačni. Skoraj eno leto je tuhtal, kakšen naj bi bil zvok ploskanja ene roke. Končno se je zatopil v resnično meditacijo in transcendiral vse zvoke. Šel je onkraj in presegel svoje omejitve ter dvome.

»Nobenih novih zvokov ni več mogel zbrati,« je pozneje pojasnil Mokurai, »zato je dosegel brezzvočni zvok.« Tako je Tajo izvếdel zvok ploskanja ene roke.

Uganke uporabljajo obe polovici možganov, da odpirajo naš um in prestavljajo meje ustaljenega mišljenja ter utirajo nove poti v možganih. Ko se odločite, da boste presegli svoje normalne miselne procese in poiskali odgovore v podzavesti, naredite še en korak do sproščanja svoje prirojene ustvarjalnosti.

Na spletni strani www.enchantedmind.com (Začarani um) najdete vsak dan nove uganke za levo in desno stran možganov. Njihovi avtorji trdijo, da bo »večino časa odgovor mogoče intuitivno spoznati, morda po krajšem preudarjanju. Preudarjanje se razlikuje od ugotavljanja. Ko nekaj preudarjate, o tem razmišljate iz vseh zornih kotov. Če ste spretni v tem, sami postanete problem, s katerim se ukvarjate. Ko postanete to, se rešitev razodene skoraj tako kot po čudežu. Če to večkrat počnete, se vam preproste, elegantne rešitve pokažejo v trenutku«.

Poskusite rešiti ti dve uganki. Kako vam je šlo?

Uganka za levo možgansko polovico

Vrzite čez krov

Na barki, ki plove po jezeru, je nekaj težkih kosov železa. Ali se v primeru, da železo vržete čez krov, gladina v jezeru dvigne, ostane enaka ali se zniža?

Uganka za desno možgansko polovico

Pivec kave

V restavraciji se gost pritoži natakarju, da v skodelici s kavo plava muha. Natakar odnese skodelico in obljubi, da bo prinesel svežo kavo. Čez nekaj trenutkov se vrne. Gost poizkusi kavo in ugovarja, da je dobil prejšnjo skodelico kave, le brez muhe. Prav ima, a kako je vedel?

 

 

Rešitvi:

1.     Barka prvotno izpodriva prostornino vode, ki je težka toliko kot ona (skupaj s tovorom železa). Ko vržemo železo čez krov, se izpodriv zmanjša za prostornino vode, ki tehta toliko kot železo. Železo na morskem dnu bo zavzelo manjšo prostornino, zato se bo gladina jezera znižala.

2.     Gost je v prvo skodelico že dal sladkor.

 

Knjiga: Poiščite svoj notranji jaz

Poskusite še: Freudov test: 8 vprašanj – 8 odkritij o vaši podzavesti

 

 

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez