Zasvojenosti: Vsak človek skuša na različne načine otopiti bolečine

18. 2. 2024
Deli
Zasvojenosti nam lahko koristijo! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Vsak človek skuša na različne načine otopiti bolečine, se spopasti z razočaranji ali travmami. Ti načini so lahko skrajni, na primer zasvojenost z drogami, ali pa bolj družbeno »sprejemljivi«, na primer deloholizem. Ne glede na to, kakšni so, jih imamo vsi. V tej vaji bomo podrobneje preučili svoje mehanizme za spoprijemanje in to, kako nam koristijo (ali pa ne).

Prvi korak: odkrijte, s čim si otopite bolečino

Vzemite v roke svoj dnevnik ali aplikacijo za zapiske na telefonu, nato pa napišite seznam svojih mehanizmov za spoprijemanje. Pri tem si lahko pomagate z naslednjimi vprašanji. Njihov namen ni, da se začnete obsojati, ampak da vam pomagajo prepoznati, s čim vse si pomagate pri blaženju bolečine.

Ko doživimo bolečino ali travmo, pogosto najdemo uteho v svojih mehanizmih za spoprijemanje. Ti postanejo del samoumirjanja. Vzemite si nekaj časa za razmislek o svojih mehanizmih za spoprijemanje.

Če se znajdete v slepi ulici in jih ne zmorete prepoznati, vprašajte prijatelja, ki mu zaupate, ali partnerja, kako je opazil, da se spopadate s težavnimi okoliščinami.

Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik s skrivnostmi tradicionalne kitajske medicine

Drugi korak: kako vam te zasvojenosti koristijo?

Nato raziščite, kako vam ti mehanizmi za spoprijemanje koristijo. Morda ste opazili, da smo jih poimenovali »zasvojenosti«, kajti običajno postanejo prav to. Ko najdemo načine za otopitev bolečine in izogibanje občutenju svojih občutkov, smo nečemu predali nadzor nad svojim dobrim počutjem.

Ponovno preberite seznam svojih mehanizmov za spoprijemanje. Kako vam koristijo? Ali vam pretirano delo pomaga ustaviti vsiljive misli? Vam pitje alkohola pomaga, da se od srca nasmejite? Je kajenje trave edini način, da se lahko pred spanjem dovolj umirite? Ste odvisni od kakršnekoli aktivnosti?

Napačnih odgovorov ni. Iskreno razmislite o svojih mehanizmih za spoprijemanje in o tem, kako vam služijo. Če vam ne bi, se ne bi vedno znova zatekali k njim. Zapišite vse, kar vam pride na misel.

Tretji korak: ali te zasvojenosti služijo vašemu višjemu jazu?

Vzemite si trenutek za vizualiziranje svojega višjega jaza – različice sebe, kakršna bi rada postali. Ali ta vaš jaz otopi svojo bolečino? Ali pa stori vse, kar je treba, da se lahko sooči z njo?

Mehanizmi za spoprijemanje nam dobro služijo, dokler se nismo pripravljeni posloviti od otopelosti in se spopasti z bolečino. Da bi postali najboljša različica sebe, moramo zavestno stopiti v boksarski ring življenja. Nadeti si moramo metaforične rokavice in se boriti na poti k ozdravitvi.

Kaj morate storiti, da boste pripravljeni na boj?

Če bi se odločili, da boste nemudoma opustili eno od svojih zasvojenosti, kaj bi potrebovali, da bi vam to uspelo? Pomoč terapevta? Nekoga, ki bi skrbel, da boste držali besedo? Zdravnika? Trenerja? Vzemite si čas za razmislek o čustveni, duhovni in fizični podpori, ki jo potrebujete, da bi premagali svoje odvisnosti in stopili na pot ozdravitve.

Povzeto po knjigi Kako doseči veličino

Ne spreglejte še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord