Življenje po načelih wabi sabija

5. 4. 2011
Deli
Življenje po načelih wabi sabija

Oseba, ki živi skladno z wabijem, se veseli še tako majhne malenkosti in predvsem išče zadovoljstvo v sami sebi. Takšna oseba nima več potrebe po materialnem bogastvu in lastne vrednosti ne meri po tem, kar ima, temveč po tem, kar je. Izraz sabi pa predstavlja simbolični prikaz nečesa, kar je prehodno, od človeške lepote in narave pa do starinskih predmetov, ki z leti zgolj pridobivajo vrednost.

Sedanjost

Opustite nepotrebna razmišljanja o preteklosti in prihodnosti. Če boste zaživeli v sedanjosti, boste od življenja lažje dobili tisto najboljše, kar vam lahko ponudi. Dom in vrt, urejena po načelu wabi sabija, bi morala vsebovati elegantne stvari, ki spodbujajo osredotočenost in popolno zbranost. To so lahko abstraktne slike, sveče, sveže cvetje, malce zarjaveli jekleni predmeti ali pa veliko okno, skozi katerega lahko opazujete potovanje oblakov.

Da bi bili ves čas prisotni tukaj in zdaj, si lahko pomagate tudi z raznimi meditativnimi aktivnostmi, kot je na primer skrb za cvetje, čiščenje ali premikanje okrasnih predmetov. Bodite prisotni v tem, kar počnete, zadržite pozornost v sedanjosti in v svoj dom vnesite čim več svežine. Aktivnosti, ki vključujejo meditativni proces oziroma prisotnost v tem, kar počnemo, so lahko izredno konstruktivne.

Naravnost

Težite k temu, da se vaše domovanje ‘stopi’ z naravo in se pri notranji opremi odločajte za materiale in oblike, ki jih lahko najdete v naravi. Les, glina, kamen in volna bodo vaš dom napolnili z naravnim elementom, izogibajte pa se laminatu, sintetiki in plastiki, saj takšni materiali blokirajo povezovanje z naravo.

Spremembe

Uživajte v spoznanju, da je vsak dan drugačen, da je svet poln sprememb in da ni nič stalnega. Razmišljajte o svojem domu kot o projektu, ki je vedno aktualen in vedno v teku. Tudi vaš dom je namreč prostor, ki raste, se razvija in spreminja skupaj z vami iz dneva v dan. Sprejmite stališče, da je vsaka sprememba pozitivna, saj se nanaša na novo izkušnjo, pa četudi pri tem zgolj opazujete, kako bledijo vaše stenske police ali pa kako vaša najljubša okrasna blazina izgublja svojo obliko.

Ne obremenjujte se s tem, da morate določene stvari dokončati ali prenoviti. Po wabi sabiju sploh ni treba, da se zdi vse v vašem domu načrtovano, temeljito aranžirano ali popolno. Raje se večkrat odločite za kakšno manjšo spremembo, kot je na primer sprememba razporeditve okrasnih predmetov na vaših policah, in se veselite takšnih majhnih novotarij.

Sem in tja svoj dom osvežite s spremembo razporeda pohištva, s šopkom svežega cvetja ali z menjavo položajev slik.

Asimetrija

Osvobodite se pravila, da morajo biti stvari razporejene simetrično oziroma po točno določenih vzorcih. Simetrija sicer res ustvarja urejen in organiziran razpored, toda ko se možgani enkrat navadijo na takšno urejenost, hitro zgubijo zanimanje zanjo. Ozrite se okrog sebe in videli boste, da v naravi prevladuje asimetrična urejenost.

Ta spodbuja izvirnost, ustvarjalnost in inovativnost. Za začetek: ni treba, da so skodelice in kozarci iz istih servisov; tudi stoli ni nujno, da so popolnoma enaki, zato se odločajte vsaj za barvno raznolike blazine na njih; tudi pri osvetlitvi se malce poigrajte in stropno svetlobo kombinirajte z namiznimi svetilkami, saj se boste s tem izognili ostrim in velikim sencam.

Sprejemanje

Manj kot sprejemamo življenje takšno, kot je, bolj se pritožujemo in kritiziramo. Takšno negativno razpoloženje pa močno vpliva na naše razpoloženje, saj smo vedno bolj nezadovoljni. Če smo sposobni spoštovati tudi najbolj nenavadne stvari, imamo po wabi sabiju prav vse, kar potrebujemo, da smo srečni. Da bi to dosegli, pa se moramo najprej znebiti kritičnih stališč. Občudujte stvari takšne, kot so, ne pa zaradi njihove cene, priljubljenosti ali znamke. Osvobodite se obremenjenosti z znamkami in modnimi trendi. Bistvo je, da se obkrožite s preprostimi stvarmi in predmeti, kot so preprosto in nepobarvano pohištvo, preproste oblike ali bombažna oblačila, in se jih naučite ceniti.

Mir

Izogibajte se nepotrebnemu hrupu, gneči in oviram, saj vam vse to preprečuje, da bi našli notranji mir. Biti miren po wabi sabiju pomeni biti v stanju miru, v katerem lažje prepoznamo intuicijo. Knjižnice, muzeji, cerkve ali umetnostne galerije vsebujejo prostor in praznino, ki sta idealna za doseganje takšne vrste miru.

Da bi lažje dosegli notranji mir, bi morali živeti v prostoru, ki je odprt, prostran, tih in ki ni natrpan s pohištvom. Veliki prostori z visokimi stropi ustvarjajo pomirjujoče udobje, pa tudi prazni zidovi in gola tla naredijo prostor večji in mirnejši. Izogibajte se močnih barv, pisanosti, močne svetlobe, svetlečih predmetov in lakiranih površin, saj vse to odvrača pozornost od bistva.

Lesena tla, pomirjujoče barve, kot so zelena, bež in modra, prazne stene in velika okna bodo pripomogli, da boste v svojem domu pričarali pomirjujoče in meditativno vzdušje.

Nenavezanost

Manj kot smo navezani, lažje smo iskreni do sebe in do drugih, saj imamo veliko manj razlogov za to, da lažemo sami sebi ali drugim. Osvobajanje od navezanosti nam prav tako pomaga, da napredujemo, predvsem če smo že dolgo na eni in isti točki. Če hočete biti nevezani, wabi sabi svetuje, da se izogibajte vsakdanjih rutinskih situacij, kot je na primer sedenje v vašem najljubšem fotelju počivalniku ali puščanje jopiča in torbice na istem mestu.

Omislite si čim več tovrstnih sprememb, spremenite razpored pohištva in slik na steni, nekaj okrasnih predmetov v dnevni sobi odnesite v kuhinjo ali spalnico ter včasih namesto v spalnici prespite raje v kakšni drugi sobi.

Skromnost in zmernost

Bodite to, kar ste. Živite skromno, nepretenciozno in nerazsipno življenje. S ponižnostjo lažje razvijamo notranjo moč, zato težite k modernemu domu, ki je obenem tudi preprost. Če je možno, eno od sob uredite v duhovno zatočišče, ki je odprto, prilagodljivo in izpolnjeno s pozitivno energijo, saj boste tako lažje dosegli skromnost.

Znebite se predmetov, ki so odsev površne materialistične preteklosti in ki vas vežejo nanjo. Navdih poiščite raje v minimalistični notranji opremi, ki temelji na starorimskih in starogrških standardih ureditve notranjosti.

Preprostost

Pozornost posvetite zgolj tistim stvarem, ki se vam zdijo pomembne, pri tem pa upoštevajte princip, da je manj več. Vsaka podrobnost naj ima svoj smisel, ne le praktičnega, temveč tudi takšnega, ki lahko spodbudi določena občutja. Vaš dom bi moral namreč odražati tako vaše misli in odnose kot tudi razne dejavnosti. Čiščenje in pospravljanje razmetanih prostorov, v katerih se je v mnogih letih nakopičilo ogromno stvari, je lahko izredno boleč in izzivalen proces.

Toda ko vam bo enkrat uspelo in se boste znebili stare navlake in z njo povezanih spominov, se boste osvobodili tudi negativnih čustev in si dali priložnost, da začnete znova. Ko se boste odločili, da si boste kupili nekaj novega za svoj prenovljeni dom, pa izberite modro. Potrpežljivo čakajte na tisto pravo, kar bo v vaš dom vneslo veselje in s tem novo pozitivno energijo.

Intuicija

Eden izmed zenovskih načinov za razvijanje intuicije je ukvarjanje z dejavnostmi, ki se ponavljajo in ki ne zahtevajo veliko razmišljanja, temveč predvsem osredotočenost na podrobnosti. Vsako ponavljajoče se delo, kot je na primer likanje, kuhanje, molitev, telovadba ali sprehod s psom, je lahko korist­no.

Takšno obredno delo deluje po načelu asociacij: če ponavljate določene gibe ali dela in se medtem počutite umirjeno, s tem tvorite asociacijo med dejavnostjo in občutki, zaradi česar se boste naslednjič ob ukvarjanju z isto dejavnostjo spet počutili umirjeni in zadovoljni. Eden od temeljnih ritualov pri wabi sabiju je priprava čaja. Zakaj si ne bi tudi vi omislili svojega obreda?

Praznina

Svoj prostor si uredite tako, da se boste v njem počutili svobodno in lahkotno. Tudi v najmanjšem stanovanju lahko dosežete ravnotežje med praznim in funkcionalnim prostorom. Naslanjač, pisalna miza, police ali tla naj bodo čim manj nastlani in čim čistejši.

Če boste posteljo pokrili s preprosto odejo, bo delovala večja in bolj prostrana, kot če boste nanjo posadili še cel kup plišastih igračk in blazin. Izogibajte se pisanih vzorcev in se raje odločajte za čiste barve, ki bodo prispevale k vtisu praznega in velikega prostora.

Prehodnost lepote

Spoštovati moramo lepoto, ki ni večna. Stvari, katerih lepota je prehodne narave, predstavljajo življenje oziroma nas spominjajo na življenjski cikel. Prehodno lepoto lahko v svoj dom vnesete s predmeti, ki bodo slej ko prej zastareli in spremenili svoj videz. Lahko se odločite za kamnita ali lesena tla, pohištvo iz lesa, usnja ali kovine ter tkanine iz lana ali bombaža. Sčasoma se bodo vsi ti materiali spremenili in vašemu domu prinesli popolnoma drugačen videz.

Nepopolnost

Težnja k popolnosti sicer lahko spodbudi napredek, po drugi strani pa lahko ustvari tudi veliko nezadovoljstvo. Dragocen predmet ni več popoln, ko vas začne dolgočasiti ali ko se poškoduje. Po filozofiji wabi sabi imajo tudi nepopolni predmeti svojo vrednost, saj z njimi razvijamo svojo sposobnost sprejemanja stvari, narave in ljudi takšnih, kakršni so. Osvobodite se strogih perfekcionističnih načel in v svojem domu toplo pozdravite okrušene vaze ali pepelnike, poškodovano leseno pohištvo, od sonca zbledele zavese ali vrata, ki škripajo.

MAJA PAKIĆ, Fotografije: Mare Milin, SHUTTERSTOCK

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez