"Življenje je kot obložena miza"

1. 2. 2019
Deli
"Življenje je kot obložena miza" (foto: pixabay)
pixabay

Ker ne razumemo in ne sprejemamo svojega položaja, si ustvarjamo neskončne težave ...

Pravkar sem prebrala intervju z veliko duhovno avtoriteto iz sufijske tradicije, v katerem je ameriški novinar vprašal, kaj delamo narobe, da je naša družba postala tako izkrivljena.
Modrec je takole odgovoril: “Ljudje v današnjem času vse počnejo na sebi najbolj škodljiv način, ki je v nasprotju z božansko modrostjo. Za svoje dobro dušno počutje bi se morali ozirati k tistim, ki so dosegli duhovni cilj, in pri njih iskati navdih in zgled za svoje življenje. In hkrati bi v kraljestvu materialnega življenja morali gledati tudi na tiste manj srečne – s hvaležnostjo, da nam je trpljenje prizaneseno.

Človek bi se moral zavedati vseh blagoslovov, s katerimi je obdarjen. Ko se zjutraj zbudim, se zahvalim za dobro zdravje in se spomnim tistih, ki trpijo zaradi hudih bolezni. Potem se zahvalim za svoj um, ki je v dobri formi, in se spomnim na številne trpeče v psihiatričnih klinikah. Nato izrazim hvaležnost, da sem se sposoben držati stran od egoističnih želja, in pomislim na polne zapore tistih, ki tega niso zmogli, in so jih želje njihove nižje narave speljale v kriminal. Hvaležen sem tudi za hrano, ki jo imam, in se ob tem spomnim na milijone obubožanih in podhranjenih.

Ljudje pa v tem skrajno materialističnem času nenehno živijo v zavisti do drugih in ves čas premlevajo o tistih, ki so od njih lepši, inteligentnejši, boljšega zdravja, mlajši ali imajo več. Gorijo v ognju zavisti in žrtvam svoje zavisti pošiljajo škodljiv tok, dokler sami ne umrejo nizkotne smrti. O, ljudje, pozabili ste, da ste tukaj na Zemlji le za kratek čas, da ste kot luč, ki utripa, dokler se baterija ne izprazni. Dano vam je, da se premikate, govorite, gradite, uničujete …, dokler se vaše ’utripanje’ v tem svetu ne konča. Tega ne morete spremeniti.

Življenje je kot obložena miza. Sedite okrog nje – na stolih prednikov, ki so nekoč sedeli tukaj. Tako kot so oni vstali od mize in odšli skozi vrata, tako boste odšli tudi vi in svoje mesto odstopili potomcem, da pojedo in gredo za vami – skozi ista vrata. To je nespremenljiva realnost, toda vi se kot nori borite, da bi stole obdržali za vedno in ves obrok užili sami. Ker ne razumete in ne sprejemate svojega položaja, si ustvarjate neskončne težave.

Realnost je takšna, pa če vam je to všeč ali ne, da lahko v življenju vzamete le delež, ki vam pripada, nič več. Če vam ponudim pečenega piščanca, ga boste morda pojedli vsega in se nato počutili presiti, lahko pa ga delite z drugimi in boste še vedno siti. Če pred vas položim kravo, boste v resnici lahko pojedli le svoj delež – ne morete pojesti cele krave! Ne morete vzeti več od svojega deleža, pa četudi bi bili najbolj požrešen jedec na svetu!

Toda narava človeškega nižjega jaza je kot majhna riba v oceanu – svoja majhna usta na široko odpira in poskuša posrkati vso vodo oceana. O, ljudje! To je vendar ocean, ne morete ga vsega pogoltniti. Čemu potem ves vaš pohlep?

Delež, ki ga lahko človek užije v tem svetu, je neznaten, toda človekov pohlep je velik. In ker vas pohlep vara v prepričanju, da vam ves svet ne more zagotoviti dovolj užitkov glede na vaše apetite, napadate in se borite z drugimi, prepirate se, škodujete in ubijate – samo zato, da bi zadovoljili svoje fantazije. Toda po vsem tem ’klanju’ boste vsakič znova spoznali, da lahko v resnici uporabite le zelo malo od tega, kar ste nakopičili, da boste ostanek prisiljeni zavreči. Kako nespameten je lahko človek!

Pravico, da vsakemu pripada njegov delež, je treba spoštovati. To je pravičnost, socialna pravičnost! Danes je ta postala koncept tistih, ki jim pomeni le to, ’kar je najboljše zame’. Kaj reči o človeku, ki potrebuje zalogo za sto let, da bi se počutil varnega? Zagotovo bo s svojim pohlepom v imenu varnosti povzročil nepravičnost.

Človeški pohlep je osnovni vzrok osebnih in socialnih stisk. Čim bolj preprosto živi človek, srečnejši je, ker je svoboden bremen. Vendar neumen hoče svet nositi na svojih ramenih.”

Iz uvodnika urednice Vesne Fister v tiskani Sensi februar/marec 2019, ki je v prodaji od 1. februarja

Sensa februar/marec 2019

V novi Sensi lahko preberete:

Sensa Astro

  • Kitajsko leto prašiča prinaša upanje v boljše življenje + napoved za vsa zodiakalna znamenja

Special: Ženska v času

  • Intervju z ginekologoma in porodničarjema: dr. Polono Podnar in dr. Jernejem Bernikom
  • Pogovor s porodno spremljevalko Izidoro Vesenjak Dinevski
  • O (ne)ravnovesju ženske in moške moči
  • O ljubezni in smrti
     
    100% resnično
  • Kdo duhovno vodi človeka?
  • Metoda celjenja po Davudu Elliottu izboljšuje kvaliteto življenja
  • Pustovanje – čaščenje pomladnih sil
  • Psihogenetika – pomembno je poznati zgodovino svojega rodu

V ravnovesju

  • Stres, kuga sodobnega časa
  • Vit V Dobrin - Slovenec, ki je končal študij tradicionalne kitajske medicine

Lepota bivanja

  • Kopel – čiščenje fizičnega in energetskega telesa

Vsi čuti

  • Potovanje: Kako mi je Indija spremenila življenje 1. del
  • Slastni recepti vzhoda skozi okus popotnic

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord